Keskkonnaamet küsis Raasiku vallavolikogu arvamust maavarade uuringuloa taotluse ning Kulli kruusakarjääri keskkonnaloa taotluse kohta. Volikogu otsustas septembrikuu istungil ühehäälselt mitte nõustuda Kulli külas maavarade varude uurimiseks ega kaevandamiseks lubade andmisega.
Valla keskkonnaspetsialist Johanna Sepmann rääkis, et keskkonnaamet on võtnud menetlusse Marina Minerals OÜ esitatud Kulli uuringuruumi geoloogilise uuringuloa taotluse. Taotletav uuringuruum asub Kulli külas Tjorveni ja Juliuse katastriüksustel, mis mõlemad kuuluvad riigiomandisse. Uuringuruumi teeninduspindala on 24,9 hektarit.
Keskkonnaameti kirjas oli, et ehitusmaavarade uurimine ja arvele võtmine on väga aktuaalsed seoses vajadusega tagada materjal Rail Baltica raudteetrassi ehitustöödeks, ning teisalt on riigikontrolli 2022. aasta auditist selgunud, et Harju-, Rapla- ja Pärnumaa ehitusmaavarade varustuskindlus on tähtsate taristuobjektide elluviimiseks ebapiisav.
„Uuringu eesmärk on täpsustada uuringuruumis esineva maavara levikut, lasumistingimusi, kasuliku kivi paksust, materjali kvaliteeti, kogust ning kaevandamistingimusi,“ sõnas Johanna Sepmann.
Ta lisas, et ka varem on samal alal maavarade varude väljaselgitamiseks tehtud uuringuid, kuid need on ebatäpsed ega vasta praegu kehtivatele nõuetele.
Uuringute käigus planeeritakse rajada kas 40 kaevandit või 40 puurauku sügavusega kuni 15 meetrit. Plaanis on ka hüdrogeoloogilised veetaseme mõõtmised: „Maavara hinnanguline kogus on seal 498 000 kuupmeetrit. Uuringuluba soovitakse kolmeks aastaks, uuring peaks aega võtma umbes 10 kuud.“
Keskkonnaspetsialist soovitas volikogul uuringuloa taotlusega mitte nõustuda, sest vallal on plaan samale alale rajada reoveepuhasti. Vallavalitsus pöördus selle tõttu eelmisel aastal maa-ameti poole, et küsida seisukohta Tjorveni kinnistule detailplaneeringu algatamiseks. Johanna Sepmann ütles, et maa-amet on andnud sinna reoveepuhasti rajamisele põhimõttelise nõusoleku tingimusel, et Kulli praegune arvelevõetud tarbevaru peab jääma kaevandatavaks.
Ta lisas, et ka Kulli küla elanikud on karjääri vastu, ning viitas säästva arengu seadusele – loodusvarade säästliku kasutamise eesmärk on tagada inimestele rahuldav elukeskkond ja majanduse arenguks vajalikud ressursid looduskeskkonda kahjustamata.
Volikogu ei nõustunud Kulli uuringuruumi geoloogilise uuringuloa andmisega, sest vallavalitsus kavandab samale alale reoveepuhastusseadmete rajamist. Valla üldplaneeringuga on kogu küla tiheasustusala määratud reoveekogumisalaks, kus tuleb tagada ühiskanalisatsiooni väljaehitamine. Teise põhjusena on otsuses viidatud, et kavandatav kaevandustegevus ei ole kooskõlas säästva arengu seadusega, samuti märgitakse, et Kulli küla on kiiresti arenev, looduslähedane tiheasustuspiirkond, mille elanikud on kruusakarjääri rajamise vastu.
Ka karjäärile nõusolekut ei antud
Volikogu päevakorras oli ka arvamuse andmine Marina Minerals OÜ keskkonnaloa taotlusele Kulli kruusakarjääri kohta. Taotletav kruusakarjäär on samal Tjorveni katastriüksusel. Mäeeraldis asub heinamaal, ligikaudu 50 meetri kaugusel Lagedi-Peningi maanteest. Lähimad majapidamised on 200 meetri kaugusel. Maaeraldise suurus on 3,87 hektarit, selle teenindusmaa 10,78 hektarit. Taotletava kruusakarjääri varu kogus on mäeeraldisel 101 000 kuupmeetrit, sellest kaevandatavat varu 96 500 kuupmeetrit. Keskkonnaluba taotletakse 15 aastaks.
Volikogu ei nõustunud ka Marina Mineralsi keskkonnaloa taotlusega. Leiti, et see vajab täiendamist.
Volikogu otsuses viidatakse, et Kulli maardla mäeeraldise kvaliteet on 2007. aasta uuringu andmetel võrdlemisi kehv. Seega tuleb hinnata, kas kaevandamine Kulli kruusakarjääris on praegu majanduslikult otstarbekas. Enne tegevuse alustamist tuleb analüüsida kaasnevaid mõjusid ja vajadusel läbi viia keskkonnamõju hindamine. Teiseks märkis volikogu, et valla üldplaneeringu järgi tuleb maardlate kasutuselevõtul vältida võimalusel alasid, mis asuvad rohelise võrgustiku alal. Kulli kruusakarjäär jääb rohelise võrgustiku alale. Seletuskirjas pole hinnatud kruusakarjääri mõju rohelisele võrgustikule ja selle toimivusele.
Volikogu otsuses on välja toodud, et keskkonnaloa taotluses pole hinnatud kõiki võimalikke olulisi keskkonnahäiringuid, näiteks suurenev liikluskoormus, liiklusohutus, mõju loomastikule, mõju inimese heaolule ja tervisele. Raasiku vallavalitsus näeb Kulli küla kiiresti areneva tiheasustuspiirkonnana, mille atraktiivsust vähendaks oluliselt selle kõrval toimuv kaevandustegevus, seetõttu tuleb hinnata kruusakarjääriga kaasnevaid sotsiaal-majanduslikke mõjusid. Samuti soovis volikogu selgitust, miks taotletakse mäeeraldise teenindusmaaks 10,76 hektari suurust maa-ala, kui mäeeraldise pindala on oluliselt väiksem. Veel leiti, et mäeeraldise plaan vajab täiendamist – sinna pole kantud kavandatavat juurdepääsuteed.
Volikogu ei nõustunud Marina Mineral OÜ keskkonnaloa taotlusega ka seetõttu, et selle vastu on kohalik rahvas – Kulli küla elanikud saatsid vallamajja 55 allkirjaga pöördumise, et on vastu Tjorveni kinnistule kavandatava kruusakarjääri rajamisele. Nad põhjendasid, et kaevandamisega kaasnevad müra, tolm, looduskeskkonna kahjustamine, põhimaanteel raskeveokite liikluskoormuse tihenemine, põhjavee taseme alanemine ning salv- ja puurkaevude kuivaks jäämine.