Segadus väikebussiliinidel

1591

Kuni 28. detsembrini Harjumaal marsruuttaksoteenust pakkunud OÜ Galaton vaidlustas maavanema korralduse liinilubade äravõtmiseks, kuid ei asunud ka ise uuesti sõitma.

Harjumaa Ühistranspordikeskuse (ÜTK) tegevdirektor Ago Kokser ütles, et kohtunik ei lubanud ajutisel vedajal AS Samat töötada liinil 262 Tallinn-Lagedi-Raasiku, kuna sellel oli Galatoni nimel kehtiv liiniluba kahe väljumisega päevas.

„Kurb on aga see, et Galaton võttis peale õiguskaitse ja meie võtsime liini maha, oodates, et Galaton hakkab sõitma. Ei hakanud,“ on Ago Kokser imestunud.

Maavalitsus saatis kohtunikule kirja, et õiguskaitse otsus tühistataks ja Harjumaa ÜTK pidi päevapealt saama uuesti ajutise vedajaga kokkuleppe.

„Kuigi Galatonil oleks olnud õigus kuni kohtuotsuseni sellel kommertsliinil reisijaid vedada, jäi liin teenindamata ja kuni konkursi väljakuulutamiseni sõidab liinil 262 Samat,“ selgitab ühistranspordikeskuse juht, kuid kahtleb, kas konkurssi saab enne kohtuotsust teha.

Galatoni juhatuse liige Lembit Puusepp vaidleb vastu. „Ta saatis mulle nõude, et pean tagasi tooma kõik liiniload. Saatsin need tähitud kirjaga, liin 262 sealhulgas, kirjas oli, et kõik.“

Lembit Puusepp kinnitas, et on kohtus vaidlustanud lisaks 262 liiniveo tühistamisele ka kõigi teiste liinilubade peatamise, kuna aasta lõpuni pidid kehtima veoload liinidele 242 Tallinn-Kiiu-Kuusalu, 242A Tallinn-Kolga-Loksa ja 237A Tallinn-Lohusalu, kuid maavanem peatas need 28. detsembril.

Galatoni juht ütleb, et kuigi on praeguseks ilma jäänud kõigist sõitudest, kavatseb ta osaleda ka reisijateveo uuel konkursil kõigi seni teenindatud liinide võitmiseks. Avaliku konkursi pakkumiste täht­aeg on 17. jaanuar.

Lembit Puusepp peab kummaliseks, et liinile 243A Tallinn-Jüri-Pajupea-Aruküla konkurssi välja ei kuulutatud: „See tähendab, et Vilandert ei ole liini ajutine vedaja, vaid ilma konkursita kinnitatud.“

Siiski: ametlikus teates leiab, et alates 1. jaanuarist 2011 on lõpetatud kommertsbussiliini 243A teenindamine ja  avatakse uus kommertsbussiliin 244, mille marsruut kulgeb samuti Tallinnast läbi Jüri, Pajupea ja Aruküla, kuid on kohandatud ja saanud alates 11. jaanuarist lisaaja väljumisega 15.15 Tallinnast ja 16 Arukülast.

„See aeg lisati, arvestades linnast tulevate õpilaste liikumist,“ selgitas Raasiku vallavanem ja Harjumaa ÜTK juhatuse esimees Andre Sepp.

„Kuna Vilandert seda liini teenindas ja soovis jätkata ning etteheiteid firmale ei olnud, siis polnud vaja uut konkurssi korraldada. Kõige tähtsam on, et sõitjad saaksid teenindatud,“ lisas Ago Kokser.

Muutunud sõiduplaan
Ago Kokseri sõnul on inimestelt tulnud tagasisidet graafikute kohta ja ka vedajad ise on teinud ettepanekuid sõiduplaane muuta: „Näiteks Vilanderti teenindatavatel liinidel on jaanuarist uued lepingud ja sõidugraafikud on muutunud. Nad tahavad veel sõite tihendada. Me pole selle vastu, kui avalike liinide vedu ei sega ja nad tulevad toime, või sõidavad tandemis kaks bussi teineteise järel. Tähtis on, et firma suudaks garanteerida sujuva töö ja selle eest vastutada.“

Ago Kokser peab oluliseks, et uue konkursiga selguvatel vedajatel ei oleks rikkumisi, nagu Galatonil: „Pole ju mõeldav, et reisijad tohivad bussis seista – see on sama elementaarne, kui et alkoholi tarbimise järel ei või rooli istuda. Samati kohta olen seni positiivset kuulnud: läänesuunal on juba suuremad ja mugavamad bussid ja küll tingimused lähevad ka mujal paremaks. Peaasi, et firma ise suudaks endale nõuded kehtestada ja leiab alternatiivi, kui vahendeid napib. Näiteks Temp­trans kasutab nüüd osaliselt Galatoni liini busse ja on võtnud tööle nende bussijuhte.“

Vaidlusaluse liini 262 ümberkorraldamiseks näeb Andre Sepp mõistliku lahendusena graafikut tihendada, sest väikebusside väljumine Raasikult vaid kaks korda päevas on tema arvates liiga vähe, kuigi kohalikud elanikud ei ole vallavanema teada teinud ettepanekuid, et busse võiks käia rohkem.

„Seda nõudlust oli näha nii-öelda vastastikusel kokkuleppel püsti sõitnute järgi. Samas, kuna liin läbib Aruküla, tähendaks selle tihendamine ka Aruküla elanikele paremat liiklust,“ sõnas Andre Sepp.

Väikebusside kommertsliinid ja ajutised vedajad
237A Tallinn-Lohusalu (AS Samat)
242 Tallinn-Kiiu-Kuusalu (AS Temptrans)
242A Tallinn-Kolga-Loksa (AS Temptrans)
244 Tallinn-Jüri-Pajupea-Aruküla (OÜ Vilandert)
262 Tallinn-Lagedi-Raasiku (AS Samat)

Eelmine artikkelTulekahju keldris
Järgmine artikkelANDRUS ANSIP külastas Aruküla kooli