Harju-Jaani kogudus krohvib Raasiku kirikut

2222
Harju-Jaani kiriku seinast kukub krohvi tükkidena, olukorda halvendab vihm.

Toimunud on kaks talgupäeva, veel on plaanis kaks-kolm.

Harju-Jaani kogudus on Raasiku kiriku välisseinte krohviaukude parandamiseks korraldanud 2 talgupäeva – esimese 24. augustil, teise reedel, 9. septembril.
„Võib öelda, et see on päästeoperatsioon. Iluravi oleks siis, kui saaks värvima hakata,” lausus koguduse õpetaja Jaan Nuga, kes talgupäevadel ka ise tööriided selga tõmbas ning seina lihvis.
Harju-Jaani koguduse piirkonnas on 10 000 elanikku, koguduse liikmeid on umbes 1000. Harju-Jaani kirik Raasikul ootab aastaid remonti, aknad-uksed vahetamist, fassaadilt pudeneb vana krohvi. Kogudus on küsinud selleks ka remonditoetust, kuid seni pole saanud.
Talgulisi oli augustis 7, möödunud nädalal 3, sellest kirikuõpetaja sõnul täiesti piisas: „Suure rahvahulgaga polegi midagi teha ning eks töö ole ka raske, krohvi ladumine seinale eeldab käerammu.”
Eelmisel korral parandasid talgulised akende ja sokli vahelised krohviaugud. Kuna teha jäi veel palju, otsustas Jaan Nuga kokku kutsuda uue talgupäeva, et parandada sokliosa krohv.
Ta tõdes, et talgud on lükkunud väga sügisesse, aga kuna suvi oli vihmane, ei õnnestunud räästa all eriti midagi teha.
Ta märkis, et kirikul pole soojapidavust, akendest puhub tuul läbi: „Akna hind on aga nii kõrge, et selle peale ei julge mõeldagi.”
Harju-Jaani kirikul on kokku 14 suurt akent ning 12 väiksemat.
„Ka laepealne tuleks ära soojus­tada, saime Raasiku ettevõttelt Mistra kingituseks vaibarulle ja oleme laotanud laepealsele ühe vaibakihi, et tuul läbi ei puhuks. Muidu on seal ju ainult laudis ja liist löödud prao peale, see aga tuult kinni ei pea. Vähemalt on katus uus, aastast 2011, ja läbi ei tilgu,” rääkis kirikuõpetaja.
Talgute töömaterjali kinkis kogudusele Mistra-Autex , esimesel talgupäeval kustutasid töölised janu Raasiku Õlletehase kaljaga. Jaan Nuga kutsus talgulisi sauna ning pakkus suppi.
Jaan Nuga lausus, et veel oleks sel sügisel vaja korda teha aknalauad, Mistra-Autex on ka selle eest tasunud, kuid materjal on veel poest ära  toomata:  „Kui  läheb  värvimiseks, siis tuleb teha kogu kirik korraga, see on juba suurem töö. Krohvimine aitab, et vihm ei sööks seina edasi.”
Harju-Jaani kiriku juures on olnud talgupäevi ka varem – viimane suurem tööpäev, kus oli arvukalt töökäsi, toimus kevadel Teeme Ära talgupäeval.