Raasiku valla 2023. aasta eelarves on sporditegevuse toetamiseks 86 900 eurot. Seda jagati sügisel kehtestatud noortespordi toetamise korra alusel – 40 040 eurot on pearaha ja 22 478,40 eurot treeneritoetused. Lisaks eraldati Raasiku jalgpalliklubile FC Joker erandkorras veel 17 000 eurot ning 7382 eurot otsustati jätta reservi.
Pearaha on summa, mida saavad spordiklubid, mis vastavad noortespordi toetamise korras kehtestatud tingimustele, iga 5-19aastase Raasiku valla lapse eest, kes nende juures treenib. Käesoleval aastal on sellistes valla klubides kokku 286 last. Volikogu kinnitas vallavalitsuse ajutise komisjoni ettepanekul pearaha suuruseks 140 eurot.
Vallavanem Raul Siem selgitas 13. veebruaril volikogu istungil, et tegu on matemaatilise tehtega, pearaha suurus saadi, kui noortespordi toetusteks planeeritud summast võeti maha treeneritoetused ning ülejäänu jagati laste arvuga.
Treeneritoetust said taotleda spordiklubid, kes on täitnud Spordikoolituse ja -Teabe Siht-
asutuse nõuded ja kellele riik eraldab treeneri töötasu toetust. Vallaeelarvest võib seda saada sama palju, kui maksab riik täiskohaga treenerile, ning toetuse saamiseks peab treeneril olema vähemalt 4. kutsetase. Komisjon tegi ettepaneku maksta Aruküla Spordiklubile treeneritoetust 22 478,40 eurot ning jätta rahuldamata FC Jokeri ja Aruküla VK taotlused.
Avo Mölsi ettepanekul otsustas volikogu eraldada FC Jokerile lisaks 17 000 eurot, sest seoses uue noortespordi rahastamise korraga on jalgpalliklubile eraldatav summa vähenenud ning klubi vajab üleminekuperioodi üleelamiseks lisaraha. Volikogu esimees Maarja Sikut selgitas, et osa puudujäävast summast põhjustas üleminek pearahapõhisele rahastamisele, osa vajaminevast jäi puudu, kuna Joker ei saanud tänavu riigilt treeneritoetust ning seetõttu kadus võimalus saada seda ka vallaeelarvest.
Volikogu liige Rene Lill, kes on ka FC Joker juhatuses, selgitas, et treeneritoetus jäi klubil riigieelarvest saamata väikese näpuvea tõttu – andmete esitamisel Eesti Spordiregistrisse jäi üks lahter täitmata ning hilisematest selgitustest ei olnud enam kasu, Spordikoolituse ja -Teabe Sihtasutusest Jokerile 2023. aastaks treeneritoetust ei eraldatud.
Jokerile 17 000 euro suuruse lisatoetuse eraldamise poolt olid 9, vastu 4 volikogu liiget, 1 jäi erapooletuks.
Väljaspool Raasiku valda tegutsevates klubides osalevate noorte treeningutasude osaliseks kompenseerimiseks spordialadel, mille harrastamiseks oma vallas võimalused puuduvad, on ette nähtud hüvitis. See on sama suur, kui on pearaha, kuid seda makstakse eraldi eelarverealt, vastavalt klubide esitatud arvetele. Eelarvesse on selleks planeeritud 10 000 eurot.
Täiskasvanute sportimist ei toetata
Volikogu liikmed küsisid veebruarikuu istungil, kes on teinud otsuse, et täiskasvanute spordiklubid enam vallaeelarvest toetust ei saa. Avo Möls märkis, et esimest korda alates 1994. aastast ei suudeta vallaeelarvest toetada täiskasvanute MTÜsid, kes tegelevad spordiga nii heal tasemel, et osalevad Eesti meistrivõistlustel. Ta lisas, et vallas on vähemalt viis spordiala, kus võisteldakse Eesti meistri- või karikavõistlustel.
Haridus-, kultuuri-, sotsiaal ja spordikomisjoni esimees Andres Kallaste sõnas, et võrreldes eelmise aastaga oli sporditoetusteks MTÜde toetamise korra alusel jagada kümme korda vähem raha, sest kogu sporditegevuseks kavandatud raha jagati ära sügisel kehtestatud noortespordi toetamise korra alusel.
Garina Toomingas tõdes, et spordiga tegelevad täiskasvanud on valla maksumaksjad, kuid neile isegi ei teatatud, et käesoleval aastal nende sporditegevust enam ei toetata.
Vallavanem Raul Siem selgitas Sõnumitoojale, et tänavune vallaeelarve on väga pingeline, seetõttu otsustati, et sporditegevuse toetamisel pannakse kogu rõhk noortele ning täiskasvanute sporditegevust selliselt, nagu varasematel aastatel, ei toetata: „Meil on reserv, kui on vaja mõnd spordiüritust või individuaalsportlast toetada, siis teeme seda taotluste alusel, kuid üldist toetamist täiskasvanute spordiklubidele sel aastal ei ole.“
Raul Siem lisas, vallaeelarvest toetatakse täiskasvanute sporti sellega, et spordisaalide rendihinnad neile ei kalline: „Kui energia- ja muud hinnad tõusevad, siis on loogiline, et vaatame üle ka spordirajatiste hinnakirjad. Otsustasime, et oma klubid saavad spordisaale kasutada seniste hindadega, muidu oleks see justkui raha ühest taskust teise panemine – tõstame rendihindasid ja siis anname sellest tulust klubidele toetust.“