Reedel, 8. jaanuaril avati Pikavere põhikoolis esimene lasteaiarühm, sellega algas Pikavere lasteaed-algkooli loomine.
Rühma avamisele olid kutsutud kõik toetajad. Tähtsa päeva puhul olid tulnud õnnitlema külalised Raasiku valla teistest asutustest.
Kohaletulnutele tutvustati uue rühma ruume. Enne sisenemist lõikas lindi läbi Raasiku vallavanem Andre Sepp. Tema kutsel lõikasid linti ka Pikavere põhikooli direktor Kadri Viira, Raasiku vallavolikogu esimees Kaido Kirsip, Harju maavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna juhataja Maris Liiders, ASist Kose Ehitus Rein Savi ning teised toetajad.
Kooli klassiruumid ja endise postkontori ehitas lasteaiale sobivaks AS Kose Ehitus. Kokku on rühma käsutuses neli ruumi: mängutuba, magamistuba, tualettruum ja garderoob. Rühma valmimine läks maksma üle 900 000 krooni, millest 400 000 tuli Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuselt, ülejäänu vallalt.
Ruumidega tutvumise järel ootas külalisi väike etendus, mille olid ette valmistanud Pikavere kooli õpetajad Helju Kadakas, Kaie Tomingas-Oras ja Külli Ovir. Lauludega esinesid Pikavere põhikooli õpilased Sofja Puumets ja Kristina Nahkor.
Pärast etendust rääkis direktor Kadri Viira, kuidas kooli hoolekogu käis rühma avamise eel kodust kodusse, et leida lapsi, kes uuel aastal lasteaeda tuleksid. Rühma kokkusaamisega probleeme ei olnud, kuna tahtjaid oli palju.
Laste rohkusest jutustas ka Raasiku lasteaia juhataja ja projekti eestvedaja Linda Wrobel. Tema sõnul käis lasteaia lahtiste uste päeval palju huvilisi.
Vallavanem Andre Sepp lausus oma sõnavõtus, et viimane aeg oli teha sellesse piirkonda uus lasteasutus. Raasiku raamatukogu juhataja Eha Podgornova avaldas heameelt selle üle, et palju kingiti lastele raamatuid, kuna käesolev aasta on lugemisaasta. Samuti leidis ta, et lasteaia avamist võiks pidada lugemisaasta avaürituseks.
Sõnavõtjaid ja õnnitlejaid oli teisigi, nad olid kaasa toonud kingitusi lasteaia poistele-tüdrukutele.
Ametlikult Pikaveres uut lasteaeda veel ei ole, tegu on Raasiku lasteaia Oravake filiaaliga. Tänavu sügisest muudetakse senine 9-klassi-line Pikavere põhikool ametlikult Pikavere lasteaed-algkooliks, kus on 6 klassi. Linda Wrobel selgitas, et selline teguviis on kõige mõistlikum, kuna poole õppeaasta pealt ei saa teha uut asutust.
Praegu alustavad tööd õpetajad Tiina Tomingas, Karin Koppelmann ja õpetaja-abi Oksana Morozova, kes on esialgu Raasiku lasteaia palgal. Sügisest saavad neist Pikavere lasteaed-algkooli töötajad. Siis hakkab Karin Koppelmanni asemel lasteaiaõpetajana töötama praegune kooliõpetaja Kaie Tomingas-Oras.
Uus rühm on liitrühm, mis tähendab, et sinna saavad kuuluda kõik eelkooliealised lapsed alates teisest eluaastast. Rühmas on praegu 16 last, kümme tüdrukut ja kuus poissi. Linda Wrobeli sõnul on järjekorras seitse last, kes on lasteaias käimiseks liiga noored. Rühmas on kohti ette nähtud 20 lapsele.
Lastega töötamine on rõõm
Lasteaiaõpetaja Tiina Tomingas on kodukandis töötanud juba aastaid. Pikavere kooli vilistlasena alustas ta seal tööd algklassiõpetajana, edasi jätkas ettevalmistus-klassiga. Selle kõrvalt hakkas ta rohkem kui viis aastat tagasi Aruküla lasteaias tööle liitrühma õpetajana. Kuna Tiina Tomingasel puudus täiendkoolitus, tehti täiendõpet kohapeal. Ta ütleb, et on selle eest siiani tänulik lasteaia juhatajale Karin Reiskale.
Pikavere koolist lahkudes lubas ta direktorile, et tuleb kunagi tagasi. Kui oli kindel, et Pikaverre tehakse lasteaiarühm, oli Tiina Tomingasel selge, et on aeg lubadus täita. Esimene tööpäev oli esmas-päeval, 4. jaanuaril. Ta hakkas Pikavere lasteaiarühmaga te-gelema juba suvel, kui alustati ehitustöödega. Tiina Tomingalt küsiti nõu nii seinavärvi, põrandakatte kui ka sisustuse osas. Ta kiidab, et ehitajate töö ja suhtumine meeldisid väga.
Esimesest tööpäevast koos Pikavere lastega räägib Tiina Tomingas, et alguses oli väga tore. Järgnevatel päevadel, kui tulid juurde need, kes varem puudusid, tekkis väikeseid lahkhelisid.
„Meil oli kohal viis pisikest last. Neile ei sobinud omavahel hästi ja tekkis võimuvõitlus,“ räägib Tiina Tomingas muigega.
Õpetaja tunnistab, et oleks lihtsam, kui võiks ennast viieks jagada. Nii saaksid igas eas lapsed vajaliku tähelepanu. Kasvandikud meeldivad talle väga ning ta on nendega rahul: „Meil ei ole halbu lapsi, on ainult head lapsed.“
Mis saab koolist edasi
1. septembril 2010 alustab Pikaveres 6-klassiline lasteaed-algkool. Suvel oli jutuks, et õpilaste väikse arvu tõttu oleks otstarbekam moodustada kaks liitklassi – 1.-3. klass ja 4.-6. klass. Kadri Viira rääkis, et see ei olnuks mõistlik ning vallaga tehtud kokkuleppe kohaselt moodus-tatakse kolm liitklassi.
Struktuurimuutusega jääb tööta kolm õpetajat. Neist kaks on pensionärid, kes on Kadri Viira sõnul nõus hea meelega koduseks jääma. Kolmas õpetaja töötab osaliselt Raasiku põhikoolis ning peaks direktori hinnangul oma erialal tööd leidma.
Neid Pikavere põhikooli õpilasi, kes peavad uuel õppeaastal kooli vahetama, on kokku kaheksa. Kadri Viira ütles, et võimalusi on neil mitmeid. Lihtsaim on jätkata haridusteed Aruküla või Vaida põhikoolis, kuna neisse kohtadesse käib koolibuss.
Plaani peeti viis aastat tagasi
Esimest korda tekkis lasteaia loomise mõte 2004. aastal. Tookord käisid Pikavere kooli hoolekogu liikmed samuti perest peresse, et uurida, kas huvilisi on.
Kokku saadi pikk nimekiri, kuid siis jäi asi soiku. Möödunud aastal tuli idee uuesti jutuks ning sel korral oli laste otsimine jälle edukas. Direktor leiab, et rühm avati väga õigel ajal, kuna koolis on laste arv kahanenud ning tekkis hirm, mis saab edasi.
Ta märkis, et on hea meel, suur unistus täitus ning koolimaja ei jää ka uue õppeaasta alguses tühjaks.
„Elame veel!“ ütleb Kadri Viira tulevikust kõneldes.