Seni MTÜs Koostöökoda karjäärispetsialistina töötanud KAISA TAMKIVI juhib mõisa sihtasutust 1. juunist
Sihtasutuse Anija Mõisa Haldus endise juhataja Tiit Lauri töölt lahkumise järel täitis juhi kohuseid ajutiselt abivallavanem Marge Raja, kelle sõnul ei olnud kahe olulise ameti üheaegne pidamine mõeldav. Uut arendusjuhti ei olnud vaja kaugelt otsida, Kaisa Tamkivi on tuntud kui MTÜ Koostöökoda aktiivne tegija ning oma valla inimene, talle tehti ettepanek asuda uude ametisse.
Kaisa Tamkivi: „Olin Koostöökojas töötatud 9 kuu jooksul saanud Anija mõisa maja probleemidega kurssi ja teadsin, mis siin toimub.“
SA Anija Mõisa Haldus uus juht KAISA TAMKIVI elab Vikipalu külas.
Ta on lõpetanud Tallinnas Gustav Adolfi gümnaasiumi ning Tartu Ülikooli sotsiaaltöö ja sotsiaalpoliitika eriala.
„Töötasin pikalt MTÜs YFU, mis tegeleb rahvusvahelise õpilasvahetusega, sain kogemuse inimeste kaasamise alal. Olin Eestisse tulevate õpilaste koordinaator ja hoolitsesin vahetusperede eest. Mulle meeldib võrgustiku loomine ja inimeste kaasamine. Kogesin, et entusiasmist saab väga palju ära teha, just selle kogemuse tahan tuua Anija mõisa kaasa.“
Ta lisab, et tegelikult see juba toimibki. Hiljuti lõppes mõisa peaukse restaureerimine, kuhu kaasatud vabatahtlikud ütlesid, et on taas valmis osalema mistahes projektis.
„Mida rohkem on inimesi, kellele mõis korda läheb, seda parem,“ kinnitab uus juht ja lausub, et tal on usku Anija mõisa: „Sel on omadus inimesi kütkestada. Üsna hullumeelne oli võtta endale suur vastutus, kohustus ja ülesanded, aga kui suunata energiat õigesti, tekib piisavalt inimesi, kellele mõis südameasjaks saab. Mul olid kõhklused, kas vean ikka välja, aga määravaks sai kohaliku kogukonna toetus, mind julgustati ja lubati appi tulla.“
Pooleliolevad projektid tuleb lõpetada
Kaisa Tamkivi sõnab, et mõisa köök oleks võinud juba selleks suveks valmis olla: „Pingutan, et Leader meetmest rahastatud söögikultuuri- ja teeninduskeskus peagi tööle hakkaks. Siin saaks teha näiteks leivaküpsetamise kursuseid, avada hooajaline kohvik ja toitlustada mõisas toimuvatel üritustel. Aga kõik oleneb tulevasest operaatorist.“
Vana hoone renoveerimisel ilmsiks tulnud ootamatuste tõttu tuli projektiga saadud raha kulutada vahelae talade taastamisele ja tööd on veninud. Puudub elekter ja vesi. Valmis on köögi puhvetiruum.
Teise poolelioleva projektina nimetab Kaisa Tamkivi mõisa piirdemüüri taastamist, mida rahastab KIK. Septembriks peab peahoone ja aida vaheline kaaristu ning maantee äärne paekivist müüriosa koos väravatega olema tehtud.
Ta lubab, et 19. augustil toimub kindlasti traditsiooniline Anija mõisa sügislaat: „ Leader meetme toetus on olemas, esinevad kohalikud kollektiivid ja ehk saab mõne kuulsa bändi kohale. Proovime olla tasemel, et laat tõmbaks siia ka Tallinna rahvast.“
Kaisa Tamkivi nimetab Anija mõisa pereks kõiki sealseid üürnikke: Koostöökoda, Margiti käsitöötuba, raamatukogu, vaibakudujad. MTÜ Koostöökoda, mis pakub nõustamisteenust, renoveerib endale ruume kahel korrusel mõisa teises otsas.
Mis saab Anija mõisast edasi?
„Senine suur idee, et mõisa tuleks koolituskesksus, vist enam ei kanna. Ei taha ennatlikke mõtteid avaldada, sest edasisi plaane ei tee ma üksi, need sünnivad arenguprotsessi käigus. Mõis kuulub valla kõigile elanikele ja on kogukonnale alati avatud,“ lausub sihtasutuse juht ja tõdeb, et tahaks tegeleda uute projektidega, kuid kõigepealt on vaja lõpule viia pooleliolevad tööd.
„Valla elanikkond ei saa ju mõisa lõpmatuseni ülal pidada. Idee loeb. Järjekordsele spaale keegi raha ei anna ja koolituskeskusi on kogu maa täis. Tuleb leida selline idee, millele rahastaja kogu kompleksi renoveerimiseks vajaliku summa ühekorraga välja käiks. Olen kindel, et maailmas on see idee olemas ning kunagi koidab päev, mil Anija mõis tuleb omadega ise toime,“ on Kaisa Tamkivi veendunud.