Hüvitist saavad küsida vähekindlustatud pered 9-17aastaste laste huviharitegevuses osalemise toetuseks.
Raasiku vallavolikogu võttis möödunud nädalal vastu uue määruse „Huvihariduse hüvitis majanduslikult vähekindlustatud noortele 2018. aastal”.
2018. aastaks on planeeritud toetusteks 22 000 eurot. Summa saadakse riigilt huvihariduse ja -tegevuse korraldamiseks omavalitsustele eraldatud rahast. Taotlejal peab olema põhjendatud vajadus hüvitise taotlemiseks ja leibkonna sissetuleku piir on 300 eurot pereliikme kohta ühes kuus. Lapse kohta saab taotleda kuni 300 eurot aastas, kuid komisjonil on õigus põhjendatud juhtudel summat suurendada. Hüvitist saab taotleda nii osalustasu katteks kui huviringiks vajalike vahendite soetamiseks.
Määruse eelnõud tutvustas volikogu istungil valla hariduse-, kultuuri- ja spordiosakonna juhataja Juta Asuja, kes rääkis, et tegu on niiöelda pilootprojektiga. Plaanis on vaadata, kuidas määrus rakendub ning vajadusel teha seal järgmistel aastatel muudatusi.
Ta sõnas, et määruse eesmärk on pakkuda vähekindlustatud noortele rohkem ja mitmekesisemaid võimalusi huvihariduses ja -tegevuses osalemiseks.
Hüvitist saavad 7-19aastased vähekindlustatud noored, tingimus on, et nad peavad õppima üldhariduskooli, kutsekooli või kõrgkooli päevases õppes. Vallavalitsuse ettepanek oli, et taotleda saaksid pered, kelle igakuine sissetulek on kuni 500 eurot kuus pereliikme kohta. Vallavanem põhjendas, et nii oleks rohkem neid, kes saaksid hüvitist taotleda. Haridus-, kultuuri-, sotsiaal- ja spordikomisjon pakkus, et piir võiks olla 300 eurot. Seda muudatus-ettepanekut toetas ka volikogu.
Hääletusele läks volikogus ka küsimus, kas noore mõlemad vanemad peavad olema taotlemiseks Raasiku valla kodanikeregistris. Vallavalitsuse eelnõus oli, et registris peavad olema noor ja vähemalt üks tema vanematest.
Ivar Vilberg juhtis tähelepanu, et see oleks sammu tagasi astumine, kuna vald on palju vaeva näinud, et saada elanikud Raasiku valla registrisse, näiteks töötanud välja noortele tasuta rongisõidu määruse, mis ka vaid vallakodanikele.
Juta Asuja lausus, et küsimust on arutatud ning selle üle vaieldud, kuid määrus on suunatud noortele ning vald ei taha noori karistada, kui vanemad on teinud otsuse mitte olla Raasiku valla registris.
Ta lisas, et paljudes omavalitsustes on huviala toetus kõigile noortele, kuid Raasiku vallas huvihariduse- ja tegevuse kava tehes selgus, et summa ei võimalda kõiki toetada ja fookus otsustati panna vähekindlustatud noortele.
Volikogu toetas Ivar Vilbergi ettepanekut ning huvihariduse hüvitist saavad hakata taotlema need pered, kus noor, tema mõlemad vanemad või üksikvanem on Raasiku valla registris.
Taotleda saavad ka huvitegevuse osutajad
Taotlemiseks tuleb vallavalitsusele esitada avaldus ja kuludokument. Esitada saab kaks korda aastas, 10. juuniks ja 10. detsembriks, kuid Juta Asuja kinnitas, et määrus peab olema piisavalt paindlik ning erandkorras saab taotlusi vastu võtta igas kuus, et kulud saaksid kohe kaetud.
Taotlused vaatab läbi vallavalitsuse sotsiaal- ja tervishoiukomisjon, kes teeb vallavalitsusele ettepaneku, kas toetus määratakse. Komisjonil on põhjendatud taotluse korral õigus menetleda ka neid taotlusi, mille tingimusi pole korras suudetud ette näha.
Andres Kallaste soovis teada, mis saab, kui noor juba käib huviringis, ning kas tal oleks võimalik hüvitist küsida uue huviringi jaoks.
Juta Asuja vastas, et seda määrus otseselt ei reguleeri, kuid vallavalitsuses on teada palju noori, kes ei osale üheski huviringis. Miks ja mille jaoks hüvitist taotletakse, tuleb avalduses põhjendada.
Rene Lill ja Maarja Sikut juhtisid tähelepanu, et huvitegevuse osutaja ehk ka klubi või ringijuhendaja võiks saada hüvitist taotleda. Vallavolikogu toetas ka seda ettepanekut, kui taotleb huvitegevuse osutaja, peab taotlus olema siiski isikustatud ehk seotud konkreetse noorega. Seega saab hüvitist taotleda noor ise, tema seaduslik esindaja või huvitegevuse osutaja.
Maarja Sikut märkis, et mõelda tuleks ka peredele, kus lapsevanem ei pea oluliseks, et laps kusagil huviringis osaleb, laps ise aga väga tahaks. Juta Asuja ütles, et on räägitud sotsiaalpedagoogidega, kes teavad peresid ning oskavad suunata neid, kes hüvitist vajaksid.
Riigilt toetuse saamiseks pidid omavalitsused möödunud aasta 1. septembriks kinnitama noorte huvihariduse ja huvitegevuse kava. Raasiku vallas sai kava valmis möödunud aasta suvel. Riiklikku toetuse kasutamiseks korraldas Raasiku vallavalitsus mullu sügisel ka huviringide projektikonkursi, kust said toetust valla 12 huviringi. Toetust sai küsida huvialade spektri ja paindlikkuse laiendamiseks uute loodavate huviringide ja olemasolevate laiendamise abil. Taotleda sai ühe huviringi kohta kuni 5000 eurot.