
Harjumaa Omavalitsuste Liit (HOL) avaldas eelmisel nädalal pressiteate maakonna aasta tegijate konkursi tulemustest.
Harjumaa aasta küla tiitli saab Leesi küla Kuusalu vallast.
Hindamiskomisjoni kuulusid Kodukant Harjumaa, HOLi, Harjumaa Ettevõtlus- ja Arenduskeskuse ning Harjumaa aasta küla 2020 esindaja Viskla külast Kose vallast.
Komisjoni kommentaaris on öeldud, et Leesile antud häälte puhul said oluliseks tegusad ja ettevõtlikud inimesed, aga ka nähtavad tulemused – eraisikute rajatud, kuid avalikuks kasutuseks väikesadam; korrastatud rahvamaja; professionaalsete videokajastustega suvised kontserdid ja ainus omataoline algatus, Eestis ainsana kogukonna peetav pood ehk Liesi Puod pohiranna murdes, mida sealkandis auga räägitakse.
Leesi küla esitas maakonna aasta küla konkursile Leesi Tarwitajate OÜ juhatuse liige Veiko Esken. Ta kommenteeris Sõnumitoojale: „Nägin juhuslikult paar päeva enne tähtaega sotsiaalmeedias üleskutset ja tundus selleks õige hetk olema. Küla on viimastel aastatel hakanud otsekui koos hingama. Inimesed on rõõmsad, ettevõtlikud, toetavad ühiseid tegevusi ja mis põhiline, suhtlevad omavahel. Ainult nii saab üks kogukond õitseda ja see väärib tunnustamist. Oleme selle tunnustuse üle ülimalt rõõmsad.“
Konkursi ankeeti kirjutas ta: „Siiralt usume, et see, mis viimastel aastatel on Leesi külas toimunud, vastab Harjumaa aasta küla tingimustele – kõik tööd ja tegevused on kestlikku laadi, väärtustavad olnut ning aitavad ühendada kogukondi ja erinevaid põlvkondi. Seda kõike ikka selleks, et Eestimaa tublidel inimestel oleks rohkem põhjust kokku tulla, üheskoos väärtust luua ja tehtu üle rõõmu tunda.“
Komisjon hindas külasid esitatud ankeetide põhjal ja käis ka kohapeal. Aasta küla kandidaate oli neli, peale Leesi veel Kajamaa küla Saku vallas, Uuesalu küla Rae vallas ja Vääna küla Harku vallas.
Leesi kogukonnapood
Leesil on viimased kolm suve peetud kogukonnapoodi. Kui poemaja endine omanik otsustas 2019. aasta sügisel kauplusehoone müüki panna, asutasid Juminda poolsaare küladest ligi 60 inimest MTÜ Leesi Tarwitajate Ühisus. Sama nimega ühisus tegutses ka üle saja aasta tagasi, kui kohalikud kalurid avasid Leesil poe.
Taasloodud Leesi Tarwitajate Ühisus ostis kolm aastat tagasi poemaja kinnistu ning hoonet asuti taastama oma jõududega. Kauplust peab ühisusele kuuluv Leesi Tarwitajate OÜ. Pood hakkas tööle juulist 2020, suve lõpuni oli avatud iga päev ja septembris nädalavahetustel. Kahel viimasel hooajal töötas pood juunis, juulis ja augustis kõigil päevadel ning maikuus ja septembris nädalavahetustel.
Lõppenud hooaeg oli MTÜ Leesi Tarwitajate Ühisus juhatuse liikme Ants Viirmaa sõnul kahest varasemast veel edukam: „Oleme tulemusega rahul, käive ulatus üle 155 000 euro, kogusime poemaja taastamisfondi ligi 15 000 eurot. Andsime poes tööd kaheksale kohalikule noorele. Kevadel ehitasime eelmisel hooajal teenitud raha eest kaupluse ette terrassi. Tänavu teenitud raha tahame kasutada kõrval seisva kuuri taastamiseks, sest see on kokku kukkumise ohus. Kuuri saame ladustada õueala pingid ning kasutada seda ka kaupluse laoruumina. Osalesime tänavu Saku Õlletehase kampaanias „Värskenda Eestimaad“. Tänu kampaania toele saame kaupluse taha ehitada korraliku lava, seni kasutasime ajutist lava ja telki. Lähiajal hakkame ajutist lava lammutama, järgmist hooaega tahame alustada uue lavaga. Läheme edasi samm-sammult, palju on tehtud vabatahtlikku tööd. Ka kontsertide ajal aitavad meid vabatahtlikud abilised.“
Esimene suvine õuekontsert toimus Leesi poe tagahoovis 2020. aasta augustis, kui ajutisel laval esines ansambel Kõrsikud. Mullu suvel andsid seal kontserdi ansamblid Jäääär, Curly Strings ja Väikeste Lõõtspillide Ühing ning tänavu suvel Kukerpillid, Nedsaja Küla Bänd ja Karl-Erik Taukar Band. Menukalt esines ka kohalik tuntud folkansambel Uurikad. Kontserdid on populaarsed, keskmiselt on külastajaid olnud 500. Kontsertidest on tehtud videod, nende autor on Ekebert Esken – ühe omaaegse poeasutaja lapselapselapselaps.
