Raasiku vallas jagati rahatarkust

350
Korraldajad MARGE AASALAID ja JUTA ASUJA kiitsid Kadarpiku talu pererahvast Maarja ja Jako Reinastet, kes kujundasid Raasiku valla investeerimisfestivali toimumispaiga vahvate siltide ja viitadega.

Pühapäeval, 22. mail toimus Kalesi külas Kadarpiku talus Raasiku valla investeerimisfestival, kus esinesid Eesti tuntud investorid Kristi Saare, Liisi Kirch ja tuvi maski alla peituv Rahakratt ning gümnaasiumiõpilane Karmo Liiv Arukülast.

Festivali korraldasid Marge Aasalaid ja Juta Asuja, kelle algatusel toimus mullu suvel Arukülas ja Raasikul investeerimishuvilistele mõeldud hoovijuttude sari.

„Huvi oli suur ning otsustasime katsetada suurema üritusega. Kogukonnas on piisavalt huvilisi, kuid üle-eestilise investeerimisfestivali piletid on päris kallid,“ sõnas Juta Asuja.
Loengute-töötubade teemad otsustati koos samuti Arukülas elava investeerimishuvilise Nikolai Kunitsõniga. Need ei läinud väga spetsiifiliseks, pigem olid mõeldud investeerimisega alustajaile ning eelkõige inspireerimiseks, selgitasid Juta Asuja ja Marge Aasalaid.

Rahandusministeeriumi rahatarkuse koordinaator, investor Liisi Kirch kõneles, kuidas praeguses majanduskeskkonnas rahaga targalt ümber käia, ning 2021. aasta investoriks valitud Kristi Saare jagas nõuandeid, kuidas lapse tuleviku jaoks raha koguda. Liisi Kirch viis läbi töötuba, kuidas äratada lapses huvi rahatarkuse vastu. Kristi Saare rääkis sellest, kuidas saada pensionisammastest maksimaalset kasu. 7. klassis investeerimisega alustanud kohalik noor Karmo Liiv jagas oma kogemuslugu ning Rahakratt kirjeldas, kuidas pani raha enda eest tööle ja jõudis viie aastaga finantsvabaduseni. Laste õpitube juhendas Eesti esimese lastele mõeldud rahatarkuse raamatu „Tom õpib rahamängu“ toimetaja ning töövihikute autor Liina Saaremäe-Soidla.

Festivalil oma kogemuslugusid rääkinud investorid RAHAKRATT ja KARMO LIIV.

Unistusest investeerimiseni
Festivali noorim esineja, Jüri gümnaasiumi 10. klassi õpilane, 17aastane Karmo Liiv, rääkis, et jõudis investeerimiseni tänu unistamisele – kui oli neljane, ütles Lõuna-Eestis elav vanaisa, et helikopteriga jõuaks ta vanavanemate juurde kahe ja poole tunni asemel 15 minutiga. Emalt kuulis, et helikopteri saamiseks on kaks varianti – kas teha väga head karjääri või asutada oma ettevõtte. Aastaid hiljem nägi Karmo Liiv telesaadet, kus kõneldi Jaak Roosaare raamatust „Rikkaks saamise õpik“: „Mõte, et raha saab enda jaoks tööle panna, oli väga äge. Tundus, et helikopter juba paistab.“

Esimeste aktsiate ostmiseni jõudis Karmo Liiv 12aastaselt. Innustust sai, kui oli olnud ühe päeva LHV Panga tugiteenuste osakonna juhi töövari. Aktsiate ostmiseks 18aastaseks saamist oodata tundus liiga pikk aeg, seetõttu sai Karmo Liiv nõusse ema, kelle kontolt tegi esimesed investeeringud.

„Ema ei laitnud kordagi mu ideed maha ega öelnud, et mine enne ülikooli ja õpi majandust. Küsis hoopis, mida aktsiad endast kujutavad ja miks just praegu soovin neid osta. Vastasin, et selleks on mul praegu parim aeg – isegi kui aasta pärast kogu raha kaotan, ei juhtu midagi, sest mul pole mingeid kohustusi ja kogu elu veel ees,“ jutustas noor investor.

Nelja aastaga on ta aktsiaportfell, kuhu on investeeritud nii sünnipäevadeks saadu kui muruniitmise eest teenitu, kasvanud neljakohaliseks. Karmo Liiv selgitas, et tema strateegia on investeerida pikaajaliselt, hoida iga aktsiat vähemalt kolm aastat, et ettevõte saaks end tõestada, osta nende ettevõtete aktsiaid, millesse usub ning enne investeerimist loeb firmade finantsaruandeid ja püüab riske hajutada.

Karmo Liivi eeskujul on investeerimist alustanud ka ema, õde ja õe elukaaslane ning parimad sõbrad. Helikopterist ta enam ei unista: „Nüüd mõistan paremini raha väärtust ega kujuta ette, kui palju peaks mul raha olema, et raatsiksin helikopterit osta.“

Rahatarkus kogukonda
Korraldajad ootasid investeerimisfestivalile kuni 100 inimest, oli umbes 70. Sellest hoolimata jäid Marge Aasalaid ja Juta Asuja rahule. Plaanisime pereüritust, väga paljud tulidki lastega, laste õpitoad olid kõige popimad, märkisid nad.

Marge Aasalaid avaldas lootust, et festivalil osalenute kaudu hakkab rahatark mõtteviis kogukonnas levima.

Mullu Äripäeva aasta investori tiitli pälvinud Kristi Saare märkis: „Kõigil on toredam, kui nende kogukonna inimestel läheb paremini, ka rahaliselt. Ühiselt korraldatud investeerimisüritused on fantastiline võimalus saada rahatarkust jagama need, kes muidu sinu naaberõue investeerimisteemadest rääkima ei satuks.“

Raasiku vallaeelarvest toetati investeerimisfestivali korraldamist 1250 euroga.

Eelmine artikkelLeaderi maaelu toetused
Järgmine artikkelKuu­sa­lu pa­su­na­koo­ri 150. sün­ni­päe­va kont­sert