Trupp tähistas sünnipäeva Aruküla rahvamajas kahe etenduse, filmi esilinastuse, küpsiste ning limonaadiga.
Harrastusteater Äpunäpp sai alguse 10 aastat tagasi Raasiku valla näitlemishuvilisest sõpruskonnast. Aastate jooksul on trupp suurenenud. „Poistel tekkisid pruudid, kes võeti proovidesse kaasa,“ ütleb Äpunäpu juhendaja Angela Allik.
Põhikoosseisu kuulub 9 liiget: Angela Allik, Andrus Rähni, Kristel Tamme, Jako Reinaste, Maarja Vahtras, Age Imala, Alari Kruusvall, Henri Reeder ja helimees Henry Kari. Sünnipäevaetendusteks liitus trupiga ka Jürnas Rähni, kes on trupi staažikas liige, kuid olnud õpingute ajal eemal.
Laval esietendus
Sünnipäevapidu algas kolmapäeval, 30. aprillil esietendusega. Trupp tõi lavale kogupereetenduse „Kodumetsa haldjate pidu“, kus haldjatena olid laval ligi 3 meetri pikkused nukud.
Angela Allik on rõõmus, et lapsed saalis võtsid lavastuse väga hästi vastu: „Helle Vaga ja Raasiku Rahvahariduse Selts tõid lapsed bussiga Raasikult Arukülla näidendit vaatama. See oli neile kingitus volbripäevaks.“
Juhendaja ütles, et kogupereetendust mängivad nad veel, et ka teised lapsed näeksid: „Aruküla lastele tahame kindlasti mängida, neile seekord ühiskülastust ei korraldatud.“
Peo teine näidend, nostalgiline farss „Limonaadi Ets“ on mõeldud täiskasvanutele. Sellega tükiga oli trupp laval 5. korda.
Juhendaja lausus, et võrreldes eelmiste mängukordadega polnud nad näidendit eriti muutnud: „Iga mängukord on niigi erinev, veidi improvisatsiooni oli ka seekord, kuid vaatajad seda ilmselt ei märganud.“
Ta rõhutas, et eelmise vallavanema nimi ja lavastuse pealkiri on juhuslik kokkusattumus: „Tekst oli valitud varem, kui kuulsin, et Aare Etsist saab vallavanem.“
Pärast etendusi esilinastus Äpunäppude ajaloofilm, mille monteeris kokku trupi liige Andrus Rähni. 25 minuti sisse pani ta filmilõigud trupi tehtud näidenditest nii lava peal kui taga.
Angela Allik kiitis, et Andrus Rähni nägi kõvasti vaeva ning tegi oma vabast ajast öötööd, et film valmis saada.
Juhendaja rääkis, et film oli hea vaade ajas tagasi: „Nii mõnigi avastas enda jaoks seiku, mida enam ei mäletanud.“
Millal filmi võiks uuesti näha ning kas see ka avalikult kättesaadavaks tehakse, pole juhendaja veel mõelnud: „Eelkõige pakub film ilmselt huvi meile endile.“
Professionaalseid
näitlejaid pole
Äpunäppusid tulid teiste hulgas õnnitlema vallavanem Raivo Uukkivi, abivallavanem Ardo Niinre ning huvikooli Pääsulind direktor Malle Jaako.
Vallavanem ütles, et tegijad on enda suhtes liiga karmid, kui kirjutavad Aruküla kultuuriseltsi kodulehel, et keegi neist pole professionaalne näitleja ega üliandekas: „Lava oli andekusest tulvil, puhas koostegemisrõõm, mida sageli ei leia ka professionaalsetest teatritest.“
Äpunäpp on teinud lavastusi nii suurtele kui väikestele: varjuteatrit, lastelavastusi, mänginud pulk-käpiknukkudega. 2012. aastal sai valmis Äpunäppude esimene film, kus parodeeriti stseene Eesti tuntud filmidest.
Juhendaja meenutas, et esimene lavastus oli kinnastega tehtud sügavamõtteline pantomiim „Kulupõleng“, mis juhtis tähelepanu kevadise kulupõletamise ohtudele: „See ei läinud aga lastele peale. Nemad pidasid seda lihtsalt värviliste kinnaste liikumiseks.“
Angela Allik rääkis, et trupi kõige südamelähedasem stiil on improteater, millega nad ka 10 aastat tagasi alustasid: „Valisime muusikapala ning mõtlesime sellele tegevuse juurde. Pole vaja teksti pähe tuupida ning näidend saab 2-3 prooviga valmis.“
Proovides limonaad ja krõpsud
Angela Allik ütles, et Äpunäpp teeb proovi kord nädalas Raasikul, enne sünnipäeva käidi koos 3 korda nädalas: „Meid ühendab sõprus, ega muidu poisid nukkudega mängiks. Mitmega olen koos laulnud Aruküla noortekooris ning lapsepõlvesõber. Elu on viinud erinevate elualade peale, proovis saame kokku, seega kulub palju aega jutustamise peale.“
Ta lausus, et proovi lahutamatu osa on limonaad ning Piraadi krõpsud: „Lapsemeelsus pole meil kadunud, protsessi peab nautima.“
Angela Allik, kes on noortejuhiks õppimise ajal omandanud ka nukuteatri tegemise oskused, alustas möödunud aasta lõpus Äpunäpu noortestuudio juhendamist. Truppi kuulub Raasiku põhikooli 4. klass täies koosseisus.
„Mu tütre Andra Alliku klassijuhataja Eha Pukk helistas ja küsis, kas mul oleks ideid, kuidas klassi ühendada. Hakkasime tegema nii-öelda sotsiaalteatrit. poolteist kuud kulus proovidele ning jõuludeks saime valmis etenduse kitsetallest, järgmise etenduse tegime kooliteatrite festivaliks,“ jutustas juhendaja.
Festivalil mängitud lavastust kuldhanest plaanib noortestuudio taas esitada emadepäeval.
Angela Allik ütles pärast sünnipäeva, et trupp võtab aja maha ja puhkab veidi: „Järgmiseks 10 aastaks pole veel plaane teinud. Kuna haldjate näidend võeti nii hästi vastu, tahame sellega jätkata.“