Rootsi suursaadik külastas Loksa kooli

1399

Teisipäev,  10. november oli Loksa I keskkoolis Rootsi päev.
Rootsi suursaadik JAN PALMSTIERNA Loksa I keskkooli saalis teisipäeval, 10. novembril.
Teisipäeva lõuna paiku käis Loksal koolis Rootsi suursaadik Jan Palmstierna. Kõigepealt avas ta algklasside maja saalis Astrid Lind­greni elu ja loomingut tutvustava telgi. Suursaadik kõneles 1.-6. klassi lastele rootsi keeles ja tõlgiti eesti keelde.

Seejärel tervitas ta kooli aulas 7.- 12. klassi noori inglise keeles. Kooli inglise keele õpetaja palvel juttu ei tõlgitud. Lõpuks paluti suursaadikul öelda midagi ka rootsi keeles.

Pärast suursaadiku lahkumist viis saatkonna pressi-, info- ja kultuurisekretär Liina Kümnik aulas läbi Rootsit puudutava viktoriini. Auhinnaks olid raamatud ja mitmesugused trükised, ka inglisekeelsed pisikesed kokaraamatud rootsi rahvusroogade kohta. Viktoriinis osalenutele näidati kooli raamatukogus pooletunnist filmi, kus kuningas Karl XVI Gustav rääkis oma riigist.   

Kooli huvijuht Riina Paartalu rääkis, et Liina Kümnik käis selle aasta alguses kohtumas huvijuhtidega ning soovitas, et saatkonna töötajaid võiks kutsuda koolidesse Rootsi riiki tutvustama. Sellest tekkis mõte korraldada koolis kord kuus päev teemal „Kultuurid meie ümber” – novembris oli Rootsi, jaanuaris tuleb Soome, veebruaris Taani ja märtsis Norra päev. Eelmisel aastal toimus Loksa I keskkoolis kultuuride nädal.

Riina Paartalu: „Kui septembris kohtusime Liina Kümnikuga, pakkus ta, et suursaadik võiks ka tulla, kui leiab aega. Meie ise ei oleks julgenud seda paluda. Rootsi tutvustus, näitused, viktoriin ja kingitused olid kõik suursaatkonna korraldatud. Külalistel oli kaasas ka Rootsi lipp, panime selle aulas Eesti ja meie kooli lipu kõrvale. ”
Algklasside maja saalis on veel sel nädalal võimalik tutvuda Astrid Lindgreni telgiga. See on tehtud Rootsis kirjanikuga seotud ürituseks ning hiljem kingitud Haapsalus asuvale Ilon Wiklandi muuseumile.
Astrid Lindgreni telk on Haapsalust Ilon Wiklandi muuseumist. Noorematele õpilastele rääkis kirjaniku elust ja tema raamatukangelastest Läänemaa raamatukogu lastekirjanduse uurija Krista Kumberg. Suure koolimaja fuajees on praegu näitus rannarootslastest, ka see toodi Haapsalust. Näitus ja telk on Loksa koolis veel sel nädalal. Riina Partalu kutsus nendega tutvuma ka Loksa vene kooli, lasteaia ning Vihasoo lasteaia-algkooli lapsi ja õpetajaid.

Riina Kümnik vahendas Sõnumitoojale suursaadiku muljeid. Suursaadik ütles: „Olen paaril korral käinud koolides Tallinnas ja Tartus, aga sel korral käisid kolm saatkonnatöötajat Loksal ja oli väga huvitav. Kooli remondi osas on küll veel palju teha, aga meeleolu ja vaimsus, mida kohtasime, oli positiivne. Kooli juhtkond tundus tegutsevat aktiivselt selle nimel, et leida lisavahendeid, mis ei ole muidugi praeguses majanduskriisi tingimustes lihtne. Üldmulje jäi väga positiivne.”

Liina Kümnik lisas, et saatkonna inimesi kutsutakse küll aegajalt koolidesse, aga võiks tihedamini: „Teeme hea meelega koolidega koostööd ja käime Rootsit tutvustamas. Saatkonnaga tasub huvi korral võimalikult varakult ühendust võtta. Suursaadiku puhul tuleb muidugi arvestada, et tema kalender on tihedalt täis üritusi ja kohtumisi, kuid tavaliselt õnnestub siiski sobiv aeg leida. Rohkem suhtleme nende Eesti koolidega, kus õpetatakse rootsi keelt. Oleme kutsunud õpilasi igakevadisele lahtiste uste päevale mai alguses ja võtnud klasse vastu saatkonna ruumides.”

Loksa toimunud Rootsi päeva nimetas ta toredaks ning avaldas lootust, et kõik said selle riigi kohta teada midagi uut ja tunnevad selle maa vastu edaspidigi huvi.

Eelmine artikkelPõhja prefektuuri eakatele mõeldud projekt „Ole eeskujuks!“
Järgmine artikkelKuusalu vallavanemaks valiti URMAS KIRTSI