
Harjumaad ja Tallinna linna teenindava Põhja politseiprefektuuri juhina alates jaanuarist töötav Ats Kübarsepp tegi 19. juunil Kostiveres Harjumaa Omavalitsuste Liidu nõupäeval ülevaate õiguskorrast Harjumaal 2023. aastal. Põhja prefektuur on Eestis territooriumilt kõige väiksem, aga rahvaarvult kõige suurem ning umbes pooled sündmused, millest politseile teatatakse, leiavad prefekti sõnul aset Põhja prefektuuri territooriumil.
Õiguskorra üldine seis maakonnas on Ats Kübarsepa hinnangul hea, kuid süütegude arv on aasta jooksul kasvanud. Harjumaal, kui Tallinna linna mitte arvestada, pandi 2023. aastal toime 10 034 süütegu, neist 2515 kuritegu ja 7519 väärtegu. Võrreldes aasta varasemaga tõusis süütegude arv 13 protsenti, kuritegude arv kasvas 16 ja väärtegude arv 12 protsenti.
Kelmuste arv on oluliselt kasvanud
Kõige rohkem on kasvanud kelmuste arv – võrreldes 2022. aastaga oli neid mullu 22 protsenti rohkem. Eelmisel aastal pandi Harjumaal toime 389 kelmust, neist 339 internetis. Internetikelmuste arv on võrreldes aasta varasemaga tõusnud 34 protsenti. Tallinnas ja Harjumaal kokku tekitati inimestele eelmisel aastal kelmustega üle 48 miljoni euro kahju, sellest Harjumaal 2 426 962 eurot.

Ats Kübarsepp sõnas, et kelmuste näol pole tegu Eesti eripäraga, vaid rahvusvahelise kuritegevusega, ning kelmide ohvriteks ei lange sugugi üksnes vanainimesed.
Kõige rohkem pandi eelmisel aastal kelmusi toime Maardu linnas – 52, mis on 20 võrra rohkem kui aasta varem, ja Rae vallas – 50 ehk 4 võrra rohkem kui 2022. aastal. Kuusalu ja Raasiku vallas pandi mullu toime 13 kelmust, Kuusalu vallas oli neid 5 ja Raasiku vallas 10 võrra rohkem kui aasta varem. Kõige vähem pandi kelmusi toime Anija vallas ja Loksa linnas. Loksal oli 9 kelmust ehk 1 võrra vähem kui 2022. aastal, ning Anija vallas oli 5 kelmust ehk 9 võrra vähem kui aasta varem.
Prefekt selgitas, et kelmuste toimepanemine ei sõltu siiski otseselt asukohast, enamasti on tegu telefoni teel või interneti kaudu toime pandud süütegudega. Maardu linnas on neid tema arvates kõige rohkem ilmselt seetõttu, et seal elab rohkem vene keelt kõnelevaid inimesi – suurem osa pettuseid pannakse toime vene keeles. Siiski märkis ta, et nüüd on kelmid tehisintellekti abil võimelised saatma kirju ka korralikus eesti keeles.
Ats Kübarsepp tõdes, kelmuste arv tõuseb hoolimata sellest, et politsei on püüdnud probleemi meedia kaudu teadvustada. Ta nentis, et väga palju on neid, kes saadavad pakiautomaadiga oma sularaha petturitele, sest nad on lubanud selle kanda turvalisele kontole. Samas ei ole inimesed tema sõnul rumalad, vaid kõikvõimalike „kanna meile raha“ kelmuste tase järjest kõrgem: „Kahjuks pole kelmuste eest keegi kaitstud, need on väga profilt ja nii peenelt läbi viidud, et inimesed ka ise imestavad, kuidas said oma raha kelmidele ära anda. Aga saavad.“
Kuna raha väljapetmise näol on tegu rahvusvahelise kuritegevusega, tuleb politseil sageli esitada andmete küsimiseks õigusabipalveid teistesse riikidesse, kuid valdavalt neile vastuseid ei saada.
„Kui arvestada, kui suur osa kelmusega omastatud raha on kätte saadud, siis on see põhimõtteliselt olematu – vaid 3 protsenti,“ sõnas Ats Kübarsepp.
