Raasiku vallavalitsus kuulutas välja projektikonkursi 7-19aastastele noortele huvihariduse ja huvitegevuse pakkumiseks järgmisel õppeaastal. Kuni 4. juunini saavad valla allasutused ning MTÜd ja äriühingud esitada taotlusi Raasiku valla noortele suunatud huvitegevuste käivitamiseks ja elluviimiseks.
Konkursil saavad osaleda projektitaotlused, mis vastavad vähemalt ühele neljast alaeesmärkidest: suurendama huvialade valikut ja paindlikkust, laiendama loodus-, tehnika- ja teadusvaldkonna huviringe, parandama huviringide kättesaadavust täiendavate transpordivõimaluste loomise kaudu, looma huvihariduses-huvitegevuses osalemise võimalusi erivajadustega noortele.
Konkursiga valitud huvitegevusi rahastatakse riiklikust huvihariduse ja -tegevuse toetusest. Riigieelarvest saab Raasiku vald tänavu huvitegevuse täiendavat toetust 76 344 eurot, huviringide rahastamiseks kasutatakse sellest 30 000 eurot. Vähemalt 9000 eurot on eelisjärjekorras kavandatud loodus-, tehnika- ja täppisteaduste valdkonna ringidele ning vähemalt 3000 eurot erivajadustega noortele huvihariduses-huvitegevuses osalemisvõimaluste loomiseks. Ühele projektile eraldatakse kuni 3000 eurot, huviringi palgakulu ei või olla suurem kui 1500 eurot. Konkursi uus tingimus on, et huviringidel, mida on vähemalt kahel eelmisel aastal rahastatud, on sel aastal võimalik saada toetust tingimusel, et taotleja peab omaosalusega katma vähemalt 50 protsendiga juhendaja töötasust.
Haridus- ja sotsiaalosakonna juhataja Juta Asuja sõnul on kaasrahastuse nõue kaudselt seotud valitsuse otsusega vähendada järgmise aasta eel-arvest omavalitsustele laste ja noorte huvitegevuseks mõeldud toetust poole võrra.
„Meil on huviringe, mis on mitu aastat olnud täielikult rahastatud projektikonkursist, muud kaasrahastust neil pole. Selleks, et need ringid ära ei kaoks, kui toetus väheneb, on oluline juba praegu mõelda lahendustele ja kaasrahastusele. Üks võimalus on huviringi kaasrahastada asutuse eelarvest, teine võimalus lapsevanema osalustasude kaudu. Oleme jätkusuutlikkusele ka varem rõhunud, oleks kurb, kui toetusraha lõppemine tähendaks automaatselt ka huviringi lõppu. Uutel alles alustavatel ringidel on oma tegevuseks sageli vaja osta vahendeid. Neil, kes juba mitu aastat tegutsenud, on peamine kulu töötasu. Selle tõttu seadsimegi juba mitu aastat toetatud ringide puhul palgakulule kaasfinantseeringu nõude,“ selgitas Juta Asuja.
Ta lisas, et lapsevanematelt sümboolse osalustasu küsimine ei ole probleem: „Senikaua, kui meil on vähekindlustatud perede lastele huvihariduse hüvitis, ei tohiks ühelgi lapsel rahalistel põhjustel huviringides osalemata jääda.“
Huvihariduse ja huvitegevuse konkursil osalemiseks tuleb käesoleval aastal projektitaotlused esitada Raasiku valla iseteeninduskeskkonnas SPOKU. Seda kasutab vallavalitsus esimest korda, edaspidi on kavas viia sinna üle kõik taotlused alates raielubadest kuni sotsiaaltoetuseni. Huvihariduse projektikonkursil arvestatakse vaid neid taotlusi, mis on esitatud tähtajaks, 4. juuniks. Taotluste hindamiseks moodustab vallavalitsus kolmeliikmelise komisjoni, kes teeb toetuste eraldamiseks vallavalitsusele ettepaneku hiljemalt 28. juuniks. Hindamisel arvestatakse muuhulgas pakutava tegevuse uudsust, jätkusuutlikkust ning ka seda, kui palju noori huvitegevusse kaasatakse.
Projekti abikõlblikkuse periood on tänavu 1. juunist järgmise aasta 30. juunini.
Juta Asuja: „Rahastus on õppeaastapõhine, kuid oleme paindlikud, meie tingimused ei sätesta huviringidele kindlat aega. Need võivad toimuda ka suvel või kesta vähem kui õppeaasta. See, et huviring peab toimuma igal nädalal 45 minutit, pole enam ammu ainuvõimalik. Meil on hea näide Filmisport, mis toimub kord kuus või veel harvem, 5-7 kohtumist aastas ongi selle ringi formaat. Ainult ühekordseid ettevõtmisi me siiski ei rahasta.“
Seni on Raasiku vallalt saanud aastas toetust kümmekond huviringi-huvitegevust. Igal aastal on mõni taotleja jäänud ka rahastuseta, kuid kõiki väga tugevaid huvitegevuste projekte on haridus- ja sotsiaalosakonna juhataja kinnitusel toetatud.