Jaanuarikuus on Raasiku vallast varjupaika viidud kuus koera ja kaks kassi.
Kõrged lumevallid aedade ääres on sel talvel keskmisest rohkem koeri hulkuma aidanud. Raasiku valla keskkonnaspetsialist Alari Kruusvall räägib, et leitud koertel on valdavalt omanik, kassid on rohkem vabapidamisel ja keegi võtab neid toita.
2009. aasta jaanuaris viidi Raasiku vallast hoiupaika üks koer, 2010. aasta esimene koer alles juunis, 2011. aasta jaanuaris on varjupaika viidud rohkem loomi: 3. jaanuaril viidi koer hoiupaika nii Pikaverest kui Raasikult, 10. jaanuaril Arukülast, 12. jaanuaril leiti Lagedi-Peningi maantee äärest üks hukkunud ja tema kõrvalt üks elus koer, 13. jaanuaril Mallaverest ning 24. jaanuaril Raasikult. Raasiku vallast on tänavu hoiupaika viidud ka kaks kassi.
Koerte tuvastamine on Alari Kruusvalli sõnul keeruline, sest pole ei registrit, kiibilugejat ega kohalikku veterinaari. Tallinna külje alla Viljandi maantee hoiupaika jõudnud loomadel on juba võimalik kiibi olemasolu kontrollida. Loomad satuvad sinna vallaelanike teadaannete peale: võetakse ühendust valla keskkonnaspetsialistiga, kes kutsub kohale loomapüüdja. Detsembris kulus Raasiku vallal loomade püüdmisele ja vaktsineerimisele umbes 5000 krooni, ühele loomale keskeltläbi 1000.
Alari Kruusvall paneb loomaomanikele südamele, et nad vaataksid oma lemmikute järele: „Kui krundil pole aeda ümber, tuleb koera hoida toas või ketis ning vaadata, et lumevallid ei oleks aia ääres nii kõrged, et koer pääseks üle. Üht koera oleme Aruküla lähedalt Järsilt hoiupaika viinud mitu korda – omanik ei taha aru saada, et tema jalutav loom muutub mänguhoos agressiivseks.“
Raasiku valla väärteomenetleja Kuldar Võsar ütleb, et selle koera peremeest on korduvalt trahvitud. Trahvi suurus on tema sõnul tavaliselt 70-90 ühikut, maksimum on 200 ühikut ehk 800 eurot. Mullu trahviti Raasiku vallas nelja loomapidajat, kaks said kirjaliku hoiatuse.
Kuldar Võsa sõnul on praegu Arukülas muret tekitanud kaks Talve teel luusivat koera: „Inimesed kurdavad, et need urineerivad ustele ja tassivad prügi laiali. Püüame selgitada, kelle omad nad on, aga ega eramajade puhul see kerge ole – meil puudub õigus eravaldusesse siseneda.“
Väärteomenetleja arvab, et varjupaika viimise korral peaks kulud kandma välja selgitatud loomaomanik, kuid seni pole seda veel nõutud: „Kuigi trahviühikud määrab riik, on vaieldav, kas kahjutasu nõudmine on omavalitsuse pädevuses. Kuna tänavu on selliseid juhtumeid palju, siis uurime, kas seadus annab vallale õiguse kahjusid sisse nõuda. Seadusest seda otseselt välja ei loe, aga pole selge, kas see peabki olema seaduses või võib vallavalitsus ise kehtestada vastavad reeglid.“
Kui loom on kadunud või on soov teatada leitud võõrast loomast, soovitab Alari Kruusvall helistada vallavalitsusse telefonil 607 0750 või 523 7126. Leitud loomi näeb internetist aadressil www.loomadehoiupaik.ee, samuti saab sinna helistada telefonil 621 7746 või 5349 4045.