Kuidas tulevad tantsuvõistluste medalid Arukülla

4095

Nädalavahetusel olid Kiili spordihallis 10 tantsu Eesti meistrivõistlused, kus Aruküla neiu REELIKA TRAKS saavutas koos partner JAREK TOIGERIGA esikoha.

Laupäeva õhtupoolikul Kiili spordihalli saali sisenedes näeb iga nurga peal värvilistes kleitides ja mustades frakkides neide-noormehi, daame-härrasid.


Õnnelikud medaliomanikud:  JAREK TOIGER, Aruküla neiu REELIKA TRAKS,  NELE-NATALY METSIS ja Aruküla noormees KASPAR KARUMAA.

Kes teeb soojendust ja harjutab tantsusamme, kes puhkab, kes sätib soengut või kostüümi. Õige pea on algamas 10 tantsu Eesti meistrivõistluste finaal. Paljud tantsupaarid on kogu päeva selle nimel pingutanud, et pääseda ihaldatud finaali, kuid väsimusmärke  ei  paista  kusagilt.

Tantsustuudio FLEX treener Jörgen Kapp tuleb vastu, tervitab ning tutvustab Aruküla noori tantsijaid, 14aastast Reelika Traksi ja 15­aastast Kaspar Karumaad, kes astuvad õige pea koos oma tantsupartneritega võistlustulle. Selgub, et enne finaali lõppu ei olegi noortega võimalik juttu ajada, sest keskendumine tantsule on kõige olulisem ning neid ei tohi mingil juhul segada.

Võistluspäev algab varahommikul
Finaalid juhatab sisse avadefilee. Tantsupaarid sammuvad pikas rivis platsile, noorimad kõige ees. Seejärel algab võistlus. 16-18aastaste noorte vanusegrupis,  tantsib Kaspar Karumaa oma partneri Nele-Nataly Metsisega. Järjest tulevad viis standardtantsu. Treenerid elavad kaasa, hüüdes platsiäärsetest laudadest oma õpilaste nimesid. Väljaku ääres istuvad tantsuklubide liikmed, teised poolehoidjad on samuti kusagil saalis.

Rõdul istub Reelika Traksi perekond, kes püüab võistlustel kaasas käia nii palju, kui on võimalik.

Reelika ema Piret Elm: „Kui jalgpallitreener paneb meeskonna bussi, siis tantsijad käivad võistlemas igaüks eraldi, oma autoga.“

Ta kirjeldab, kuidas tantsija peab võistluse hommikul ärkama vara, kella kuue paiku, et minna klubisse. Seal tehakse jumestus. Igaks hooajaks õmbleb klubi õmbleja noortele uued võistlusriided, ühe ladina-ameerika ja teise standardtantsude jaoks. Riiete eest tasub tantsija ise.

Juba on platsil juunior II vanusegrupp ehk 14-15aastased noored ning ka Reelika Traks ja tema tantsupartner Jarek Toiger. Piret Elm katkestab jutu, et tütrele kaasa elada.

„Ärevus on alati sees,“ tunnistab ta.

Trenn iga päev
Finaali esimene voor saab läbi, tehakse ettevalmistused teiseks. Vahetatakse võistlusriided, värskendatakse jumestust. Taas on platsil Kaspar Karumaa ja Nele-Nataly Metsis.

„Kaspar!“ hüüavad treenerid oma õpilasele ja jälgivad pingsalt, kuidas tants kulgeb.

On ladina-ameerika tantsude kord. Ladina-ameerika tantsude Eesti meistrivõistlustelt pärineb ka nende parim senine tulemus, teine koht, mis saadud kuu aega varem.

Pärast võistlust avaneb võimalus rääkida ka Kaspar Karumaa ja tema ema Hene Karumaaga.

Kaspar Karumaa jutustab, et temagi päev algas varakult, sest ka noormeestel peab olema tantsuplatsil päevitus ja soeng, mis tehakse hommikul pähe. Seekord oli tema vanuseklassi ajakavas pikk paus ja sõitis koju puhkama, kuid iga kord sellist võimalust ei ole. Värskes õhus käia ja puhata üritatakse ikka.

