Põrgupõhja päeval Kehras avati tantsupõrand

1947

Kehra linnaosa Põrgupõhja päeval mängiti kohaliku rahvaga etendust „Masuaja arstiabi“.


Põrgupõhja rahva etendus „Masuaja arstiabi“. Raseda patsiendiga tegelevad 3 õde (ELGAR PEHAP, ARGO KAUGE ja LAURI LÕOKE).

Laupäeval, 7. augustil 13. korda peetud Põrgupõhja päeva korraldatakse linnaosa elanikke ühendava MTÜ Põrguvärk eestvõttel. Tänavu oli ürituse peakorraldaja ühingu liige Silva Laupa, korraldusmeeskonda kuulusid veel Aire Martin ja Annely Pakkane.

Arstiteemaline päev
Iga-aastane Põrgupõhja linnaosa päev oli sel aastal arstiteemaline.

„Katsume seda traditsiooni hoida ja kohandame meie tavapärase kava igal aastal temaatikaga vastavaks,“ rääkis Silva Laupa.

„Tänavuse teema järgi sai Põrgukäru võistlus läbiviidud hoopis kanderaami kasutades,“ lisas ta.

Põrgupõhja päevale loodeti saada ka kiirabi esindajaid, kuid ajapuuduse tõttu jäid nad tulemata. Platsil liikus aga temaatilistes riietes pidevalt ringi Aire Martin  ja kogu ürituse sümboolikat iseloomustas punane rist.


rgupõhja Jürka ja Juula 2010 on VELLO POST ja VARJE JAIRUS.

Tantsupõranda avasid Jürka ja Juula
Peakorraldaja sõnul oli selle aasta üks eriline osa uue tantsupõranda sisseõnnistamine. Tantsupõrand asub Põrgupõhja linnaosa peoplatsi lava ees.

„Tegelikult on märkimisväärne, et majanduslanguse tingimustes suutsime selle raha kokku saada. Kasutasime oma MTÜ varasid, sealhulgas liikmemaksudest laekunud tulu,“ rääkis Silva Laupa.

Esimeste hulgas keerutasid uuel tantsupõrandal jalga tänavu traditsiooni järgi Põrgupõhja päeval välja kuulutatud Jürka ja Juula, kes sel aastal olid Vello Post ja Varje Jairus.

„MTÜ juhatus valib igal aastal välja tegusamad, kobedamaid ja aktiivsemaid üritustel osalejaid, tänavu oli Vello ja Varje kord,“ selgitas Silva Laupa.

Põrgupõhja Juula 2010 Varje Jairuse sõnul pole aktiivsemaid paare linnaosas enam palju järel, kuid kodukandi identiteedile on Jürka ja Juula valimine oluline protsess: „See on hea traditsioon, kuidas aktiivsemat rahvast esile tuua. Meie oleme muidugi rohkem selline varuvariant, varem valiti ikka tõeliselt suuri tegijaid, kes üritusi korraldasid, aga eks see komme käib Põrgupõhja päeva juurde,“ arvas Varje Jairus.

Päev tipnes kohalike etendusega
Kogu tänavuse ürituse kulminatsioon oli kohalike Põrgupõhja elanike ühine etteaste. Sel korral etendati Silva Laupa näidendit „Masuaja arstiabi“, kus osales rohkem inimesi kui varem.

„Sel aastal osales nii palju rahvast ilmselt seepärast, et stsenaarium oli hea ja eks me ole juba aastatega koolitanud inimesi kõigest osa võtma,“ ütles Annely Pakkane.

„Mõtlesime, et kuna praegusel ajal on arstide juurde alati hirmus pikad järjekorrad, siis  teeme ise kiirelt kõik korda. Meie osalejad on läbinud kahenädalase meditsiinikursuse ja näitavad, kuidas masuajal arstiandmine käib,“ lausus etendust avades naljatledes lavastaja Silva Laupa.

Näitemängus lõi kaasa enamus ürituse korralduse juures olnud inimestest, kes kehastusid arstideks ja õdedeks. Mängiti läbi erinevate kummaliste probleemidega patsientide vastuvõtt. Kaheksat patsienti mängisid kohalikud elanikud.

Esmalt tuli haiglakolleegiumil vastu võtta sünnitaja Maria Lihtsalt, seejärel hambavalu all kannataja, selja-, neerukivi- ja naeruhaige, abi otsisid ka kaks täissöönud inimest ja üks vähese juuksekasvu all kannataja. Abi andis operatsioonilaual alati kirurg pärast anestesioloogi tuimestavat kurikahoopi. Kirurgi mängis Aire Martin, anestesioloogi Annely Pakkane.

Enim elevust tekitasid aga abistajate rollis olnud kolm õde (Elgar Pehap, Lauri Lõoke ja Argo Kauge), kelle etteasted olid kõige improvisatsioonilisemad ja kes väljusid sageli lava piirest rahva sekka.

Kohal sadakond inimest
Põrgupõhja päeval oli pealtvaatajaid sel aastal umbes 100 inimese ringis, mida oli korraldajate sõnul vähem kui tavaliselt.

„Ega nii suure kuumaga pole ju varem ühtegi üritust korraldanud. Tavaliselt on probleem vihmas, aga tänavu peletab ilmselt just kuumus. Ei teagi, mis saab, kui veel lõkke süütame, aga eks see peagi olema üks suur põrguvärk,“ rääkis Silva Laupa.

Põrgupõhja päeva sponsorid olid AS Ruudus, OÜ Neio ja OÜ Hansapress. Toitlustuse eest hoolitses kolmandat aastat järjest kohalikest kokku pandud Põrgukatel, mille meeskonda juhtis Indrek Laupa. Põrgupõhja päeva toetas tänavu esimest korda ka Anija vallavalitsus, kes eraldas selleks 5000 krooni.

Eelmine artikkelMaastikupõleng Järsi külas
Järgmine artikkelKuusalus etendus esmakordselt lühinäidend pühak Lauritsast