Meenutusi Kehra klubist

2730

„Olen klubi maja juures vana-aasta õhtutel küünlad süüdanud,“ ütleb endine klubi juhataja MILVI MÄND.

Järgmisel aastal saab Kehra tehas 75aastaseks. Sellega seoses korraldab MTÜ Kehra Raudteejaam 25. augustil tehase teemalise ajalookonverentsi, kus räägitakse muuhulgas ka Kehra tehase klubi ajaloost. 6. augustil möödus 50 aastat ajast, mil klubi asus juhatama Kehra elanik Milvi Mänd.

„Kui mulle 8. augustil helistati ja õnnitleti sünnipäeva puhul, siis ütlesin mina, et kahe päeva eest oli hoopis olulisem tähtpäev – pool sajandit tagasi hakkasin juhatama tehase klubi. Tähistasin seda päeva oma südames,“ räägib Milvi Mänd.

Kehra tehase klubi sai valmis 1957. aastal. Milvi Mänd juhatas klubi üle 30 aasta, 1962. aastast 1993. aastani. Enne teda oli seda juhatanud viis inimest, kellest ükski ei jäänud ametisse kuigi kauaks.

Milvi Mänd jutustab, et tehase klubi oli Kehra kultuurielu keskus. Ringides käis üle 500 inimese. Seal oli suur 300 istmekohaga saal ja lava. Esinejaid käis üle kogu NSV Liidu, koguni Moskva ooperiteater. Klubi kollektiive kutsuti palju esinema ja sai reisida.

„Meil olid head ringijuhid. Võeti ette suuri asju, pidusid korraldati ühiselt ja igaüks andis oma panuse ning alati sai nalja. Inimesed oskasid ja armastasid nalja teha,“ räägib Milvi Mänd.

„Pärast esinemisi oli alati pidu. Kord esines meesansambel ning ühe härrasmehe õhtu venis pikaks. Võtsime kätte ja saatsime kamba peale ta naisele kirja, kuhu kirjutasime 12 põhjendust, miks mees öösel koju ei tulnud,“ meenutab ta.

Milvi Mänd kirjeldab, kuidas kord tõid klubis mehed naistepäeval lilli, kuid klubi juhatajale lilli ei antud.

„Küsisin siis, et kus minu lilled on. Mehed vastasid, et ma pole naine, vaid klubi juhataja. Selliseid vimkasid viskasime üksteisele kogu aeg,“ naerab Milvi Mänd.

Peab positiivselt mõtlema
Enne 1993. aastat tegutses majas 26 ringi ja huviklubi ning kino. Siis läks tehas pankrotti ning klubi enam ei köetud. Pärast uute omanike tulekut tegutses klubis Milvi Männi juhtimisel eakate MTÜ Vaba Aeg, mida rahastas linn, hiljem vald. Tehas tasus maja kommunaalkulud, kuid sulges hoone 2003. aastal, sest küttearved olid väga suured. Paljud peavad seda klubi tegevuse lõpuaastaks.

„See maja oli inimestele täh­tis ja andis väga palju – suured peod ja kontserdid, inimesed ise tulid ja tegid. Pärast seda, kui maja hooletusse jäeti, on selle ümber halb aura. Hoone tuleks lammutada,“ jutustab Milvi Mänd.

Klubi sulgemise järel ei läinud Milvi Mänd sealt neli aastat mööda, kuid Kooli tänaval elavale prouale paistis maja ka koduaknast. Viimastel aastatel süütab Milvi Mänd klubi maja juures vana-aasta õhtutel küünla.

Klubis olnud asjad andis Milvi Mänd ära. Suur Estonia tiib-klaver läks muusikakoolile, kaks pianiinot lasteaiale, üks pianiino jäi majja. Osa asju andis ta Abhaasia eestlastele.

Endiste klubi ringide juhendajate ja töötajatega suhtleb Milvi Mänd palju. Klubi tegevusest on tema sõnul osa saanud mitu põlvkonda.

„Kunagised väikesed lapsed, kes nüüd on täiskasvanud, tulevad vastu ja ütlevad: näe, see on see kinotädi,“ räägib Milvi Mänd.

2003. aastast kuni käes­oleva aasta kevadeni jätkas MTÜ Vaba Aeg tegevust Anija valla kultuurikeskuses.
„Kevadel lõpetasin MTÜ tegemise, aga eakatega tegelen edasi, see toimub nüüd rahvamaja all. Seitse aastat tagasi alustasin eakate tervisevõimlemisega ja juhendan seda siiani. Käime pensionäridega väljasõitudel ja matkadel ning korraldame üritusi,“ selgitab Milvi Mänd.
Ta lisab, et eakatel inimestel ei ole praegu kerge ja muresid on palju. „Inimesed oleksid justkui alla surutud, kuid ei tohi tujul lasta langeda ja alati peab positiivselt mõtlema. Elus on paremaid ja halvemaid aegu. Tagantjärele klubile mõeldes oli see üks väga tore aeg,“ ütleb Milvi Mänd.