Septembriistungil kinnitas Raasiku volikogu valla noortevolikogu põhimääruse.
Noortevolikogu eesmärk on kaasata noori kohaliku elu korraldamisse, anda neile võimalus noorsootöö küsimustes kaasa rääkida. Vastavalt põhimäärusele hakkab noortevolikogu arutama valla pädevusse kuuluvaid noori puudutavaid küsimusi ning teeb noorte huvidest ja vajadustest lähtuvalt ettepanekuid volikogule ja vallavalitsusele.
Valla noortevolikogu loomise algataja, Aruküla noortekeskuse noorsootöötaja Maarja-Ly Teino ütles, et noortevolikogu moodustamise idee oli tal ammu.
„Teistes valdades see toimib ning mõtlesin, et kindlasti oleks noortekogust kasu ka meie vallas,“ sõnas ta.
Et saada teada, mida arvavad noortevolikogust valla noored, rääkis ta möödunud aasta suvel ideest õpilasmalevas osalenutele. Kuna neile mõte meeldis, kuulutas Aruküla noorsootöötaja aasta tagasi sügisel välja, et plaanib kokku kutsuda Raasiku valla esimese noortevolikogu. Pärast seda hakkasid kümmekond noort regulaarselt kohtuma ja ka sotsiaalmeedia kaudu suhtlema.
Eesti Noorteühenduste Liit tegi neile baaskoolituse, seejärel hakati koostama Raasiku valla noortevolikogu põhimäärust: „Lugesime Eesti Noorteühenduste Liidust saadud baaspõhimäärust ja mitme valla omi, nende põhjal koostasime meie valla noortevolikogu põhimääruse projekti. Püüdsime, et see poleks pikk ja keeruline, vaid noortele arusaadav ning selline, mille järgi tahaksime töötada. Põhimääruse vaatasid üle ning täiendasid hariduse-, kultuuri- ja spordiosakonna juht Juta Asuja ning volikogu haridus-, kultuuri-, sotsiaal- ja spordikomisjon, komisjonist läks see edasi volikokku.“
Kuigi noortevolikogu polnud siis veel ametlik, valisid aktiivsed noored endi seast esimehe ja aseesimehe, kaardistasid piirkonna plussid ja miinused ning panid kirja, mida soovivad ära teha. Näiteks leiti, et vaja oleks õhtust küladevahelist bussiringi, et noortevolikogu ettevõtmistes osalejad saaksid pärast koju sõita.
Oodatakse aktiivseid noori
Sel kuul toimunud esimestel kokkusaamistel on osalenud 9 noortevolikogu tööst huvitatut, Maarja-Ly Teino kutsub üles nendega liituma veel aktiivseid noori, kes soovivad ühiselt tegutseda ja vallaelus kaasa rääkida.
„Hakkame noortevolikogu tutvustama ka koolides, viime läbi küsitluse, noored hakkavad valmistuma valimisteks – paneme nende tutvustused üles noortevolikogu lehele Facebookis. Valimiste päev veel selgub,“ lausus ta.
Noortevolikokku saavad kandideerida Raasiku vallas elavad 13-26 aastased noored. Noortevolikogu liikmed valitakse salajasel hääletusel kaheks aastaks, liikmeid võib põhikirja järgi olla 6-13. Noortevolikogu koosolekud on avalikud ja toimuvad vähemalt üks kord kvartalis. Volikogule valitakse esimees ja aseesimees, esimees kannab noortevolikogu otsused ja eelnõud ette vallavolikogus.
Maarja-Ly Teino selgitas, et möödunudaastane kogemus näitas – neid, kes on huvitatud noortevolikogus osalemisest, ongi vahemikus 6-13: „Kui nüüd tuleb mõni huviline rohkem, siis kedagi me ukse taha ei jäta, volikogu töös saavad osaleda kõik.“
Ka hääletajad, kes noortevolikogu valivad, on koduvalla 13-26 aastase noored. Noortevolikogu valimised viiakse läbi sarnaselt vallavolikogu valimistega, hääletamiskastid pannakse koolidesse ja noortekeskustesse: „Noortevolikogu töös saavad osaleda kõik kandideerijad, valimistega peaks selguma pigem selle tuumik ehk juhatus. Valimiste korraldamise peamine eesmärk on näidata noortele, kuidas kohalikke valimisi läbi viiakse ning õpetada, kuidas peaksid kandidaadid end tutvustama-presenteerima.“
Kui noortevolikogu ametlikult valitud, on kavas teha küsitlus, mida noored oma volikogult ootavad. Selle põhjal pannakse kokku tegevusplaan.
„Kindlasti on kavas noori koolitada. Noortevolikogu liikmed hakkavad käima vallavolikogu ja komisjonide istungitel, et olla vallaasjadega kursis ning osata neis kaasa rääkida. Püüame jõuda selleni, meid valla tasandil aktsepteeritakse ning arvestatakse, et soovime otsustamistes osaleda, olla abiks ja teha koostööd,“ sõnas Maarja-Ly Teino.