Möödunud nädalal sai lõplikult valmis Raasikul Tehase teed keskasulaga ühendava uue kergliiklustee jalakäijate sild. 15 meetri pikkune ja 2,5 meetrit lai sild on veidi kaarjas, mõlemal piirdel on kahel pool Raasiku valla roostevaba terasest vapid.
Silla ehitas hanke võitnud OÜ Nordpont ning see läks maksma 90 909,09 eurot. Kuigi Raasiku 3,2 kilomeetri pikkuse kergliiklustee ehitamist toetab 668 000 euroga Riigi Tugiteenuste Keskus, tuli silla projekteerimise ja ehitamise eest tasuda vallal, kuna rahataotluse EASile oli eelmine vallavalitsus esitanud ilma silla projekteerimist ja ehitust arvestamata. Projekti tegi OÜ EstKONSULT ja see läks maksma 11 040 eurot. Ehitus algas mais, omaniku järelevalvet tegi OÜ AAB Grupp.
Eelmisel aastal maanteeameti tellimusel ka Tehase tee sõidutee silla rekonstrueerinud Nordponti ehitusjuht Henri Gostsõllo ütles Sõnumitoojale, et on Raasikule tehtud jalakäijate sillaga väga rahul.
„Sild on projekteeritud nii optimaalne kui vähegi võimalik, et tunduks sõidutee silla kõrval sale rajatis. Arvan, et saime ehitajana sellega hakkama,“ ütles ta ning lisas – kui valmis silda vaadates tundub see üsna lihtne ehitis, siis tegelikult on betooni sees päris suur hulk konstruktsioone.
Silla tegemise juures oli Henri Gostsõllo sõnul kõige määravam, kuidas saavutada silla kaar: „Kui oleksime silla valanud sirge plaadina, saanuks oluliselt kiiremini. Sillaalusele raketisele tuli vineerlahenduste ja kiilude abil anda kaare kuju. Oli peamurdmist, kuidas teha kaar nii, et püsiks betoneerimise ajal ja ka pärast raketise lahti võtmist. Olen väga rahul, et saime seda teha, saime uue kogemuse, varem pole me sellist kaart teinud.“
Ka silla kivimadratsist kaldakindlustust on Nordpont varem teinud vaid kalapääsudel, sildade puhul seni mitte.
„Praeguse veetaseme juures võib kahelda, kas kaldakindlustus peab olema nii kõrge, kuid on ka aegu, kui vesi on poolteist meetrit kõrgem,“ märkis ehitusjuht.
Silla asfalteerisid Nordpont ja kergliiklustee ehitaja KV Infra. Asfalt pandi tavalisest väiksema laoturiga, suuremat koormust poleks 12tonnise kandevõimega sild pruukinud taluda.
Raasiku vallavalitsuse haldus- ja arendusosakonna juhataja Aare Ets kinnitas – kohalikud elanikud kasutavad silda juba väga aktiivselt ning ta on kuulnud Tehase teel uuel kergliiklusteel jalutanud inimestelt selle kohta kiidusõnu.
„Praegu pole silla juures veel valgustust, see rajatakse samal ajal koos kogu kergliiklusteega,“ sõnas Aare Ets.