Koostöökogu otsib ideid ja teeb küsitlusi, et koostada strateegiat 2014-2020 rahastusperioodiks.
Ida-Harju Koostöökoja juhatuse liige TIINA SERGO.
2014. aastal algas Euroopa Liidu uus rahastusperiood, mis kestab 2020. aastani. Ida-Harju Koostöökoda on alustanud uue perioodi strateegia koostamist. Tegevusgrupp on teinud toetusesaajate hulgas seiret.
Koostöökoja juht Tiina Sergo: „Kogume mõtteid ja ideid igalt ürituselt. Oleme küsitlenud neid taotlejaid, kes on möödunud rahastusperioodil oma projektid ellu viinud. Saame teada, mis võiks olla taotlejate arvates teisiti, mis on hästi või halvasti. See aitab kaasa uue strateegia loomisele.“ Taotlejad tõid välja, et süsteem toimib hästi ning järgmisel perioodil ei soovita näha meetmetes kardinaalseid muudatusi. Sooviti rohkem infot selle perioodi tulemustest.
Ette valmistatakse ka augustis avatavat uut taotlusvooru, et jagada eelmisest perioodist üle jäänud raha.
Tiina Sergo rääkis, et strateegia koostamine on pikk ja põhjalik protsess ning sellega alustamine pidurdunud riiklike protsesside tõttu: „Mõned tegevused on pikenenud 2014. aastani ja ajakava on nihkunud. Lähtume Leader-määrusest ja maaelu arengukavast, millele peavad vastama loodavad Leader-strateegiad. Maaelu arengukava peab aga kinnitama valitsus, seni pole nad seda teinud. Enne kinnitamist ei tule ka Leader-määrust.“
Tiina Sergo ütles, et loodab strateegia koostamisel ideid saada ka Poolast: „Korraldame sinna õppereisi. Saame minna bussiga ning võtta kaasa võimalikult palju liikmeid. Kontaktid Poolaga saime, kui Poola tegevusgrupi esindaja käis meil külas.“
Koostöökoda alustas mitmeosalist toidukoolituse projekti, mille esimene osa toimus 13. aprillil Raudojal. „Teema huvitas osalejaid väga, kerkis esile uusi ideid, kuidas võiks toiduteemal veel rääkida,“ sõnas Koostöökoja juht.
Augusti esimeses pooles on Koostöökojal plaanis jääkide jagamiseks teha uus taotlusvoor. Avatakse meetmed 2.1 Tööd ja leiba ning 1.2 Kodukant korda.
Tiina Sergo: „Meede „Kodukant korda“ pole olnud avatud 2 aastat. See on suurte investeeringute meede ning suuri summasid pole viimastel aastatel jagamiseks olnud. Kuna on tingimus, et projekt peab valmis olema aasta lõpuks, pole meil mõtet avada meedet „Teeme koos“, sest sellest meetmest toetatakse üritusi, mille korraldamine võtab kauem aega. Leader-määruses on aga kehtestatud, et projekt peab olema valmis selle aasta lõpuks.“
Ta lisas, et „Kodukant korda“ meetmest on varem saanud toetust Raasiku staadion ja Anija mõisa köök: „Ootame taotlema näiteks külaseltse, kes soovivad külamajja tehnikat või mööblit. Kindlasti on oodatud ka teised huvilised.“
Koostöökoja juht lausus, et jagada on summa suurusjärgus 35 000 eurot, mis on eelmise rahastusperioodi jääk: „See summa võib veel muutuda. Mõned projektid viiakse ellu planeeritust odavamalt, ülejääk tuleb eelarvesse tagasi. Jagame selle summa võrdselt kahe meetme vahel.
Ta ütles, et oluline tagasiside tuleb täideviidud projektide tegijatelt. Alates PRIA otsusest on aega 2 aastat, et projekt täide viia.
Pärast viimaseid kohalikke valimisi ühinesid Kose ja Kõue vallad. Tiina Sergo sõnas, et tänu liitumisele muutus Ida-Harju Koostöökoja tegevuspiirkond suuremaks nii territooriumilt kui inimeste arvult: „Järgmise perioodi strateegia koostamisel on üks väljakutse ka just endise Kõue valla piirkonna inimeste ja organisatsioonide kaasamine. Õnneks on esimesed endise Kõue valla piirkonnast juba leidnud tee Ida-Harju Koostöökojani ning meie liikmeks astunud.“
Ida-Harju Koostöökoda vahetab mõtteid ja ideid ka Lääne-Harju Koostöökojaga, kus avatakse augustis samuti jääkide jagamiseks uus taotlusvoor.