Raasiku põhikoolis toimunud üle-eestilisel noortekonverentsil oli osalejaid üle 150.
Tugiõpilasliikumise TORE iga-aastane konverents toimus tänavu 8.-9. veebruarini Raasikul. Osalejaid oli rohkem kui 150. Kaugemad tulijad olid Võrust, Saaremaalt ja Narvast. Esindatud olid 19 kooli ja üks noortekeskus – Raasikul on üks kahest noortekeskuse juures tegutsevast TORE ringist Eestis. Konverents korraldati siiski koolimajas, kuna rahvamajas, kus noortekeskus tegutseb, poleks kõigi töötubade jaoks olnud piisavalt ruumi.
Kahepäevase seminari esimene päev oli pühendatud noorteliikumise 23. sünnipäevale Eestis. Päeval tegutseti töötubades, õhtul esitleti töötubades õpitut, söödi torti ja oli pidu, kus esinesid Raasiku teadusringi ja ansambli Bubbles liikmed.
Konverentsil oli võimalus valida 9 töötoa vahel. Kehra noored Laura Restov ja Jaan Viirmann viisid läbi mõtterännakute töötuba, Raasiku torekad Andra Allik ja Eva-Marta Piibor nukuteatri töötuba, Kuusalu noorkorkaste juht Mattias Idavain koos teiste noorkotkastega viisid väljas läbi orienteerumisõppe. Raasiku kooli õpetaja Laur Leetjõe juhendas, kuidas teha vooluallikat, Heli Karu töötoas katsetati orkestri tegemist, Ene Hunt õpetas rahvalikke seltskonnatantse, lõõtspillil saatis Jaan Sarv, meisterdamise töötube vedasid Kristi Vader ja Risto Ilves. Juhendajatele tegi Eha Altmäe joogaringi.
Pärast õhtusööki rääkis psühhiaater-unearst Tuuliki Hion noortele une staadiumidest ning sellest, kuidas on omavahel seotud uni ja õppimine. Torekad ööbisid Raasiku koolimajas.
Teisel päeval oli ühine koosolek, mis on alati üks osa konverentsist. Kuna TORE on MTÜ, tuli liikmetega läbi arutada ja kinnitada mittetulundusühingu majandusaasta aruanne ning sel korral valida ka uus juhatus.
„Noorte jaoks on see hea võimalus õppida, kuidas üks mittetulundusühing toimib,“ sõnas Raasiku TORE ringi juhendaja, noortekeskuse noorsootöötaja Angela Allik.
Korraldustiimis 22 noort
TORE konverents toimub igal aastal eri kohas, järgmise aasta toimumispaik kuulutatakse välja eelmise konverentsi lõpus. Angela Allik ütles, et enne konverentsi küsib liikumise tegevjuht TOE ringidelt, kes on valmis järgmisel aastal teisi vastu võtma.
„Meie noored küsisid minult eelmisel aastal, miks me ei võiks konverentsi teha Raasikul, meie koolimaja on nüüd ju väga ilus. Töötasin siis koolis huvijuhina ning see ettepanek tundus üsna loogiline, millal siis veel meie kooli teistele näidata, kui mitte nüüd,“ rääkis ta.
Konverentsi korraldamises osalevad alati noored, nii ka sel korral: „Mina hoidsin küll kätt pulsil, aga noored olid väga tegusad – ise tegid plaane, jagasid end meeskondadesse, leppisid kokku, kes mille eest vastutab.“
Korraldustiimis oli 16 TORE liiget Raasikult, 5 Kehrast ning üks TORE vilistlane Kuusalu vallast. Raasiku torekate juhendaja sõnas, et Anija ja Kuusalu valla noortega on ka varem tehtud koostööd, nüüd kutsuti neid appi eelkõige seetõttu, et naabervaldade noori rohkem liita, panna nad omavahel tihedamalt suhtlema.
Ettevalmistusi tehti kogu konverentsile eelnenud aasta. Nii suure ürituse ettevalmistamine tähendas Angela Alliku sõnul iganädalasi koosolekuid: „Meil on reedeti TORE ring, seal arutasime korraldustiimi liikmetega üksipulgi läbi, mida on meil vaja teha, et konverents saaks vägev. Igaüks pakkus ideid ning ütles, kuidas tema saab panustada. Ise mõtlesid nad välja, millised töötoad võiksid teistele osalejatele huvi pakkuda.“
Angela Allik kinnitas, on noortega väga rahul.
„Nad on väga tublid, arvan, et meil oli üks parimatest konverentsidest, kõik sujus nagu kellavärk. Nende noortega on väga lihtne sellist asja organiseerida, neid ei pea käskima, neil on algatusvõimet, tulevad ise küsima, kas üks või teine asi on hästi või saaksid nad midagi veel paremaks teha. Iga tiim kavandas oma töölõigu otsast lõpuni välja, kuni pisiasjadeni. Sain nende peale täielikult loota,“ kiitis ta.
Suurem osa Raasiku TORE ringi aktiivgrupist on kooli 9. klassi õpilased, kuid on ka 8. klassi lapsi ning keskkoolinoori. Angela Allik lausus, kui oli Raasiku koolis neli aastat huvijuht, olid praeguse 9. klassi noored abiks ürituste korraldamisel: „Nad olid siis minu nii parem kui vasak käsi, sealt on neil organiseerimiskogemused. Samas tekib julgus, enesekindlus ja usaldus suuresti just torekaks olemisega. Nad on õppinud enda tegevust analüüsima ja järeldusi tegema.“
TORE noored õpivad oskust märgata ja kuulata, olema empaatilised, austama ennast, sest tugev inimene saab olla toeks ka teistele. Liikmeks saamiseks tuleb läbida koolitus. Eestis on TORE ringid 76 koolis.