Rooküla elaniku MAARIKA VAINUMÄE elukutse on olla ema

5565

13 lapse ema MAARIKA VAINUMÄE ja REIMO SIKU suurpere kutsuti emadepäeval presidendi vastuvõtule.


Pildil on KELLI, KEVIN kass Arturiga, ERKI, KÄTLIN, MARILIIS, KERTU, EERO, KARMEN ja KATRE SIKK ning pereema MAARIKA VAINUMÄE. Puuduvad pereisa Reimo ning pojad Raigo ja Ken Sikk, kes olid lasteaia lõpupeol.

Anija vallas Rookülas elavate Maarika Vainumäe (42) ja Reimo Siku (39) peres on 11 last, kellest vanim, Mariliis Sikk (15) lõpetab sel kevadel põhikooli Tallinna Konstantin Pätsi nimelises vabaõhukoolis. Temast nooremad Raigo (14), Kertu (13), Katre (12), Karmen (11), Kevin (9) ja Kätlin Sikk (8) õpivad samas koolis. Väikemad õed-vennad Ken (7), Kelli (6) ja Erki Sikk (4) käivad Alaveres Mõmmila lasteaias. Pere pesamuna Eero Sikk on aastane. Varasemast abielust on Maarika Vainumäel kaks täiskasvanud last – tütar Merilin (19) ja poeg Siim Vainumäe (23), tänu viimasele on Maarika Vainumäe ka vanaema.

Puhkus siis, kui lapsed kodus
Maarika Vainumäe oli üksiklaps, Reimo Siku peres kasvas  kokku viis õde-venda. Pere-  ema kinnitab, et ei mõelnud kunagi sellele, kas ja kui suurt peret ta endale tahaks – nii on lihtsalt läinud.

Ta on pärit Alaverest, pereisa Raasikult. Aastaid elati Habajal, sealt kolis perekond esialgu Alaverre ja nelja aasta eest praegusesse elukohta Laidemaa tallu Rookülas. Omal käel ehitati vana maja asemele uus ja korralik elamu. Majja osteti ka elektrigeneraator, sest vooluga on sageli probleeme. Kasvatatakse lambaid, kanu ja jäneseid.

Maarika Vainumäe ütleb, et nad tulevad kenasti toime: „Reimo paigaldab tänavakive ja on kogu aeg tööl. Vabu päevi peaaegu et ei olegi, sest raha on vaja. Talvel, kui tööd ei ole, on muidugi raskem. Aga me saame hakkama.“

Küsimusele, kuidas ta nii paljude laste kõrvalt suure majapidamise eest jõuab hoolitseda, vastab Maarika Vainumäe: „Igal hommikul teen maja kiiresti korda. Nädalavahetustel on suuremad lapsed koolist kodus ja koristavad oma toad ise. Mis siin ikka nii väga teha on.“

Puhkuseks peab pereema seda, kui saab nädalavahetustel varem magama. Lapsed on kodus ja temal ei ole vaja nii palju muretseda. Väikesed on suuremate lemmikud ja nende eest hoolitsetakse.

Hoolivad kaaslased
Maarika Vainumäe lapsed õpivad hästi. Seda kinnitavad koolist saadud „Hooliva kaaslase“ tunnistus ja sellega kaasnev rahaline preemia, 127,80 eurot (2000 krooni), mille Mariliis Sikk on pälvinud kaks ja Kertu Sikk ühe korra.
 
Põhikooli lõpetav tütar tahab jätkata õpinguid Tallinnas. Sama plaan on tulevikus aasta nooremal Raigo Sikul, kellel eriti hästi lähevad reaalained. Kertu Sikk teab täpselt, et tahab saada advokaadiks. Pätsi-nimelisse vabaõhukooli läheb sügisest ka lasteaeda lõpetav Ken Sikk.

Kooliga on Maarika Vainumäe rahul. Päriliku astmaga õpilased saavad seal palju viibida värskes õhus.

Lapsi ei ole ema koolitöödes aitama pidanud: „Nemad  toimetavad ise. Koolitöid on päris palju ja nädalavahetusel võtavad seda ka koju kaasa.“

Mõnikord käivad linnast külas ka laste koolikaaslased. Suvel jäävad nad sageli mitmeks nädalaks. Pereema kinnitab, et kui peres on nii palju lapsi, siis pole tunda vahet, kui mõni tuleb veel juurde – tema elu see raskemaks ei tee.

Kord on peres majas ja igaüks teab, mida teha tohib ja mida mitte, isegi kõige väiksem.

Kutse oli üllatus
Igal emadepäeval toimub Tallinnas traditsiooniline president Toomas Hendrik Ilvese ja Evelin Ilvese vastuvõtt suurperedele, kuhu saavad kutse valitud perede emad. Maarika Vainumäe kandidatuuri esitas Anija vallavalitsuse nimel lastekaitsespetsialist Helle Söönurm.

„Sotsiaaltöö osakonnas leidsime, et nende perekond väärib esiletõstmist. Räägitagu paljulapselistest peredest mida tahes, see on igaljuhul toimiv perekond, kus  kord on majas. Sellest annab tunnistus ka asjaolu, et lapsed on väga tublid ja õpivad koolis hästi. Olen käinud nende kodus täiesti juhuslikel aegadel ja võin kinnitada, et see on alati  puhas ning korras,“ selgitas Helle Söönurm.

Kui Maarika Vainumäe avas postkastist leitud ümbriku kutsega, oli tema üllatus suur: „Ma poleks osanud sellest unistadagi.“

Estonia teatrisse oli kutsutud 15 perekonda üle Eesti, kohal oli umbes sadakond last. Tuntud Eesti näitlejad olid riietatud multifilmitegelasteks. Kokku oli pandud erinevate esinejatega eeskava. Tallinna sõitnud peredele pakuti vastuvõtul sooja toitu, maasikaid ja muud head-paremat. Kingiti piletid Vanemuise teatrisse Tartus ja lastele „Lotte“ raamatud. Maarika Vainumäe ja tema laste arvates oli vastuvõtt väga tore.

Rooküla suure pere ema on kuulnud oma tuttavatelt, et neid vaadatakse imelikult, kuid ise seda tundnud ei ole: „Tean mõnda kolme-nelja lapsega perekonda, kes ütlevad, et kui nad kuhugi lähevad, siis vaadatakse, nagu neil oleks midagi viga. Mina seda oma perega küll tajunud ei ole. Pigem on inimesed imestunult küsinud, kuidas seda küll suudan. Ma ei oskagi vastata.“

Eelmine artikkelLoksale noorte kotkaste patrullvõistluse esikohad
Järgmine artikkelPresident külastas Käsmu merepäästeõppust