Raasiku noorteteater pani publiku kaasa mõtlema

1214

Laupäeval, 14. mail oli Raasiku rahvamajas valla noorteteatri RaVaNoTe esietendusel „Papagoide päevad“ ligi sada pealtvaatajat.

Andrus Kivirähki näidendi „Papagoide päevad“ esitasid noored harrastusnäitlejad Berit Silvia Kondratjev (mängis Sülfiidi), Veli Valentin Rajasaar (Arlekiin), Marianne Loik (Colombina), Holger Rannus (Pierrot), Henri Reeder (politseinik Robert), Martin Kuulma (perepea Hans) ning Marie Reinike (Roberti mõrsja).
Koomilise kurbmängu lavastaja on Margit Eerik, etenduse kunstnik, helimees ja valgustaja Mait Eerik. Muusikalise kujunduse eest hoolitses Pääsulinnu-kooli Raasiku osakonna klaveriõpetaja Reet Filippov ning lavalise abiga lõi kaasa Liis Laumets.

„Papagoide päevad“ räägib kunstniku rollist ühiskonnas, etendus paneb mõtlema, mis on hea ja mis kuri ning kellele lähevad kunstniku tegemised korda.
Musta huumoriga pikitud näidendis on mitmeid vastandusi, pidutsemist, draamat, toime pannakse isegi mõrv.

Valla noorteteatri juhi ja tüki lavastaja Margit Eeriku sõnul oli taolise sündmustiku lavale toomine üsna suur ja mahukas töö, kuid tulemusega jäi ta väga rahule.

„Lavastus sündis täielikult ansamblitööna – kõigi liikmete arvamus on oluline ning igaüks sai täiustamiseks omi ideid rakendada,“ ütles ta.

Raasiku valla noorteteatri liikmed on 18-25aastased: „See on iga, kus inimeses tekib selgem nägemine ja arusaam eluväärtustest, noored hakkavad ise enda jaoks prioriteete sõnastama, pärast ehk ka nende järgi elama. Usun, et saame selle lavastuse kaudu aidata noortel valikuid lihtsustada, kuna mõned küsimused saavad ehk selgemaks.“

Kuigi Margit Eerik armastab teatritegemist, rõhutab ta, et on vaid amatöör. Lavalise õppega puutus ta kokku pedagoogikaülikoolis Ferdinand Veike ja Maret Oomeri käe all, keskkooli ajal lõi kaasa rahvateatris Kehra Nukk.

Keerulised rollid nõudsid visa tööd
Töö keeruliste ja mitmetahuliste rollidega algas näitetrupil eelmise aasta lõpus. Novembris ja detsembris mängiti etüüde, harjutati häält lahti ja tehti ettevalmistusi.

„Jaanuaris algas juba tõsine töö rollidega – igapühapäevastele proovidele lisandusid peagi individuaalsed harjutused. Mul on hea meel näha, et just individuaalne töö on mitme osatäitja puhul vilja kandnud,“ rõõmustas lavastaja.

Ta lisas, et keerulistesse rollidesse sisseelamiseks esialgu lihtsalt loeti teksti ning tunnetuse ja arusaamise tekkimiseks arutati erinevate karakterite hingeelu ning tähendusi.

Ka rollidesse sobivate osatäitjate leidmisega nägi trupp parasjagu vaeva. Näiteks küünikust elupõletaja Arlekiini osa pidi esialgu mängima Henri Reeder, ent seda plaani muudeti.

„Koos lavastajaga saime aru, et minus ei jätkunud piisavalt ülbeid jooni. Politseiniku roll oli tagasihoidlikum, esindasin lihtsamaid inimesi, sain end laval vabalt tunda ja see sobis mulle hästi. Õiglustunne, mis lööb politseinik Robertis välja teises vaatuses, kus ta kirjeldab lossikunstniku vahistamist, on minus endas täiesti olemas. Politseinik tundus sellise klassikalise muinasjutukangelasena. Ta võitleb kurjusega ja tunneb end selle juures tähtsana, samas leiab ta armastuse ning lugu lõppeb pulmadega,“ selgitas Henri Reeder.

Arlekiini osatäitja Veli Valentin Rajasaar tunnistas, et ka temal oli esialgu raskusi rolli omandamisega, sest iseloomult pigem leebena tuli tal isepäise Arlekiini olemuse tabamiseks üsna palju vaeva näha: „Kuid kevadel, kui olin teatris mitmeid kordi järjest jälginud professionaalsete näitlejate mänge, toimus ühel hetkel pööre ning ülbe muidusööja rollitäitmine loksus kuidagi spontaanselt paika.“

Noorteteater jätkab
Pärast esietenduse lõppu koduvalla noorteteatrit tänanud Raasiku rahvamaja juhataja Helle Vaga ütles: „Teater ei pea olema lihtne ja teie andsite täna palju arutlemisainet. Te panite mind sügavalt mõtlema.“

Margit Eerik kinnitas, et kuulis lavastuse kohta erinevaid kommentaare – ühed kiidavad noori väga julge ja sügava teemakäsitluse eest ning teised oleks oodanud kergemini haaratavat sisu: „Kas siis kõik neli teatritruppi vallas peavad olema komöödiateatrid? Mina nii ei arva. Sügav kummardus noortele, kes võtsid ette ja tegid tõsist tööd. Samas oli ka huumor meie näidendis täiesti olemas – kes mõttega kaasa elas, sai saalis naerda küll.“

Tulevikust rääkides on Margit Eerik optimistlik, sest tahtmist teatrit teha Raasiku valla noortel jätkub. Samas tuleb lavastajal arvestada asjaoluga, et mitmed neist lõpetavad gümnaasiumi ning pole teada, mida nad edasi teevad.

„Veli läheb ajateenistusse ning on üsna selge, et kellelgi teisel on Arlekiini keerulist rolli väga raske õppida. Seetõttu ei ole hetkel täit kindlust, kuidas jätkame. Kuid etenduse järelpeol nägin selgesti, et noortepoolne tahe on nii suur, et küllap leiame igale probleemile lahenduse.“

„Papagoide päevade“ kordusetendus Raasikul on 3. juunil. Etendusega plaanitakse üles astuda ka sügisesel harrastusteatrite festivalil.

Raasiku Valla Noorteteater RaVaNoTe sündis grupi valla aktiivsete noorte initsiatiivil. Idee sai alguse 2009. aasta 1. mail toimunud mõttetalgutel ning trupi loomiseni jõuti oktoobris 2009. Esimeseks tükiks valisid noored ise aasta tagasi esietendunud Rein Raua noortenäidendi „Keegi teine“.

Eelmine artikkelVarastati suvilast
Järgmine artikkelKuidas on läinud Loksa koolil esimene aasta kakskeelsena