Mõned edulood tema kinnitusel siiski on – politsei on teinud rahvusvahelisi koostöögruppe ning mõned suuremad telefonikeskused on kinni pandud: „Tegu on telefonikeskustega, mis on organiseeritud tihtilugu sellistes riikides, kus õiguskorraga ei ole kõik väga hästi.“
Prefekt selgitas, et kelmide tabamiseks tehakse koostööd pankadega, pannakse kinni telefoninumbreid ja IP-aadresse ning tehakse veel palju muud, kuid kõik see on ikkagi nii-öelda tulekustutamine: „Meil pole tegelikult tööriista, kuidas saaksime kelmuste arvu kasvu hoida kontrolli all.“
Väljakutsete arv on vähenenud
2023. aastal oli politseil Harjumaal keskmiselt 28 väljakutset ööpäevas. See on võrreldes 2022. aastaga 3 protsenti vähem. Prefekt selgitas, põhjus on eelkõige see, et politsei on oma töökorraldust muutnud – näiteks ei sõideta alati kohale väiksematele „plekimõlkimistele“ või kui on leitud loomulikku surma surnud inimene. Selle asemel investeeritakse pigem juhtimiskeskusesse, võetakse juurde töötajaid, et rohkem teha teavitust ja anda nõu telefoni teel. Praegu tehakse kõikvõimalike probleemide korral sageli esimene kõne politseile, aga kui pole vahetut ohtu kellegi elule või tervisele, püüab politsei kohalesõitmise asemel muid lahendusi leida: „Politseil on aastas kokku 1000 tundi, mil ei ole ühtegi vaba patrulli. See tähendab, et kui sel ajal oleks tulnud kõne, et midagi on juhtunud, pole kedagi, kes reageeriks, oleks saanud appi minna.“
Ka lähisuhtevägivalla juhtumid on Harjumaal aastaga 4 protsenti vähenenud, neid registreeriti maakonnas 2023. aastal 1306. See ei tähenda Ats Kübarsepa sõnul siiski, et olukord oleks hea, pigem seda, et neist ei teavitata piisavalt.
„Tegu on latentse kuritegevusega, millest politsei ei saa teada, kui kas naabrid, ohver ise, tuttavad või kes iganes sellest ei teavita“ märkis ta.
Seevastu narkosurmade arv Harjumaal oli mullu 3 võrra suurem kui aasta varem – eelmisel aastal oli neid 14. Kasvavad fentanüüli tarvitamisega seotud surmad. Prefekt jutustas, et käis hiljaaegu Kanadas Vancouveris, kus on narkootikumid möödunud aastast legaliseeritud – inimesel võib olla isiklikuks tarbeks ehk alla 2,5 grammi narkootilisi aineid.
„Tulemused on masendavad, narkootiliste ainete üledooside arv tõusis 11 korda,“ tõdes ta.
Ta lisas, et kuigi nüüd ei ole Vancouveris enam lubatud avalikus kohas narkootikume tarbida, on juba hilja – kesklinnast mõnesaja meetri kaugusel lamavad narkomaanid tänavatel: „See on hoiatav näide, mis võib juhtuda. Ülejäänud Kanada on teinud sellest järeldused ja rohkem sellega ei eksperimenteerita.“
Prefekt kinnitas, et Eestis on politseil narkootikumide tarvitamise suhtes endiselt nulltolerants, selle vastu võideldakse, nagu jaksatakse. Üledoosid tulevad tema sõnul kangetest narkootikumidest ning näiteks fentanüüli tarvitajate seas on ka tavalistest perekondadest inimesi, sealhulgas lapsi.
Liiklusõnnetusi ja purjuspäi sõitjaid rohkem
Inimkannatanuga liiklusõnnetuste arv kasvas aastaga 22 protsenti, kokku oli neid Harjumaal mullu 267, neis hukkus 9 inimest ehk 6 rohkem kui aasta varem.
Ats Kübarsepp rääkis, et politsei on liiklusjärelevalve taktikat üle vaatamas. Hiljuti valmis maakonna nii-öelda kuum kaart, kuhu on märgitud Harjumaa kohad, kus on kõige rohkem liiklusõnnetusi.
„Üritame oma meeskondi sättida nii, et need „kuumad kohad“ oleksid kaetud,“ sõnas ta.
Samas tõdes prefekt, et uuringud näitavad – liiklusjärelevalve ja liiklusõnnetuse ärahoidmise vaheline seos on väga väike, ehk järelevalve otseselt ei mõjuta, kas liiklusõnnetus toimub või ei.
Alkoholijoobes juhte tabati Harjumaal eelmisel aastal 748. Seda on pisut rohkem kui aasta varem, kuid joobes juhtide tabamine sõltub prefekti sõnul otseselt sellest, kui palju on politsei teinud nii-öelda puhumisreide.
„See on kindlasti koht, kuhu peame hakkama rohkem panustama ja lahendusi leidma. Liiklus tervikuna on valdkond, mida oleme üle vaatamas, püüame minna rohkem andme- ja analüüsipõhiseks,“ lausus Ats Kübarsepp.