Raasiku raudteejaama veetornist sai üheks päevaks kontserthall

2011

Tsaariaegsest veetornist võib saada Raasiku kunsti ja kultuuri keskus.

Ülemöödunud pühapäeval toimus Raasikul Harju-Jaani kihelkonnapäevade raames kontsertsari „Tornid helisema“. Ühe päeva jooksul olid Raasiku aleviku kolmes tornis ehk Harju-Jaani kirikus, pritsukuuris ja veetornis kontsert, räägiti tornide ajaloost.

Hommikul koguneti Harju-Jaani kirikusse jumalateenistusele ning kirikukoori kontserdile. Hiljem rääkis kohalik koduloouurija Ilse Tudre kiriku ajaloost. Avatud oli kirikutorn, kuhu huvilised ronisid ümbrust vaatama ja pildistama.

Päeval esines Aruküla segakoor Spunk kontserdiga Raasiku pritsukuuris ning Ilse Tudre jutustas huvilistele sellegi ajaloost. Pärastlõunal kõneles ta ka Raasiku raudteejaama veetornis, kus esinesid Eesti Raudteejaama laulu- ja pasunakoor.

Vaatamata vihmasele ilmale tuli kuulajaid kõikidele kontserditele. Kui kiriku ja pritsukuuri kontsert oli algusest peale kavandatud siseruumidesse, siis veetorni kontsert oli plaanitud esialgu väliüritusena.

„Kuna vihma sadas ja tühjalt seisev veetorn sai hiljaaegu Teeme Ära talgute raames korda tehtud, siis otsustasime, et kontsert tuleb sees,“ jutustas korraldaja Margit Eerik.

Veetornide ajaloost oli kõnelema kutsutud Haapsalu raudteemuuseumi teadur Tõnu Tammeorg. Pikavere koduloouurija Vaino Napp rääkis Harju-Jaani kihelkonnast pärit kunstnikust Andrei Jegorovist ning näitas ka üht tema originaalmaali.

„Väike torn sai puupüsti rahvast täis ja kontsert leidis hea vastukaja. Oli selline emotsionaalne ja õlg-õla kõrval seismise tunne,“ lausus Margit Eerik.

Ta lisas, et pakuti mitmeid häid mõtteid, kuidas veetorni saaks kasutada kunsti ja kultuurilistel eesmärkidel: „Kui oleks võimalik taotleda toetusi, saaks ehk hakata torni tasapisi renoveerima.“

MTÜ Kehra Raudteejaam juhatuse esimees Anne Oruaas, kes käis kõikides tornides, kommenteeris, et tema jaoks oli päev väga huvitav ja õppis palju uut, millest varem selget ettekujutust polnud.

„Ma ei olnud varem üheski neist tornidest käinud, ka kiriku omas mitte. Eriti põnev oli pritsukuuri ajalugu, raudteetornidest olen rohkem kuulnud,“ rääkis ta.

Kontsert veetornis meeldis talle samuti väga: „Raudtee segakoor kõlas kõrges veetornis imehästi. Kuna elektrit sees ei ole, siis toimus see küünlavalgel. Vaimustav. Kui MTÜ Tuulekell midagi korraldab, siis tuleb see alati hästi välja ja on liigutav ning ilus.“

Eelmine artikkelVargus Andineeme külas
Järgmine artikkelUus rong sõidutas rahva Aegviitu ja tagasi