SILVA LAUPA kirjutas Põrgupõhja jaanituleks uue näidendi

2099

Põrgupõhja Jürka ja Juula tänavune naljalugu oli trall unenägude ümber.

President Toomas Hendrik Ilvese teelesaadetud võidupäevatule tõi Kehrasse Anija vallavanem Tiit Tammaru ning sellega süüdati jaanilõke Kehras Põrgupõhja platsil.

Jaanitule korraldas MTÜ Põrguvärk. Sõuteater Põrgokõsõ tõi rahva ette järjekordse Jürka ja Juula loo koos laulude ning tantsudega – autor Silva Laupa pani selle pealkirjaks „Jürka ja Juula jaaniöö unenägu“.

Näidendis näevad nii Jürka kui ka Juula und, mida peavad tõsieluks. Jürkat kutsuvad naised unenäos põrgu taha metsa, ning Juula näeb unes mustlasparunit, kes ootab teda samuti põrgu taga metsas. Kumbki luiskab kaasale, et kohtumispaika minna, ning lõpuks saavad mõlemad metsas kokku.

Jürkat mängis taas Annely Pakkane ning Juula rollis oli Aire Martsepp. Jürka ämma Maalit kehastas Sirje Põlendik, Juula äia Unot Margus Roosi. Parunit mängis Sergei Belinko, kes on ansambli Kodu solist. Jürka ja Juula laste rollis olid Kelli Põlendik, Nelli Restov, Argo Kauge ja Wilmar Pakkane. Tantsisid Sirje Suvi tantsutüdrukud.

Nabatantsijad olid Anu Mäeorg, Jana Lass ja Sirje Suvi. Etenduse helitehnik oli Viktor Repponen.

Silva Laupa jutustas, et kõik sujus kenasti: „Rahvast oli palju, ligi viissada inimest. Oli tuldud mitmelt poolt Anija vallast, naabervaldadest ja Tallinnast. Tänati, et oli tore etendus ja sobis jaaniõhtusse.“

Annely Pakkane rääkis, et ka seekord jõudis Põrgokõsõ näitemängu harjutada vähe: „Teksti lugesime varem paaril korral koos läbi, siis oli peaproov ning lavale. Nagu tavaliselt. Igaüks ise otsib sobivad riided selga. Meie punt on aastaid olnud sama, oskame üksteisega arvestada.“

Ta kirjeldas, kuidas Silva Laupal tulevad ideed öösiti, hommikul paneb kirja: „Mina olen esimene kriitik, loeb mulle ette. Pakun, et võiks veel nii ja naa. Silva tavaliselt vaidleb vastu, siis mõtleb läbi ja muudab. Proovi käigus soovitab Sirje Põlendik, meie ainus diplomeeritud kultuuritöötaja, omapoolseid nippe. Silva tekstid on loogilised ja loetavad, jäävad hästi meelde.“

Trupp oli uhke selle üle, et etenduses kõlas paruni laul väga profilt, peetakse plaani kasutada Sergei Belinko ilusat lauluhäält ka edaspidi.

Arusaamatus jaanitule platsiga
Seoses jaanitulega helistas möödunud neljapäeval Sõnumitooja toimetusse Põrgupõhja platsi kõrval paikneva eramaja elanik Sven Grents. Ta teatas, aasta tagasi saatis Anija vallavalitsusele Põrgupõhja linnaosa 30 elaniku allkirjaga palve, et ülevallalisi jaanitulesid seal magala rajoonis enam ei peetaks.

„Nii suur jaanituli pole turvaline. Ei saa kodust ära minna, tulelondid võivad majani lennata. Rääkimata sellest, et pidulised reostavad me aiaäärt. Vallavalitsusest lubati, et arvestatakse  pöördumisega, aga tänavu tehti valla jaanituli jälle Põrgupõhja platsil. Kehras on jaanitule jaoks ohutumaid kohti,“ pahandas ta.

Abivallavanem Marge Raja selgitas, et Põrgupõhja linnaosas oleks jaanituld tehtud traditsiooniliselt niikuinii: „Kõik on kokkulepete küsimus. MTÜ Põrguvärk korraldas jaanitule koostöös Anija Valla Kultuurikeskusega. Koos avaliku ürituse kooskõlastamisega sai MTÜle esitatud tingimused, millistele ohutusnõuetele jaanituleplats peab vastama – missugune tohib olla lõke, kuidas jälgida tuule suunda.“

Silva Laupa ütles, et nõudeid järgiti, pidu sujus hästi: „Püüame teha kõik selleks, et lähinaabreid mitte häirida.“

Eelmine artikkelVargus Andineeme külas
Järgmine artikkelUus rong sõidutas rahva Aegviitu ja tagasi