Leesi kauplusemaja teise otsa, endise sidejaoskonna ruumi on paigutatud Itella Smartposti pakiautomaat.
Lisaks Juminda poolsaare elanike ning suvitajate vabatahtlikule tööle ja panustamisele on MTÜ Leesi Tarwitajate Ühisus saanud toetust kohaliku omaalgatuse programmist (KOP). Aasta 2021 sügisvoorust saadi 3365 eurot kogukonnapoe hooviala mööbli soetamiseks. KOPi tänavusest kevadvoorust eraldatud 3581-eurose toetuse abil osteti Leesi poemajale generaator, mis toodi kohale eelmisel reedel.
Leesi Tarwitajate Ühisuse juhatuse liige Artur Talvik rääkis, et generaatorit ajendas ostma möödunud aasta suvi, kui äikesetormidepõhjustatud elektrikatkestuste tõttu läks osa toidukraami kaupluses hukka: „Meie otsustasime generaatori soetamise enne Ukraina sõda. Aga tarneaeg kujunes tänavu väga pikaks, generaatori saime alles nüüd, kui pood on talvehooajaks suletud. Õnneks seekordsel suvel suuri elektrikatkestusi polnud. Paneme generaatori juba sügisel paika. Kui talvel tekivad suuremad elektrikatkestused, saavad poolsaare inimesed tulla vajadusel poemajja oma mobiiltelefone ja sülearvuteid laadima.“
Leesikalda väikesadam
Väikesadama rajasid Leesikalda puhkemaja omanikud Raivo Pukk ja Meelike Pukk. Sadam on ehitatud Leesikalda kinnistuga piirnevale riigimaale, ehitusele on koos vormistamisega kulunud viis aastat ning ehitus jätkub. Sadamat ja selle slippi saavad kasutada omanikuga kokkuleppel piirkonna paadiomanikud.

Juminda poolsaare vabatahtlikel merepäästjatel on võimalik nüüd hoida päästepaati Leesikalda sadamas, et sealt otse Kolga lahele minna. Seni asusid kõik päästealused Hara lahe ääres Hara sadamas ja Kolga lahele sõit võttis rohkem aega.
Leesikalda väikesadam on kantud sadamate registrisse.
Teised aasta tegijad Harjumaal
Harjumaa aasta sädeinimene on Bärbel Salumäe ja aasta panustaja Urmas Leeman Rae vallast ning aasta vabaühendus Rae Valla Alevike- ja Külavanemate Selts.
Aasta tegu on Paldiski LNG terminal, mille rajamise eestvedajad on Heiti Hääl ja Tammistu külavanem Marti Hääl.
Parim Leader-koostööprojekt on isamaaline piknikupäev Viimsis, Leader elukeskkonna projekt kogukondlik ujuvsaun Klooga Kosk ning parim Leaderi ettevõtlusprojekt Lilleoru keskuse arendamine Rae vallas.
Leader-liikumise pikaaegse edendamise eest tunnustati Põhja-Harju Koostöökogu juhatuse liiget Arno Kannikest Jõelähtme vallast.
Parim siseturvalisusse panustaja on Riigikaitse Rügement MTÜ. Harjumaa tervisetegija tiitli saab Anli Aja Viimsi vallast ning maakonna tervisetegu on Ülemiste linnaku väljas töötamise ala, kõnnikoosolekurada ja terviseteemaline välinäitus Tallinnas.
Harjumaa aasta tegijate konkursi tunnustuste pidulik üleandmine toimub 22. novembril Viimsi Artiumis.