Anija valla Pikva kabelile tikiti sakraaltekstiilid

3291

Peapiiskop ANDRES PÕDER õnnistab pühapäeval, 2.juunil Pikva kabeli sakraaltekstiilid ja kellatorni.

Anija valla ainus ja Eestis ainsana eravalduses olev kabel toodi Pikva mõisa omaniku Mika Orava eestvedamisel 2005. aastal Tallinnast Pikvasse. Alates sellest ajast käib Kose koguduse õpetaja Mare Palgi korra kuus Pikva Miikaeli kabelis teenistusi pidamas.

2011. aastal hakkas Mika Orava mõtlema kirikutekstiilidele. Kabelisse oli vaja viit komplekti kindlate kirikutähtpäevade jaoks mõeldud tekstiile. Ta pöördus Kunstiakadeemia tekstiilieriala lõpetanud Anu Rajamäe poole.

Facebookis väljahüütud tikkijate otsimise palvele vastas Pikva küla elanik ja Alavere kooliõpetaja Monika Avalaid, kes parasjagu tegi Tallinna ülikoolis magistrikraadi. Tema kaudu sai ta jutule Tallinna ülikooli käsitöölektori Tiia Artlaga, kes andis üliõpilastele võimaluse Pikva kabelile tekstiilid tikkida. Nii asuski kümmekond tudengit tööle.

Anu Rajamäe jutustas, et esialgu oli tal Pikva kabeli sakraaltekstiilide tegemise vastutuse ees hirm, kuigi hiljem muutus põnevaks, mismoodi siis neid teha.

„Tikandite kavandamisel võtsime ühendust luterliku evangeelsete sakraaltekstiilide tundja Marju Raabega. Tema rääkis meile kristlike sümbolite tähendustest,“ sõnas Anu Rajamäe.

„Meie jaoks pidid tikandid saama inimlikuks ja lähedaseks nagu Raudoja kunstniku Ave Nahkuri sari „Meie küla eitede lood“. Tehnikas andis meile eeskuju Bayeux vaip Normandiast, millel on kujutatud William Vallutaja sõjaretke. Kasutama pidi erinevaid tikkimispisteid, et tikkida valmis pilte. Stseenid on pärit piiblist.“

Lisaks heegeldas Kerstin Kask altari-, armulauapeekri- ja armulaualeivakatted.

Villase kanga ja lõnga tarvis palus Anu Rajamäe abi Kultuurkapitalilt. Disainikavandid panid kokku Pille Pappel, Anu Rajamäe, oma bakalaureuse kraadi käsitöö osas teinud Monika Avalaid Pikvalt ja Mika Orava. Kogu töö on tehtud vabatahtlikult ning käsitsi poolteise aasta kestel.

„Tikandid on läbi rännanud kogu Euroopa. Tikkijad sõitsid puhkama ja võtsid töö kaasa. Mõni on isegi Iisraelis käinud,“ ütles kabeli omanik Mika Orava.

Piiblistseenides vihjed tänapäevale
Igal komplektil on viide Pikvale või kaasaegsele Eestile. Maarja ja ingel Gabrieli Jeesuse kuulutamise stseeni juures viibib mõisa- ja kabeliomaniku taksikoer Merle. Ristimisstseeni taustal hüppavad puudel oravad. Külvaja stseenis seisab põder.

„See tuli spontaanselt Mika Orava osalemisest disainigrupis ja loojutustamise vajadusest. Pilt ei tohtinud olla ainult stseen piiblist, vaid pidi haarama vaatajaid ka muul moel tikandisse. Loomad viitavad reaalsetele loomanimelistele inimestele: põder Andres Põdrale, orav Mika Oravale, Merle Mika Oravale. See oli vajalik, nagu Ave Nahkuril on vajalikud laused piltide all,“ selgitas Anu Rajamäe.

Iga tikandi allnurgas on tikkija ees- ja perekonnanimi. Tikkijad olid Silvya Taal, Katre Vendel, Kadi Küll, Helina Hansar, Katrin Dulder, Kadi Kisel, Triinu Mumm, Mirell Leinsalu, Elina Kosenkova, Anne Nõlvak, Mari Voo, Liisi Saapar, Kadri Schasmin, Liina Kurvits, Monika Avalaid ja Anu Rajamäe.

„Vahel juhtub, et kohtun inimestega, kes tahavad teha samasuguseid asju, mida mina. Mingit tulu mul kabelist ei ole, aga on hea, kui inimesed seal käivad ja on veel parem, kui see on korda tehtud,“ ütles Mika Orava.

„Ma ei ole paduusklik, aga Soomes on kõik põhimõtteliselt usklikud, mis siis, et iga pühapäev kirikus ei käi. Kirik annab moraalireeglid. Hoiab pehmeid väärtusi. Eestis on neid vaja.“

Tuleval pühapäeval õnnistab pühad tekstiilid Pikva kabelis evangeelse luteriusu peapiiskop Andres Põder.

Eelmine artikkelVihasoo külas rünnati naist
Järgmine artikkelKiiu lasteaia tulevaks kevadeks valmiv hoone sai nurgakivi