Innove toetab Raasiku ja Kose valla sotsiaalteenuste arendamise ühisprojekti 254 407 euroga.
Tuleva aasta algusest võtab Raasiku vallavalitsus Innove rahastatud projekti raames tööle osalise koormusega projektijuhi ja hoolduskoordinaatori, lisaks võetakse tööle kaks koduhooldustöötajat ja tugiisik. Koduhoolduse ja tugiisiku teenuseid hakatakse osutama alates märtsist.
Koduteenust laiendatakse, abistama hakatakse omastehooldajaid, et inimesed, kes oma lähedasi igapäevaselt hooldavad, saaksid tuge – jätkata töölkäimist või minna uuesti tööle.
Projekti algataja, Raasiku valla hariduse, kultuuri- ja spordiosakonna juhataja Juta Asuja ütles, et projekti käigus hakatakse osutama laiendatud koduteenust ja tugiisiku teenust.
„Eesmärk on vähendada tööealiste inimeste koormust omaste hooldamisel ning toetada erivajadusega inimeste toimetulekut, et nemadki saaksid tööle minna või töötamist jätkata,“ sõnas ta.
Koduteenust on nii Raasiku kui Kose vallas osutatud üle 15 aasta, senisel kujul teenusest tema hinnangul enam ei piisa: „Inimese abi- ja hooldusvajaduse hindamisel selgub üha sagedamini, et koduteenusest jääb väheks, kuid ööpäevaringsele hooldusteenusele ei peaks inimene veel minema. Koduteenuse tegevuste käigus abistatakse isikut igapäevaeluks vajalike toimingute sooritamisel, välja arvatud füüsilist kontakti vajav abistamine. Üldhooldusteenuse puhul on tegu isikuhooldusega. Koduteenuse edasiarendamine isiku hooldusabiteenuseks aitab nii hooldust vajavaid inimesi kui nende lähedasi, hooldajaid.“
Juta Asuja märkis, et kui inimene vajab ööpäevaringset järelevalvet, siis on tema lähedasest hooldajal abi ka sellest, kui keegi teda aeg-ajalt selles asendaks: „Enne projekti esitamist kutsusime kokku ümarlaua, kus osalesid ka paar omastehooldajat. Mõni neist ütles, et peaks minema arsti juurde või operatsioonile, kuid ei saa, kuna pole lähedast kellegi hoolde jätta. Nii võib omastehooldaja enda tervis kannatada.“
Tugiisiku teenust hakatakse osutama tööealistele erivajadustega inimestele: „Näeme vajadust teenuse arendamise osas taoliselt, et lisaks individuaalsele tööle viime vajadusel läbi ka rühmategevusi, mis toetavad sotsiaalsete oskuste arendamist ja suurendavad motivatsiooni.“
Kuna nende töö on tavalistest koduhooldustöötajatest keerulisem, on palgad veidi kõrgemad. Tööle võetakse ka üks tugiisik, kes hakkab tegelema tööealiste inimestega, kes on mingil põhjusel jäänud või on neil oht jääda tööturult kõrvale ning vajavad töö leidmiseks täiendavat julgustamist-toetamist: „Sihtgrupp on üpris lai. Need on näiteks madalama haridustasemega noored emad, kes on kaua lastega kodus olnud, nende enesehinnang on madal ja nad vajavad lisatuge. Ka vaimse tervise või sõltuvusprobleemidega inimesed.“
Juta Asuja oletas, et tugiisikuteenuse sihtrühma on ilmselt lihtsam kokku saada, kui koduteenuse puhul.
„Kui oled aastaid oma lähedast hooldanud, siis kedagi võõrast selleks usaldada võib olla väga keeruline. Kuid usun, et meie projekt on samm edasi sotsiaalteenuste edasiarendamisel Raasiku vallas. Tallinnas see teenus toimib,“ sõnas ta.
Sihtasutuses Innove taotlusvoor oli suunatud eakatele, erivajadustega ja toimetulekuraskustega inimestele ning nende pereliikmetele töölesaamist toetavate hoolekandeteenuste pakkumiseks. Euroopa Sotsiaalfondi rahastatud taotlusvooru eelarve oli 7 miljonit eurot, esitati 15 taotlust, kokku sooviti toetust ligi 3,3 miljonit eurot. Toetust saavad 10 projekti, sealhulgas Raasiku vallavalitsuse esitatud projekt Kose ja Raasiku valla sotsiaalteenuste arendamiseks. Kaks aastat kestva projekti eelarve on 339 210 eurot, millest 254 407,50 eurot on Euroopa Sotsiaalfondi toetus, 84 802,50 valdade omafinantseering. Raasiku valla omaosalus on 36 712,50 eurot.
Euroopa Sotsiaalfondi raha kasutatakse ka tugigruppide tegevuseks, näiteks dementsete lähedastele mõeldud tugigrupile loengute pakkumiseks.