RAUL VALGISTE õpib avaliku halduse doktorantuuris

3073

Kuusalu vallavolikogu liige RAUL VALGISTE jättis Kuusalu Soojuse juhataja ameti, jäi vanemapuhkusele ja astus Tallinna Ülikooli doktorantuuri päevasesse õppesse.

Raul Valgiste kandideeris mullu sügisel valimisliidu Ühiselt Edasi nimekirjas, sai 66 häält ja koha Kuusalu vallavolikogus. Ta on volikogu revisjonikomisjoni esimees ning keskkonnakomisjoni aseesimees.

„Mind kutsusid kandideerima kristlikud demokraadid ja Ühiselt Edasi nimekirja liikmed. Kuna ma ei ole ühegi erakonna liige ning Ühiselt Edasi koondas inimesi, kellega olen teinud koostööd, otsustasin ühineda valimisliiduga,” selgitab ta oma valikut.

„Varem pole ma kohalikus poliitikaelus osalenud, aga kuna olen ühiskondlikult aktiivne ja põhitöökoht oli seotud valla inimestega, arvasin, et suudan volikogu liikmena paremini esindada neid, kellega igapäevaselt lävin.”

Kuusalus elanud 8 aastat
Raul Valgiste kolis koos abikaasa Agnes Valgiste ning tütarde Liisbeti, Emilia ja Luisaga Kuusallu 2002. aastal. Enne seda elas pere kaks aastat Härmakosu külas ostetud majas, kuid transport oli kehv, kool ja lasteaed kaugel ning eelistati korterit Kuusalu alevikus. Mõnda aega oli pere elanud ka Tallinnas ja Keilas.

„Töötasin ajavahemikul 1994-2002 kindlustusvaldkonnas. Alustasin karjääri ERA pangale kuulunud Polarise kindlustusagendina, lõpetasin Ergo Kindlustuse müügidirektorina, vahepeal olin Hansapanga firma Balti Kindlustusmaakler üks asutajaid. 2002. aastal tegin pöörde, alustasin eraettevõtjana, olin Kiirlugemiskool OÜ üks osanik. Abistasin firmasid ka mitmesuguste projektide koostamisel, osutasin juhtimiskonsultatsiooni teenust Hansapangale ja LHVle.
Kuusalu vallal aitasin kokku panna hankedokumentatsiooni lasteaia rekonstrueerimistööde projekteerija leidmiseks,” kirjeldab Raul Valgiste.

Kuusalu kohta sõnab ta, et see kant meeldib, Tallinn on lähedal ja kõik elamiseks vajalik on olemas – lasteaed, keskkool, muusikakool, kauplused, tervisekeskus . Viimased kolm aastat on pere uus kodu Kuusalu külas Uus-Käli ridamajas.

Kuusalu Soojuse juhiks
2004. aasta alguses korraldas Kuusalu vallavalitsus konkursi Kuusalu Soojusele uue tegevdirektori leidmiseks. Kuna konkursiga sobivat juhti ei leitud, tegi tookordne vallavanem Herko Sunts ettepaneku Raul Valgistele.

„See oli hüpe tundmatusse, hakkasin tööle täiesti uues valdkonnas. Seni olin kokku puutunud suurte ettevõtete üksustega, Kuusalus hakkasin tegelema uue reoveepuhasti ehituse ning Kuusalu külasse veetrasside rajamisega. Ent mul oli varasem projektijuhtimiskogemus. Olin mõnda aega töötanud ka riigiametnikuna  kaitseministeeriumi juures NATO integratsiooni planeerimise büroos,” räägib Raul Valgiste.

Kaks aastat oli ta Kuusalu Soojuse tegevdirektor, siis nimetati juhatuse esimeheks. Juhatuse liikme lepingud sõlmiti kolmeks aastaks, teine lepinguperiood lõppes käesoleva aasta kevadel.

„Avaldasin juba aasta alguses soovi astuda ametist tagasi, kuid ettevõtte nõukogu tegi mulle ettepaneku jätkata suveni, et leida uus juhataja ning anda asjad talle üle.“

Suve alguses sündis perre neljas laps, poeg Kaur Villem ning sügisel jätkas Agnes Valgiste Kuusalu Almakeskuse juhi ning valla puuetega inimeste kaitse spetsialisti ametites. Raul Valgiste jäi pisipojaga koju vanemapuhkusele.

„Alates septembrist õpin Tallinna Ülikooli riigiteaduste instituudis avaliku halduse doktoriõppes. Kandideerisin tasuta kohale päevasesse õppesse, mis kestab neli aastat. Käin loengutes ja osalen seminarides. Oma väitekirja kirjutan Eesti haldusreformi teemal, juhendab professor Georg Sootla. Mul on ka oma konsultatsioonifirma Raul Valgiste Konsultatsioonid OÜ, olen kirjutanud mitmesuguste rahastamistaotluste projekte Kuusalu, Vihula ja Jõelähtme vallas.”

Pärit Viljandimaalt
Raul Valgiste sündis 1973. aastal 6. septembril Viljandis. Aasta hiljem kolisid vanemad isapoolsete vanavanemate kodukanti Karksi-Nuiasse. Kuni 7. eluaastani elas ta seal, siis läks ema EPAsse loomaarstiks õppima ning võttis poja ja tütre Tartusse kaasa.

Hiljem sai ema loomaarstikoha Viljandimaale Hallistesse. Raul Valgiste hakkas õppima Abja keskkooli 6. klassis, kus käis ka ta tulevane abikaasa Agnes.