Asjatundmatule pealtvaatajale võib tunduda, et meestantsijate riided ei ole nii tähtsad kui naiste uhked kleidid, ent see ei vasta tõele. Nemadki saavad igal hooajal kaks uut kostüümi. Partnerite riided peavad omavahel sobima.

Hene Karumaa lisab, et  niisuguses eas noored kasvavad kiiresti, juba sellepärast ei saaks teisiti. Ka tema käib võistlustel kaasas nii sageli kui võimalik. Vajalikke asju, mis tuleb kaasa võtta, on palju, need on tarvis võistluskohale transportida. Ta tunnistab, et võistluste aegu on tal juba eelmisel õhtul närv sees.

Poeg ütleb, et pärast võistlust on tunne hea, kõige pingelisem on enne tantsu. Trenni tehakse seitsmel päeval nädalas.

Õnnelikud võitjad
Reelika Traks on vahepeal selga pannud standardtantsu valge kleidi. Ta parim tulemus on siiani standardtantsude Eesti tänavuste meistrivõistluste hõbemedal. Neiu värskendab veel jumestust, paneb jalga kingad, suhtleb klubikaaslastega ning on jälle platsil koos kuue finaalipaariga.

Pärast võistlust räägib ta, et on olnud päris raske päev. Äratus oli kell veerand seitse. Soeng tehti pähe eelmisel õhtul, sest hommikul ei oleks muidu jõudnud.

„Kuidagi sain magada, näoli,“ kirjeldab ta.

Tema ei jõudnud seekord päeval koju minna. Tantsude vahepeal võttis kingad jalast ja lihtsalt puhkas.

Küsimusele, kas sellise päeva järel finaalide ajaks juba väsimust ei ole, vastab ta, et on nii palju treeninud ning sellise eluga harjunud ja tegelikult läks päev päris ruttu.

Vahepeal tuleb meie juurde Reelika Traksi tantsupartner Jarek Toiger. Uurin, kas noormeestel on platsil raskem, peavad nemad ju tantsu juhtima.
Ta vastab, et tegelikult on mõlemal päris raske, aga noormeestel on tõesti pisut suurem vastutus.

Kätte jõuab autasustamine. Reelika Traks ja Jarek Toiger seisavad rivis koos teiste paaridega. Kohti loetakse tagantpoolt ettepoole. Kui paarid järjest diplomid ja lilled kätte saavad, kasvab klubi lauas pinge. Treener Jörgen Kapp kõnnib närviliselt edasi-tagasi. Järel ongi vaid kaks tantsupaari. Pinget kruvitakse veel, mitu sekundit on vaikust. Ja siis selgubki klubi FLEX noorte tantsijate võit. Laudkond hõiskab rõõmust. Õnnitlustele ei tule piiri. Mitmelt poolt ilmuvad sõbrad ja sugulased ning klubikaaslased.

„Me kõik nutsime üleval,“ tunnistab üks rõdul istunud õnnitlejatest.

Reelika Traks ütleb, et uskus võitu, sest alati peab uskuma. Hästi läheb ka Kaspar Karumaal. Nemad saavutavad oma vanusegrupis  teise koha.

„Arvasimegi, et Kaspar ja Nataly tulevad esikolmikusse ning Jareki ja Reelika puhul võib loota esimest või teist kohta,“ on  treener Mari Piksar rahul.

Noored jäävad veel koos teiste medalisaajate ja treeneritega pilti tegema. Eesti meistreid Reelika Traksi ja Jarek Toigerit ootab nüüd lisaks oktoobrikuus toimuvatele standardtantsude MMile Moskvas ees ka novembrikuine 10 tantsu MM Riias. Kahe nädala eest said nad Soomes juunior II standardtantsudes kolmanda koha.

Kaspar Karumaa ja Nele-Nataly Metsis võistlevad juulis Hiinas ladina-ameerika tantsude MMil.