
Kuusalu kihelkonna mailaadal, mis toimub traditsioonilisel 1. mail Kuusalu rahvamaja ees Keskväljakul ja kalmistu esisel platsil, käis tänavu ligi 3300 inimest. Mailaata peeti seekord 21. korda. Müüjaid oli kohal rekordarv – 209. Peakorraldajad olid kohalikud noored, kes praeguseks elavad ja tegutsevad igapäevaselt mujal: Toomas Parra töötab Tartus, Tanel Truus õpib ja töötab Tallinnas ning Mattias Idavain on ajateenistuses kaitseväes.
Toomas Parra ütles Sõnumitoojale, et nad on alates eelmisest mailaadast korraldamise täielikult vanemalt põlvkonnalt üle võtnud – tegid ka mulluse jõululaada ning seekordne mailaat oli nende eestvedamisel kolmas laat.
Ettevalmistus algas veebruaris, kui nad avaldasid teate, et laat toimub, ning avasid kauplejate registri. Kaks nädalat enne mailaata tuli register sulgeda, sest laadamüüjaid oli kirjas üle 200 ja rohkem poleks mahtunud. Kauplemisloa väljastamine korraldati digitaalseks, see aitas laadahommikul kiiremini kauplema vormistada.
Teine uuendus oli Toomas Parra sõnul seoses toitlustamisega. Firmalt Panditops telliti korduvalt kasutatavad taldrikud-kausid, noad-kahvlid-lusikad ja joogitopsid. See toimis tema hinnangul hästi, laadakülalised viisid kasutatud nõud kogumiskastidesse.
„Kogu laadapäeva liikusime platsil, pidevalt oli tegemist, õhtul koristasime. Suhtlesime abilistega – nagu meie omal ajal lastena, nii on nüüd meil kohalikud koolinoored sissepääsude juures abis loenduse tegemisel,“ rääkis ta.
Küsimusele, miks on koos sõpradega võtnud Kuusalu mai- ja jõululaada enda korraldada, kuigi elu on neid kodukandist praeguseks eemale viinud, vastas Toomas Parra, et vana korraldustiim on lagunenud, aga nende seltskond ei taha, et Kuusalu kuulsad laadad ära jääksid: „Mailaada üks algataja on minu vanaema Tiiu Aasa. Lapsest saadik oleme sõpradega aidanud, nüüd oleme peakorraldajad ja meid aitavad uued noored. Kuna enamik laadalisi ilmselt ei tea, kes Kuusalu laatasid eest veavad, siis arutasime, et järgmisel korral tuleme laada alguses rahva ette ja tutvustame end.“
Laada kontsertprogrammi pani kokku ja korraldas Kuusalu kooli 11. klassi õpilane Epp Tammemäe.
Mailaada üks pikaaegseid peakorraldajaid Tiiu Aasa aitas kontsertprogrammi ajal rahvamajas esinejaid.
Epp Tammemäe pole varem Kuusalu laatadel tegutsenud, kontserdiosa korraldamise ettepaneku tegi talle varem korraldustiimi kuulunud Elina Aasa, kes laada ajaks sõitis koos ansambliga Leigarid rahvusvahelisele folkloorifestivalile Colombias.
Epp Tammemäe: „Korraldasin meie kooli balli ja pakuti, kas oleksin huvitatud laada kultuuriprogrammi osas aitama. Sain taidlejate kontaktid, rääkisin nendega läbi, kutsusin esinema ka enda tuttavaid Kuusalu koolist. Laadal oli päevajuht me kooli abiturient Uku Aasrand. Temaga koos tegime laadapäeval otsuseid, kui programmis tuli muudatusi teha, ja vaatasime, et kõik sujuks. Laadapäev oli kiire, aga mulle meeldis ja olen valmis ka edaspidi laada korraldamises kaasa lööma.“
Kuusalu mailaadal esinesid kohalikud kollektiivid Kuusalu pasunakoor, Kuusalu keskkooli segarahvatantsurühm, folgirühm ja 4. klassi rahvatantsurühm ning Kuusalu JJ Street, Prodance tantsulapsed, Rosa Verde, Kolgaküla Lainerid ja Kuusalu kunstide kooli lauljad. Tallinnast olid esinemas rahvatantsuansamblid Soveltaja, Kullaketrajad ning Vöör&Ahter.