Remondi käigus avastati Alavere rahvamajast põnev leid

3311
Ehitusmees GAROL PÄRN koos 77 aasta vanuse dateeritud lauatükiga.

Töömees leidis Alavere rahvamajast 77 aastat vana dateeritud laelaua.

lk-5-2Kui remondimees Garol Pärn lammutas Alavere rahvamaja lavataguste ruumide vanu lagesid, märkas ta üht täiskritseldatud puutahvlit: „Võtsin vahelagesid lahti, pidin lammutatud materjali minema viskama, kuid nägin, et ühel puutükil on kiri. Arvasin, et keegi on teinud märkmeid, siis vaatasin, päris huvitav tekst,“ jutustas ta.
Selgus, et kirja oli jätnud 1939. aastal Alavere tuletõrjeseltsi maja laetööde tegija. Lisaks kuupäevale ja oma nimele oli ta kirja pannud tollase presidendi Konstantin Pätsi nime, leivakilo ja piimaliitri hinna ning keskmise päevapalga suuruse. Alavere praegune rahvamaja oli kunagi mõisa hobusetall, 1938. aastal hakkas kohalik tuletõrjeühing ehitama sellest endale seltsimaja.
„77 aastat hiljem leida selline asi!“ rõõmustas Alavere piirkonna kultuurijuht Anna Nilisk. Ta lubas, et põnev lauatükk puhastatakse ja pannakse kindlasti rahvamajas kõigile nähtavasse kohta .
Garol Pärn, kes eelmisel nädalal ehitas rahvamajas lavatagustes ruumides uusi lagesid, lubas, et paneb nüüd omapoolsed ülestähendused kirja uue lae alla: „Aga ma ei ütle, kuhu täpselt.“
Alavere rahvamaja lavataguste ruumide remondiks sai Anija vald tänavu riigieelarvest poliitilist „katuseraha“ 20 000 eurot. Anna Niliski sõnul oli eelmisel aastal külakoosolekul juttu, et rahvamajas oleks vaja hädasti vahetada lava põrand ja teha korda lavatagused ruumid, kus esinejad saaksid riietuda ning esinemiste vahel puhata. Vallaeelarvest selleks raha ei jagunud. Raha saadi tänu Keskerakonnale, vallavolikogu esimehe Jaanus Kalevi kinnitusel vahendas raha riigikogu aseesimees Jüri Ratas.
Vallavalitsuse korraldatud suunatud pakkumistega hankele tegi soodsaima hinnapakkumise Anka´s Ehituse AS. Remont läheb maksma 20 651 eurot, riigilt saadud rahast puudujääv osa tasutakse vallaeelarvest.
Ühte lavatagusesse ruumi, mis seni oli kolikamber, tuleb pärast remonti käsitöötuba. Sinna paigutatakse kapid käsitöötarvete jaoks, peale selle võiks sinna Anna Niliski arvates panna paar lauda, et oleks võimalik väiksema seltskonnaga teha koosviibimisi, ka näiteks käsitööringi.
Teine ruum on mõeldud esinejatele: „Kui meil detsembris oli Tanja ja Mikk Saare kontsert, panime nende jaoks peegli seina ja tugitoolid, et saaksid vähemalt istuda, seni pidid esinejad pauside ajal olema lavakardina taga. Nüüd saab ka see tuba remonditud.“
Kolmandasse ruumi tehti dušinurgaga tualett.
„See oli minu unistus, et esinejatel oleks võimalik käia lava taga tualetis. Kui Kuusalu teater andis meil kahetunnise etenduse, oli halenaljakas, kui näitlejad jooksid maja tagant fuajeesse, et tualetti minna, läbi saali tulla ei saanud. Nüüd õnneks ei pea enam sedasi jooksma,“ rääkis kultuurijuht.
„Kahjuks jääb esialgu vahetamata lava põrand. Seda oleks hädasti vaja, põrandast on naelad väljas, hoidsin kevadel hinge kinni, kui lapsed seal tantsisid. Ka köök ootab remonti.“
Lepingu järgi pidid tänavused ehitustööd lõppema 1. septembriks, kuid kestavad veel. Valla ehitusspetsialisti Viljo Leisi sõnul on ehitajad muudel objektidel tööga ülekoormatud, kuid vähemalt sellel nädalal tuleks Alavere rahvamaja remonditööd kindlasti lõpetada. Ringitegevust seni ei toimu, saali saab kasutada üritusteks, mille tarvis lava vaja pole.
„Ootan väga, et remont juba lõpeks. Soovisime kuu lõpuks ühe näitemängu kokku leppida,“ märkis Anna Nilisk.

Eelmine artikkelHarju-Jaani kogudus krohvib Raasiku kirikut
Järgmine artikkelVald kavandab Kuusalu alevikku erihoolekande elumaja