Sel aastal korraldasid karapi ühiselt Veljo Tormise Kultuuriselts ja Ära Karda Pubi.
Laupäeval, 18. juulil avas Kolga karapi Kuusalu kihelkonna ühendkoor, kus oli lauljaid Kuusalu naiskoorist ja meeskoorist, Loksa Lauljate seast, Kose kammerkoorist, Kuusalu noortekoorist ja Kolga-Kuusalu kammerkoorist. Dirigent Ene Järviku juhendamisel esitati avaloona Veljo Tormise „Kolga karap“.
„Sellises koosseisus me varem polnud laulnud. Esimese proovi tegime 45 minutit enne algust,“ sõnas Triin Jõeleht Veljo Tormise Kultuuriseltsist.
„Kolga karapit“ on lauldud igal karapil 1988. aastast, kui Kolgas peeti esimene karap. Kui koori polnud, lasti laulu lindi pealt.
„See oli kunagine kohalik tants, millele mina seadsin muusika ja Tõnu Lindvet sõnad. Praegu kuulasin — peaks laulu lihtsamaks tegema, et kooridel oleks ikka mõnus laulda,“ jutustas Veljo Tormis.
Esimene Kolga karap peeti 21 aastat tagasi, selle eestvedaja ja idee autor oli Ära Karda Pubi omanik Katrin Lellep. Viimastel aastatel on karapit korraldanud Veljo Tormise Kultuuriselts.
„Mu lastel tuli mõte, et võiksime sel aastal ise karapit korraldada. Jäime oma tahtmisega veidi hiljaks. Vallavalitsus viib karapi korraldaja leidmiseks läbi konkursi, mille Veljo Tormise Kultuuriselts oli juba võitnud. Nemad aga olid lahkesti nõus meiega koos tegema,“ rääkis Katrin Lellep.
„Erinevad karapid on olnud oma tegijate nägu. Tahtsime, et tänavu oleks rohkem täiskasvanute pidu,“ lisas ta.
Veljo Tormise Kultuuriseltsi juhataja Maarika Rohi ütles, et korraldustiimis oli üle kümne inimese, tööülesanded jagati omavahel ära, suheldi peamiselt meili teel.
Karapi korraldamist toetas Kuusalu vald 20 000 krooniga ja Kultuurkapitali Harjumaa ekspertgrupp 5000 krooniga.
Veskipoisid ja Kolga Punt
Karapil sai meisterdada käsitöötubades, avatud oli fotonäitus „Kaunist Kuusalu kihelkonnast“, kus olid Kersti Tungeri, Ken Liiviku, Kaupo Rahu, Allan Kallaste ja Argo Tammemäe tehtud pildid. Võimalik oli külastada Kolga muuseumi, kuhu olid selleks päevaks eriväljapanekud. Mõisas tegi ekskursioone Ulvi Meier. Oli ka laat. Lemmikloomatoas sai näha Tallinna mehe Toomas Pranstibeli madusid ja ämblikke. Õhtul esietendus Juhan Kubu lavastatud Oskar Lutsu „Kapsapea“, kus mängisid kohalikud näitlejad. Päeva juhtis Urmas Paomees.
Mõisa hoovi üles pandud laval esinesid Kuusalu valla tantsugrupid Robusta, Kabujalake, Kolgaküla Lainerid, Rosa Verde ja Xplosiv ning uued ja vanad bändid VPLÜ, Dirtmole, Krempel, Kolga Punt, Jaan ja Mart, Loitsu vägi, Veskipoisid ja Uuri4Ever. Südaööl hakkas mängima L´Dorado.
„Alguses tahtsime esinema kõiki bände, kes on Kolga kandis kunagi tegutsenud ja tegutsevad. Siis selgus, et neid on liiga palju. Kes end enne kirja pani, see sai esinema. Tulevikus tasub teha selline üritus, kuhu nad kõik saaksid tulla,“ ütles Katrin Lellep.
Veskipoisid esinesid Kolga karapil kaheksa looga. Bänd tegutses aastatel 1971-1987, viimasesse koosseisu kuulusid Ülo Mooser, Vahur Lõhelaid, Kalev ja Ilme Laagriküll. Viimati tuldi kokku 2000. aastal Valgejõel endiste kohalike ansamblite peoõhtul.
„Veskipoistega mängisime Soome tolle aja poplugusid eestikeelse tõlke ja oma arranžeeringuga. Oli ka eesti lugusid,“ rääkis Kalev Laagriküll. Veskipoisid sai alguse Joaveskilt — sellest ka nimi.
Ta meenutas: „Nõukogude ajal pidi igal aastal žürii ees käima, saime tantsuorkestrite A-kategooria. Viimastel aastatel tegutsesime Kirovi kalurikolhoosi all. Olime palgaline ansambel, Kirovi kolhoos andis pillid. Mängugraafik oli tihe. Palju esinesime kohalikel tantsuõhtutel.“
Bänd Kolga Punt tegutses aastatel 1987-1995. Viimasesse koosseisu kuulusid Kalev Laagriküll, Ants Vest, Jaan Tamm, Vello Talbak ja Mati Endemann.
„Võrreldes Veskipoistega tegime käredamat muusikat. 1995. aastal turusituatsioon muutus, suurtele bändidele enam tellimusi polnud, tulid pisikesed ühe-kahe mehega süldibändid,“ rääkisid mehed.
Karapil esines ka Krempel. Seal mängisid koos Reet Soosaar, Kaupo Parve, Mati-Ülo Pajutee ja Katrin Lellep. Kapelliga esineti ka esimesel Kolga karapil.
„Hakkasime tegutsema rohkem kui 20 aastat tagasi, viimasel viiel aastal koos ei ole mänginud. Saatsime Kolga tantsijaid,“ rääkis Katrin Lellep.
Uuri4Ever
Üks õhtu peaesinejatest, Kolga meeste bänd Uuri4Ever, sai kokku ligi poolteist aastat tagasi. Sinna kuuluvad Indrek Saar, Rainer Laurent, Kullar Veersalu, Urmas Paomees ja Jaak Laanpere. Neli esimest olid klassivennad. Muusika juurde tõi nad klassijuhataja Mart Laanpere.
„Kooliajal sai samas koosseisus bändi tehtud, nüüd on 15 aastat mööda läinud, kõik on peaaegu 30-aastased. Mängime oma lõbuks, meie eesmärk on — sülti ei mängi,“ selgitas Urmas Paomees.
Ta rääkis, et nad ei käi koos kindla graafiku järgi, proovi tehakse vahetult enne esinemisi.