Kuidas teil on aastal 2010 läinud? ELENA PAST: „Katusekive on Kiius toodetud 20 aastat.”

2376

ELENA PAST töötab rahvusvahelises kontsernis Monier Baltikumi müügijuhina.

Kuusalu vallas Kiius toodetakse Eststeini kaubamärgiga katusekive. Ettevõte on vahetanud omanikke, viimased 15 aastat kuulub kontserni Monier.

Firma Baltikumi müügijuht Elena Past ütleb, et just tähistati Kiius kivitootmise 20. sünnipäeva, mis oli 14. detsembril. Praeguseks on tootmine Kiius jagatud kaheks – metalli- ja kivitehas.

„Tootmismahud on kasvanud käesoleval aastal 20 protsenti. Monieril on läinud hästi, arvestades, mis on toimunud ehitusmaterjalide turul. Kui algas masu, tuli tootmine kokku tõmmata, ent 2010. aasta on olnud edukas nii tootmise kui ka müügi poolelt,” on müügijuht rahul.

Kiius asuva metalltarvikute tehase toodangust läheb 90 protsenti välismaale, esmalt Saksamaale ning sealt edasi kuni Hiina ja Malaisiani. Metalltarvikute tootmine allub Monieri peakontorile. Katusekivitehas kuulub Skandinaavia gruppi, umbes pool Kiius toodetust ostetakse Lätti-Leetu ning teine pool jääb Eestisse. Eritellimusega tehtud katusekive müüakse Skandinaaviasse.

Elena Past: „Kiiu tehaste kollektiiv on püsiv, kaks meest – Aare Pirk ja Alary Sakarias – on ettevõttes töötanud kõik 20 aastat. Töötajaid on Kiius kokku 30, suurem osa neist on Kuusalu valla elanikud. Inimesed on meile tähtsad, oleme nendega koos rasked ajad üle elanud.”

Ta tõdeb, nõukogude ajal suretas asbestisisaldusega eterniit välja põlvest põlve kandunud teadmise, et kõige kindlam katusematerjal on kivi: „Traditsioon katkes, kuid viimasel ajal on hakanud inimesed taas omaks võtma filosoofiat, et katusekivi on üks vanimaid ja vastupidavamaid katusekattematerjale.”