
Pikavere mõisakooli robootikaringi liikmed osalesid laupäeval, 11. mail Võrumaa 7. robootikapäeval ning võitsid kahes võistlusklassis esikoha. Robotite mäkketõusu võistluse võitis Pikavere kooli 6. klassi õpilane Johannes Nõmper, Lego sumo võistluse tema klassivend Tristan Thomas Suurkuusk ja Raigar Roos Raasiku kooli 7. klassist. Lisaks said Semjon Pitšugin Pikavere kooli 6. ja Oliver Kadakas 5. klassist robotite mäkketõusus 3. koha ning Tristan Thomas Suurkuusk ja Raigar Roos 4. koha.
Noormeeste juhendaja Karri Urban selgitas, et Võrumaa võistlus erineb veidi Robotexist, kus Pikavere robootikaringi liikmed samuti igal aastal osalevad. Võru robootikapäevale ei minda valmis tehtud robotitega, vaid sinna tuleb kaasa võtta LEGO kontrollerid, andurid ja klotsid ning võistlusrobotid valmivad kohapeal. Hommikupoolikul ehitatakse ja programmeeritakse, pärastlõunal toimuvad võistlused.
„Võrumaal käisime teist korda, ka eelmisel aastal läks meil väga hästi ja nüüd õnnestus samadel aladel esikohti kaitsta,“ ütles Karri Urban.
Mäkketõusu võistlusel tuleb kohapeal valmistatud-programmeeritud robotil sõita vineerist kaldega väljakul üles ning lükata pikali tee keskel olevaid nagasid. Väljaku kallet muudetakse järjest järsemaks ning võidab see, kelle robot jõuab rajal kõige kõrgemale. Johannes Nõmper oli ainus, kel õnnestus oma robotiga kõige järsema kaldega rajal esimesel katsel jõuda võistlusraja lõppu. Ka Lego sumos, kus oma robotiga tuleb vastase robot võistlusväljakult välja saada, tuli robotid kohapeal kokku panna ja programmeerida.
Juhendaja sõnul on Pikavere noormeeste edu taga see, et nad on robootikaga aastaid tegelenud: „Need, kes võistlemas käivad, on robootikaringis alates esimesest klassist. Seetõttu oskame nendega juba paremini analüüsida, milline on võidurobot ehk millised komponendid on mingi võistluse võitmiseks olulised. Aastatega on tekkinud kogemused, ka meie vanemad võistlejad on neile oma teadmisi edasi andnud.“
Võrumaa robootikapäeval on osavõtjaid üle Eesti, igale alale pääsevad võistlema kuni 20 võistkonda. Robootikapäev toimub alates 2017. aastast, seda korraldab MTÜ Nuti-Võlur. Lisaks võistlustele saab osaleda nutipesades ja töötubades.
„Püüame osa võtta kõigist suurematest võistlustest, mida Eestis tehakse. Praegu ei olegi neid enam rohkem, sügisel on Robotex, kuhu pääsemiseks tuleb läbida eelvõistlused, ja kevadel Võrumaa robootikapäev. Lapsed võistleksid meeleldi palju rohkem, see on nende õppimisele hea väljund,“ lausus Karri Urban.