„Keskkooli läks Agnes Viljandisse. Mina jäin Abja kooli, keskkooli lõputunnistuse sain 1991. aastal. Uuesti kohtusime Tartu Ülikoolis. Mina õppisin sotsiaalteaduskonnas politoloogiat, Rein Taagepera oli dekaan ja õppejõud. Agnes oli enne õppinud arstiteaduskonnas, aga pärast seda, kui ta sattus Rootsis raskesse liiklusavariisse, vahetas eriala ning õppis sotsiaaltööd. Abiellusime 1995. aastal.”

Valkla baptistikoguduses
Raul Valgiste õnnistati 1995. aastal Viljandi baptistikoguduse liikmeks. Kristlusega puutus ta kokku tänu abikaasa Agnesele, kes kutsus Eesti evangeelsete üliõpilaste koosviibimistele.

„Praegu olen Eesti Evangeelsete Üliõpilaste Ühenduse aseesimees, juhatusse kuulunud kuus aastat. Ühendus koondab ülikoolides õppivaid kristlasi.
Juhatus on suunav organ, mina olen sinna valitud vilistlasena. 2005. aastast olen Valkla baptistikoguduse juhatuse esimees, töötan ka diakonina ning kord kuus viin pühapäeviti läbi jumalateenistusi,” räägib mees oma kristlikust tegevusest.

Valkla kogudusel on liikmeid 49, pühapäeviti käivad neist koos 20-30, kuid jõulude ja muude suuremate pühade ajal on kirikus üle saja inimese. Koguduse pastor on Aldo Randmaa, diakonina teenib ka Urmas Siemann.

Kogudus on algatanud koostöös külavanemaga Valkla arengukava koostamise, sest selleta ei saa taotleda PRIA kaudu kogudusemaja katuse rekonstrueerimiseks Euroopa Liidu abiraha. Toimunud on viis töökoosolekut, osalejaid on olnud alati 40-50. Sel sügisel algatati küsitlus, et välja selgitada, mida külarahvas tahab arengukavas näha.

Raul Valgiste lisab, et seni on lõpetamata Kuusalu aleviku arengukava: „Asju on lihtsam käima lükata kui lõpetada, kindlasti tahame panna Kuusalu Valla Külade Ühinguga arengukava lõplikult lähiajal avalikule arutelule.”

Ida-Harjumaa Invaühingu liige
Raul Valgiste kuulub veel Ida-Harjumaa Invaühingu juhatusse. Ühing koondab nii puuetega inimesi kui ka nende pereliikmeid. Kuna Agnes Valgiste on ühingu juhatuse esimees, on abikaasad koos tegelenud ühingu liikmete väljasõitude ja mitmesuguste muude ettevõtmiste, sealhulgas ka Eesti Invaspordi Liidu spordivõistluste korraldamisega Kuusalu staadionil.

Invaühing tegutseb Kuusalu Almakeskuse ruumides Kuusalu kirikumõisa kompleksi kuuluvas endises saunamajas. See hoone on rahva seas väga populaarne, kuid jääb väikeseks, selgitab Raul Valgiste, miks tema abiga esitati majandusministeeriumi kaudu Šveitsi madala energiakasutusega hoonete rekonstrueerimise toetusprogrammi projekt Kuusalu tee 8 majja sotsiaalkeskuse rajamiseks – kavatsetakse teha sotsiaal- ja päevakeskuseks ning ööpäevaringseks hooldekohaks. Projekt on pääsenud teise vooru. Programmist taotletakse üle 1 miljoni šveitsi frangi ehk ligi 13 miljonit krooni.

Orienteerumisvõistlused
Oma üheks hobiks nimetab Raul Valgiste koorilaulu – ta on laulnud Tartu Kolgata koguduse noortekooris ja Hansapanga kammerkooris.

Kui laulmine on jäänud viimasel ajal unarusse, siis teise hobiga, orienteerumisega, tegeleb ta aktiivselt. Koos lastega sõidetakse Tallinna Orienteerumisneljapäevakute ehk TONi võistlustele, mis toimuvad igal neljapäeval kevadest sügiseni.

„Valida saab erineva raskus­astmega radasid. Olen osalenud alla 35-aastaste võistlustel ning viimasel aastal vaba­grupis. Tulemustelt olen tubli keskmine, tavaliselt esimese kolmandiku hulgas. Et end vormis hoida, olen hakanud rohkem jala käima – lähen jala bussi peale, Tallinnas kõnnin koolini ja tagasi bussipeatusesse.”

Koalitsiooni piirid on hägused
Kuusalu vallavolikogu liikme ja diplomeeritud politoloogina sõnab ta kohaliku poliitika ning valla valitsemise kohta, et ehkki ametlikult kuuluvad koalitsiooni Ühiselt Edasi, Reformierakond ja IRL, on selle piirid hägused: „Vallavalitsuses on ka nimekirja Meie Kodu liikmed. Informatsioon koalitsioonipartnerite omavaheliste arutelude kohta liigub üsna kiiresti opositsioonipoliitikuteni, kes on kärmed seda ära kasutama enda huvides. Võimu juures olijatel on võimalik saavutustega hiilata, opositsioonipoliitik loodab oma tarkust välja näidata tegijaid kritiseerides. Kui oled poliitikas, pead olema valmis kriitikaks, teatud käike on ka võimalik ette aimata. Mõneti tunduvad need liivakastimängud halenaljakad.”