Diakon AHTI UDAM soovib Loksa rahvale leplikkust

4071
Diakon AHTI UDAM: „Eestis on teisigi väikeseid maakirikuid, kus tavalisel pühapäeval rahvas jumalateenistusel ei käi.”

„Loksa inimesed võiksid leida rohkem tee jumalakotta,” loodab EELK Loksa Maarja koguduse diakon.

Möödunud pühapäeval, teise andvendi jumalateenistusel olid Loksa kirikus üks kirikuline, organist, kirikuteenija ja diakon. On olnud ka jumalateenistusi, kus pole ühtegi kirikulist, tõdeb diakon Ahti Udam ja kinnitab, et ära ei ole midagi jäänud, ka orelimängija ja kirikumees tahavad kuulata, mida tal on öelda.

„Kui jumalateenistus algas pühapäeviti kell 15, siis leiti, et peaks varem, televiisorist tuli sel ajal Prillitoosi saade. Muutsime algusaja kella 11.30le, kuid see ei toonud rahvast rohkem kirikusse. Inimesed võiksid tulla, meil on ilus kirik, kuigi külm, aga saab soojalt riidesse panna,” räägib ta.

Kontserdid toovad ka Loksal rahvast kirikusse, ülemöödunud pühapäeval, kui esines poistekoor Kalev ja linnaplatsil süüdati kuusel küünlad, oli kirikulisi rohkem. Tuleval pühapäeval laulab Loksal kolmanda advendi jumalateenistusel Kuusalu meeskoor.

Diakon Ahti Udam on Loksal jumalateenistusi läbi viinud alates 2008. aasta jaanuarist – sõitis selleks pühapäeviti Tapalt bussiga Rakverre, sealt teise bussiga Loksa teeristi, kuhu tuli kirikumees Eivold Genergaard oma autoga vastu. Õhtul läks sama marsruuti pidi tagasi. Kui jumalateenistuse algusaeg tehti varasemaks, hakkas rongiga sõitma Tallinna ja sealt bussiga hommikuks Loksale.

Ahti Udam on sündinud Lääne-Virumaal Karitsa külas, õppinud Aluveres ja Kohalas ning Rakvere 3. keskkoolis, mille lõpetas 1990. aastal. Kaks aastat hiljem sai Tartu meditsiinikoolist velsker-laborandi diplomi.  Usuteaduste Instituudis õppis aastatel 1995-2002, kui töötas Tapa haiglas. Oli 15 aastat Tapa haiglas laborant, uuem ametinimetus on sellel kohal bioanalüütik. Kuna Tapa haigla reorganiseeriti hooldushaiglaks ja laboratooriumi töö­maht vähenes, lahkus ta sealt. Viimased kolm aastat on ta töötanud bioanalüütikuna Tallinnas meestekliinikus.

Alates 2009. aasta septembrist on Ahti Udami kodu Loksal pastoraadi majas. Kohapeal elades saab inimestega rohkem suhelda, kuid Loksa kogudus on sedavõrd väike, et ainult diakoniametiga end ära ei elata, tõdeb ta.

„Käin täiskohaga tööl, see tähendab, et tööpäeviti ma Loksal talitusi pidada ei saa, siis teenib matustel enamasti Kuusalu koguduse õpetaja Jaanus Jalakas,” sõnab diakon ja märgib, et pastoraadimaja on talvel üsna külm, kuid suvel on Loksa elamiseks ja ka kaugemal tööl käimiseks ilus koht.

„Eestis on paljud inimesed jõulukristlased. Kuigi nüüd hakkab jõulude ajal kirikutes rahvast  jääma vähemaks, kui oli nõukogude ajal. Soovin jõulurahu ja hingesoojust kõikide südametesse ning, et inimesed elaksid Loksal leplikumalt, poleks silmakirjalikkust ega arusaamatusi,” soovib Ahti Udam.