Hajaasustuse programmi sai ka tänavu esitada taotlusi 1. veebruarist kuni 1. aprillini. Toetust antakse hajaasustusega maapiirkonna majapidamise joogivee kättesaadavuse tagamiseks, ka heitveesüsteemi, autonoomse elektrisüsteemi või aastaringse ligipääsetava juurdepääsutee rajamiseks. Seegi kord annab kolmandiku toetussummadest omavalitsus, teise kolmandiku riik ja vähemalt kolmandiku peab tasuma taotleja. Riik toetab programmi 2024. aastal 2,6 miljoni euroga. Maksimaalne toetus ühele majapidamisele on 6500 eurot.
Programmi eesmärk on tagada hajaasustusega maapiirkondades elavatele peredele head elutingimused, et aidata kaasa elanike arvu püsimisele neis piirkondades. Taotlusi hindavad omavalitsustes moodustatud komisjonid üleriigilise juhendi järgi. Hindamisel arvestatakse investeeringu vajalikkust, laste arvu majapidamises, taotletava toetuse suurust kasusaaja kohta, leibkonna jaoks laheneva kitsaskoha olulisust.
Vallavalitsused peavad hiljemalt 13. maiks esitama Riigi Tugiteenuste Keskusele positiivsete hindamistulemustega taotluste kogusumma ning summa, millega omavalitsus osaleb tänavuses programmis. Selle põhjal selgub riigi toetuse jaotus omavalitsustele.
Anija vald
Anija valla eelarves on hajaasustuse programmis osalemiseks ka tänavu 20 000 eurot. Vallavalitsusele esitati toetuse saamiseks 21 taotlust. Taotlustest 7 on veesüsteemide ja 11 kanalisatsioonisüsteemide rajamiseks ning 3 juurdepääsuteede tegemiseks. Taotluste esialgne kogusumma on 84 613,64 eurot, kuid see võib valla keskkonnaspetsialisti Evelin Kolbaku sõnul muutuda, sest taotlused on saadetud parandamiseks.
Taotluste hindamiskomisjoni kuuluvad lisaks keskkonnaspetsialistile abivallavanem Priit Vabamäe, maa- ja teespetsialist Mait Paasik, arhitekt-planeeringuspetsialist Inga Vainu, ehitus- ja hankespetsialist Kalev Laast, finantsjuht Liivi Hansen ning referent Ilsia Väli.
Kuusalu vald
Kuusalu valla eelarves on hajaasustuse programmis osalemiseks 30 000 eurot, nagu oli ka möödunud aastal. Taotlusi esitati käesoleval aastal 21, neist 12 on seotud kanalisatsiooni ja 9 joogiveega. Taotletavate toetuste kogusumma on 95 708 eurot, taotlejate omafinantseering kokku 54 474 eurot.
Kuusalu valla keskkonnaspetsialist Margus Kirss ütles, et on taotluste kiire ülevaatusega leidnud vigu, seetõttu võivad taotletavad summad muutuda. Hindamiskomisjoni kuuluvad peale tema veel vallavanem Terje Kraanvelt, pearaamatupidaja Ly Korotejev-Piir, Kuusalu Soojuse tegevjuht Kalle Küngas, lastekaitsespetsialist Helle Soots ja ehitusspetsialist Diana Vällo.
Raasiku vald
Raasiku valla tänavuses eelarves on hajaasustuse programmis osalemiseks 15 000 eurot. Tähtajaks laekus vallavalitsusele 3 taotlust, üks taotlus saadeti tähtpäevast hiljem.
Kõik kolm õigeaegselt esitatud taotlust oli seotud kanalisatsioonisüsteemiga, soovitakse rajada biopuhasteid imbväljakuga. Projektide maksumus kokku on 28 453,45 eurot, taotlejate omafinantseering sellest 10 628 eurot. „Käesoleval aastal esitati taotlusi oluliselt vähem kui tavaliselt. Asi võis olla selles, et inimestel pole praegu omafinantseeringuks raha,“ ütles valla keskkonnaspetsialist Johanna Sepmann.
Hindamiskomisjoni kuuluvad lisaks temale haldus- ja ehitusosakonna juhataja Riina Rand, ehitusspetsialist Kaire Koitne, teede- ja taristuspetsialist Arvo Täks ning sotsiaaltööspetsialist Karin Möllits.