SIGNE TÄLL Kuusalust: „Tund tuleb teha huvitavaks.“

3143

„Mulle meeldib õpetada algklasse. Pole kunagi mõelnud, et võiksin olla ühe aine õpetaja,“ ütleb Kuusalu keskkooli klassiõpetaja SIGNE TÄLL.


Klassiõpetaja SIGNE TÄLL valis elukutse enda esimese õpetaja eeskujul.

Sel sügisel Harju Aasta Õpetajaks 2011 nimetatud Signe Täll töötab ligi 20 aastat oma kodukoolis – ta lõpetas Kuusalu keskkooli 1986. aastal, tööle asus 1992. Sel õppe­aastal alustas taas 1. klassiga, on 1b klassi õpetaja.

Ta meenutab, et unistas õpetaja ametist juba algklassilapsena, mängis sageli kooli ja jäljendas oma esimest õpetajat Tiia Malmi.

Signe Täll on saanud algklassiõpetaja diplomi Tallinna Pedagoogilises Koolis ning hiljem klassiõpetaja diplomi Tallinna Ülikoolis.

„Nagu ikka, on olnud töös ka raskeid hetki, aga kui lähed tundi ja näed, kuidas sind on oodatud, saad energiat. Suuremad õpilased oskavad juba varjata, mida mõtlevad. Väikestel tuleb kohe välja, kas tunnis ettevõetav sobib või mitte. Kui mõni asi ei toimi nii hästi, kui lootsin, otsin uusi võimalusi,“ räägib Signe Täll.

Kuna Kuusalu koolis on kaks arvutiklassi, kus on arvutid kõigile õpilastele, püüab ta sageli tunni lõpupoole oma lastega ka seal käia – väiksematega korraga 5-7 minutit.

„Arvuti pakub palju võimalusi, teeb tunni huvitavamaks,“ lausub ta.

„Tänapäeva laps on kooli tulles juba arvutiga tuttav. Internetis on tohutult arendavaid mänge ja ülesandeid, õpetajad on neid üles pannud. Kui laps täidab nõutud ülesande, saab ka kohe vastuse oma oskuste kohta, näiteks „tubli“, „proovi veel“.“

Kuusalu koolis toimuvad praegu õpetajatele Digitiigri kursused – õpetatakse uusi võimalusi, mil moel arvuti abil tunde mitmekesisemaks muuta. Signe Täll jutustab, kuidas sai tänu koolitusele hiljuti teada uuest programmist, mille abil on võimalik koostada arvutis idee- ja mõtteskeeme. Kohe proovis ka oma esimese klassi lastega koostada lihtsamat ideeskeemi ning tundus, et pakkus huvi.

„Ei saa öelda, et mida aeg edasi, seda nutikamad on lapsed – nad on täpselt sellised, nagu ühiskond parasjagu on. Iga kooliastuja on just selle aja ühiskonna laps,“ sõnab õpetaja.

Kuna talle meeldib loodus, kodus on suur aed, milles vabal ajal toimetab, on ta kõige enam tähelepanu pööranud loodus­õpetuse tundide elavdamisele: „Paaril viimasel aastal andsin loodus- ja kunstiõpetuse tunde paralleelselt mõlemas kolmandas ja hiljem neljandas klassis. Mõtlesin välja taimi õpetava lauamängu, et kinnistada õpitut. Ühendasin kaks õppeainet, lapsed valmistasid lauamängu enda jaoks, voltisime ka eraldi karbid. Üks lapsevanem, meie kooli õpetaja Eve Sarap, saatis minu idee õppevahendite konkursile. Suur oli üllatus, kui mõni aeg hiljem sain teada, et seda tunnustati diplomi ja raamatuga, mängude kogumikuga, mida olen saanud tundides kasutada. Iga teema lõpetuseks püüdsin lastega neile midagi allesjäävat valmistada – väikese ravimtaimede raamatu, voldiku mürktaimedest ja muud sellist.“

Signe Täll nendib, et tiitlid või auhinnad tulevad iseenesest, elu on pakkunud võimaluse teha õpetamist-õppimist huvitavamaks, pole olnud eesmärki silma paista: „Kui e-postkasti tuli teade, et RMK korraldab internetis loodusviktoriini, võtsime sellest lastega osa, läks hästi. Mai lõpus sai iga laps medali. Veel osalesime kaks aastat projektis „Tere, kevad“, kus saime viktoriinis esikoha. Ülemöödunud suve alguses kutsuti mind kahe õpilasega Lõuna-Eestisse laagrisse, kus olid ka teiste koolide esindajad. Laager jääb kauaks meelde. Väga hea on, et meie kooli lugemissaalis saab kasutada arvutiprojektorit, see annab tundide läbiviimiseks uusi huvitavaid võimalusi.“

Peale aiatöö on õpetaja Tällil veel üks suur hobi – ta käib kaks korda nädalas Tallinnas Bailatino tantsutreeningutel.

„Kuues aasta läheb. Esmalt olin algajate rühmas, nüüd jõudnud edasi. Tantsutreening annab väga hea võimaluse võtta aeg maha ja olla just selles hetkes. Kui hakkan seal kooliasjadele või kodustele tegemistele mõtlema, jään teistele jalgu. Igaüks tantsib omaette ja sõltub iseendast. Kui ka lähen sinna väsi­nult, saan sellise lõõgastuse, et olen otsekui teine inimene. Sügiseti vahel mõtlen, et kas hakkan jälle tantsimas käima, aga see annab palju juurde.“

Eelmine artikkelRaasikul löödi naist
Järgmine artikkelKui korras on meie lasteaedade mänguväljakud?