Raasiku abivallavanem ARDO NIINRE kutsus Peningi rahva vestlusringi.
Möödunud nädalal pidi Raasiku valla kõikidesse postkastidesse jõudma Raasiku vallavalitsuse koostatud juubelileht „Raasiku vald 25”. Trükisooja ajalehe võttis abivallavanem Ardo Niinre kaasa Peningile, kus oli juubeliürituste kalendri järgi planeeritud vestlusring külaelu ja värske lehe teemal.
Vestlusringi tuli kolm osalejat – Raasiku raamatukogu Peningi haru raamatukoguhoidja Virgi Raudla ning kaks külaelanikku, kes asusid lehega tutvust tegema.
Ardo Niinre lausus, et sarnane juubelileht ilmus ka viis aastat tagasi, valla 20. sünnipäevaks. Selle koostamine oli tema sõnul pikk ja keeruline, kuid huvitav protsess, kuna oli soov panna lehte pidupäevatervitusi, aktuaalseid teemasid, aga ka ajaloolist materjali ja meeleolukat lugemist. Lood planeerisid ja kirjutasid lehte Ardo Niinre ja Pikavere kogukonna esindaja Alice Suurkuusk. Vastne aukodanik ja muusik Juhan Trump ning koduloolane Vaino Napp kirjutasid kumbki ühe loo. Toimetamise ja küljendamise tellis vallavalitsus Sõnumitoojalt, trükkis Printall.
Leht jõudis esimestesse postkastidesse teisipäeval, 7. märtsil. Ardo Niinre sai lisaks jagamiseks mõeldud 200 eksemplari kätte teisipäeva õhtul.
Juubeliüritused toimusid nädala jooksul üle kogu valla suuremates asulates, Peningi vestlusringi aeg klappis Ardo Niinre sõnul hästi juubelilehe ilmumise ajaga. Peningi ajaloost on selles ka üks suurimaid lugusid.
Abivallavanem sõnas, et lehe fookus on haldusreformil, kuna kodanikukampaania ning rahvaarvu kerkimine üle 5000 oli möödunud aasta üks suurimaid rõõmusõnumeid: „Arvamusi oli igasuguseid, nii mõne naabriga liitumise kui ka iseseisvana jätkamise pooldajaid. Õnneks saime tänu tugevale kogukonnale numbri täis. Kuigi võrreldes aasta algusega on rahvaarv mõnevõrra vähenenud, oleme me siiski julgelt üle viie tuhande.”
Ka vestlusringis osalejad laususid, et on rõõmsad Raasiku valla senisel kujul jätkamise üle ning elasid kampaaniale hoolega kaasa.
Ardo Niinre soovitas lehest lugeda veel, mida räägivad endised ja praegune vallavanem, volikoguliikmed, mis vastused on rahvaküsitlusel, kuidas läheb Aruküla kooli huvijuhil Mari Mölsil, tutvuda Raasiku valla aukodanike, investeeringute ja eelarvega, valla sümboolika ja arvudega, Pikavere uue raamatu, Peningi ajaloo ja Liivaaugu küla tegemiste kohta.
Kõige keerulisem oli abivallavanema sõnul kokku panna kroonikat, kuhu tuli ära mahutada viimase 25 aasta tähtsamad sündmused aastate kaupa.
Kui jutt läks Peningi külaelule, sõnasid kohalikud, et rõõmu valmistab neile uhke Alleksi peomaja, kus toimub midagi peaaegu igal nädalavahetusel – endine varemetes hobusetall sai uue elu 2013. aastal.
Muret valmistab naistele kortermajade kehv olukord. Ardo Niinre märkis, et kuna trepikoja ühes korteris on vallale kuuluv külatuba ja raamatukogu, on vald nõus võtma osa trepikoja remondikulusid enda kanda. Ülejäänu eest peaksid maksma trepikoja elanikud. Selleks aga tuleb saavutada kokkulepe.
Meelehärmi põhjustab neile ka see, et Peningi noortel pole kusagil vaba aega veeta, mõned on läinud pätti tegema – rüüstanud mõisa, peksnud puruks mõisapargi valgustuslambid.
Kui vanasti veetsid Peningi noored kõik talved uisuväljakul või keldrimäel kelgutades, siis nüüd eelistavad noored arvutis istuda või niisama ringi hulkuda – rääkisid külaelanikud.
Siiski kiitsid nad abivallavanemale Peningit kui armsat kodupaika, kus on nii pood, käib lavka ning liinibuss. Ka raamatukogus käiakse – laenutusi on päevas keskmiselt paar-kolm, arvutit käiakse kasutamas enamasti igal päeval.