Raasiku hõbeaarde leidjate vaevatasuteatis oli ennatlik

744

27. jaanuari Eesti Ekspressis ilmunud uudis, et Raasiku külje all Anija vallas arheoloogialeiu teinud mees ja maaomanik saavad 100 000 eurot, oli ennatlik.

Eelmise aasta 16. augustil leidis harrastusdetektorist Erki poolteist kilo hõbemünte ja muud viikingiaegset varandust ning teatas kohe leiust muinsuskaitsele. Läinud nädala lõpul levis kuuldus, et varanduse leidnud mees ja maaomanik Ago Pärnamäe saavad riigilt aardesse kuulunud 1325 mündi ja muu väärtusliku eest leiutasu kokku ligi 100 000 eurot.

Muinsuskaitseameti peainspektor Ants Kraut ütles, et ajakirjanikud on soovinud aardeleiust üles puhuda midagi skandaalset ning on uudise kokku pannud vaid valitsusele esitatud dokumentide põhjal, mille kinnitamine on veel kaugel.

„Ekspertide komisjon on leiule oma hinnangu andnud ja vastavalt seadusele esitati see kultuuriministeeriumile,“ selgitas Ants Kraut.

„Kuid läheb tükk aega, enne kui midagi kinnitatakse, sest praegu pole sellist summat ju isegi kuskil eelarvetes sees. Üldjuhul arvestatakse spetsialistide põhjaliku analüüsiga ja see tähendab küll seda, et seaduse järgi on leidjal õigus poolele arheoloogilise leiu väärtusest.“

Ekspressi artikli lõpus jäi õhku küsimus, miks leitu muuseumi ei jõua, kuigi riik maksab suurt leiutasu.

„Leid on arvele võetud Tallinna Ülikooli Ajaloo Instituudi arheoloogiakogus ja ilmselt juba lähiajal pannakse see välja arheoloogianäitusele,“ sõnas Ants Kraut.

Eelmine artikkelKohalikele omavalitsustele kultuuriministeeriumilt vähem raha
Järgmine artikkelMistra-Autex otsib koostööd Eesti disaineritega