Möödunud nädalal toimusid Arukülas, Pikaveres ja Raasikul valla arengukava projekti avalikud arutelud.
Raasiku vallavolikogu algatas valla aastate 2018-2028 arengukava koostamise möödunud aasta suvel, arengukava hakkas tegema OÜ Pyramid Consult, kes viis ka läbi küsitluse elanike ja ettevõtjate seas. Küsitlustulemusi tutvustati novembris toimunud rahvakoosolekutel. Tänavu augustis oli arengukava projekt vallavolikogus esimesel lugemisel, pärast seda pandi avalikule väljapanekule. Avalikud arutelud olid 10. septembril Arukülas, 12. septembril Pikaveres ja 13. septembril Raasikul. Aruteludel oli kohal 8-17 osalejat. Koosolekutel tehtud ettepanekud pani kirja arengukavast ülevaate teinud valla haldus- ja arendusosakonna juhataja Aare Ets, kirjalikult sai arengukava projekti täiendusi esitada 15. septembrini.
Valla arengukava jaguneb kolmeks strateegiliseks valdkonnaks. Esimene on haridus, kultuur, sport, noorsootöö ja terviseedendus, teine heaolu ja kogukonna kaasamine ning kolmas elukeskkond. Iga valdkonna kohta on kirjeldatud praegust olukorda, toodud välja probleemid ja pakutakse lahendused.
Arengukava juurde kuuluvas investeeringute kavas on 35 objekti. Haridusvaldkonna lähima 10 aasta investeeringutena on ette nähtud renoveerimised-juurdeehitused Aruküla põhikoolis, lasteaias ning mõisahoones ja Pikavere mõisakoolis, kultuurivaldkonna investeeringud Aruküla rahvamajas ja Raasiku rahvamajas, mille juurde on kavas ehitada laululava ja õuesõppepaviljon, laululava on kavas rajada ka Pikavere mõisaparki. Spordivaldkonna investeeringutena on planeeritud Aruküla jääväljaku varustamine portede ja külmutusseadmetega, Raasiku staadionile PVC katuse paigaldamine, Pikaverre spordiväljaku rajamine, sportimisvõimaluste taastamine Peningi spordisaalis, Raasikule terviseraja tegemine, rattapargi rajamine ning valda ujula rajamine.
Heaolu valdkonna investeeringutena on arengukavaprojektis hooldekodu rajamine, ÜVK rekonstrueerimine ja ehitamine tiheasutusaladel ning vallale kuuluvate amortiseerunud eluruumide asemel uute soetamine ja sotsiaalmaja ehitamine.
Kõige pikem nimekiri on elukeskkonna investeeringutest. Muuhulgas on kavandatud alevikesse kõnniteede ning alevike ja külade vahele kergliiklusteede rajamine, Raasiku pargi-reisi parkla laiendamine, alevikesse lemmikloomade jalutus- ja treeningplatside rajamine, munitsipaalmajade arendamine, Arukülas jalakäijate silla rajamine üle Peningi-Lagede maantee, Raasiku veetorni korrastamine, külade bussipeatuste valgustuse lahendamine päikesepaneelidega.
Avalikel aruteludel tekitasid kõige rohkem diskussiooni Aruküla terviseraja juurest üle Peningi-Lagedi maantee silla ehitamine ning ujula rajamine.
„Minu meelest on ujula suur utoopia, meil on lähedal Kuusalu ja Jüri ujulad, suvel saab käia meres. Pigem võiks arengukavva kirjutada, mida on meil päriselt vaja – näiteks sotsiaalmaja või uus lasteaed Raasikule,“ arvas Raasiku arutelul volikogu liige Helle Vaga.
Vallavanem Andre Sepp märkis, et ei näe ujula ehitamiseks lähiaastatel võimalust, kuid oma ujula pakuti välja rahvaküsitlusel ning arengukavva on pandud ka tulevikuunistusi. Koosolekutel arutleti ka selle üle, et rajada valda väliujumiskoht.
Raasikul tõstatati asulasse uute lasteaiakohtade loomise vajadus. Andre Sepp selgitas, et probleem on teravam Aruküla lasteaias, Raasikul on praegu vabu kohti, seetõttu ei ole uue lasteaia ehitust esialgu arengukavasse planeeritud: „Kuid üldplaneeringuga oleme näinud Raasiku lasteaiale potentsiaalseid asukohti, kuna praegusele krundile enam juurde ehitada ei saa.“
Ta lisas, et Raasikul võib lasteaiakohtade puudus tekkida juhul, kui realiseeruvad kavandatud arendused ning alevikku ehitatakse uusi kortermaju. Arutelul osalenud Raasiku elanikud arvasid, et arengukavva tuleks lisada nii Raasiku kooli kui lasteaia laiendamise vajadus.
Veel pakuti nii Raasikul kui Arukülas välja, et kui valda on kavas teha oma muuseum, võiks see olla Raasiku veetornis. Märgiti ka, et arengukavast on jäänud välja vajadus kiire interneti järele.