Aruküla, Kehra, Kuusalu, Loksa ja Raasiku perearstid nõustasid esmaspäeval peamiselt telefoni teel.
Perearstid kinnitasid, et esimene tööpäev koroonaviiruse pärast kehtestatud eriolukorras möödus rahulikult, inimesed olid olukorda arvestades mõistlikud, paanikat ei ole. Tervisekeskustest võeti ühendust patsientidega, kes olid esmaspäevaks vastuvõtule registreerunud ning paluti neil mitte tulla, kui polnud hädasti vaja. Loksal oli plaaniliste patsientide vastuvõtt vaid hommikupoolikul. Retsepte kirjuti välja ja pikendati digitaalselt, enamikel juhtudel anti ka nõu telefoni teel.
Tervisekeskustest öeldi, et nende poole pöördusid ka inimesed, kes kahtlustasid endal koroonaviirust, kuid üksnes sümptomite kirjelduse põhjal neil seda ei tuvastatud. Kes siiski arvavad, et võivad põdeda koroonat, kuna on käinud välismaal või puutunud kokku nakkusekandjatega, peaksid end paar päeva jälgima, hoidma ühendust perearstiga, toonitavad tohtrid. Kui seisund läheb raskeks, tuleb kutsuda kiirabi.
Aruküla tervisekeskus
Aruküla perearst Helgi Vain lausus, et vastu võetakse vaid neid, keda telefoni teel aidata ei saa ning kelle puhul on teada, et pole koroonaviirust.
Tervisekeskuse ust Arukülas lukku ei panda, kuna samas asub ka apteek. Perearst rõhutas, et koroonaviiruse riskirühma kuuluvad vanemaealised inimesed, kellele nad on välja kirjutanud retsepti, ei läheks neid ise koduapteeki välja ostma, vaid paluksid seda teha lähedastel, tuttavail või pöörduksid vajadusel valla sotsiaaltöötajate poole.
„Kodune isolatsioon on praegu väga oluline, eriti vanemate inimeste puhul. Aga ka teistele – mida vähem kontakte, seda parem. Kui koroonaviirus ei leia inimesi, kellelt ja kellele seda üle anda, siis ehk vaibub. Mina nägin eile esimest lõokest muretult lõõritama. Ees on kevad, positiivne aeg, päike hakkab soojendama ja lõpuks peab ka see viirus lahkuma,“ märkis Helgi Vain.
Kehra tervisekeskus
Kehra tervisekeskus pani esmaspäeval kodulehele info, et pandeemia ajal ei registreerita vastuvõtule krooniliste ja mitte ägedate probleemidega patsiente, profülaktilisi vereanalüüse ei tehta, ämmaemanda vastuvõttu ei ole. Erandina toimuvad kord nädalas imikute läbivaatused. Perearstikeskusesse palutakse võimalusel pöörduda vaid telefoni teel ja vältimatute tervisemuredega.
Perearst Marje Ott ütles, et tervisekeskuse uksed on lahti ja inimesi, kes olid juba kohale tulnud, esimesel päeval tagasi ei saadetud, kuid edaspidi tuleb vastuvõtule eelnevalt telefoni teel broneerida aeg.
„Kel hädavajadust pole, ärge tulge, eriti puudutab see vanemaid inimesi. Nõu saame anda ka telefoni teel, parem on haigusekolletest eemale hoida,“ lausus ta.
Perearst ütles, et ühegi esmaspäeval tema poole koroonakahtlusega pöördunud inimese puhul tal tõsist kahtlust ei tekkinud, mõnel puhul võis tegu olla muu viirusega, mõne puhul pigem lihtsalt ärevus. Kuigi koroonaviirus on väga nakkav ja inimesed liiguvad palju, arvas ta, et suureks paanikaks pole põhjust: „Haiguseks tuleb valmis olla, kuid eelkõige säilitada terve talupojamõistus.“
Kuusalu tervisekeskus
Kuusalu perearst Susanna Kari teatas, et tervisekeskuse välisuks on suletud, kuna koridor on eakate koduga ühine: „Kogunesime laupäeval ja tühistasime kõik korralised vastuvõtud. Ka võimalikke viirushaigeid me vastu ei võta, anname nii palju, kui on võimalik, nõu telefoni teel. Kui on äge kõhuvalu või muu haigestumine, mis ei ole viirus, kutsume kohale. Korraga võtame vastu ühe patsiendi, anname maski, desinfitseerime.“
Ta märkis, et viirushaigeid on, nad on enamasti nooremapoolsed, mõne helistaja puhul võib olla ka tegu koroonaviirusega: „Spetsiifilist ravi sellele pole, tuleb kodus olla. Haigus võib kergelt mööduda, aga kui olukord muutub raskeks, kutsuda kiirabi. Tahan ka öelda, et liikuge väljas, aga mitte rahvarohketes kohtades nagu Viru rabas, kus laudteel tuleb teistest lähedalt mööduda.“
Loksa perearstid
Loksa linna ja Kuusalu valla perearst Mall Idavain rääkis, et Loksa ravikeskuse uksed on avatud, hommikupoole võetakse vastu muude haigustega patsiente, hiljem võivad vajadusel tulla viirusehaiged: „Inimesed on arusaajad. Kui väga pole vaja perearsti juurde tulla, on mure ära räägitud ja nõu saadud telefoni vahendusel. Kaht patsienti on tulnud koroonaviiruse kahtlusega testida, kuna olid Itaalias, testi tulemus oli negatiivne.“
Raasiku tervisekeskus
Raasiku perearst Anna Pristromskaja ütles esmaspäeval, et kõnede laviini ei ole.
„Tundub, et inimesed on niivõrd teadlikud, vaatavad-kuulavad uudiseid, teavad mida teha. Aga on alles esimene päev. Üritame kohaneda, olukord on uus nii meie kui patsientide jaoks,“ lausus ta.
Raasiku tervisekeskusese välisuks on sellest nädalast suletud, vastuvõtule peab ette helistama või saatma e-kirja: „See on selleks, et inimesed ei koguneks siia, ei kontakteeruks üksteisega ning võimalikult vähe ka meiega, et ka meie jääksime terveks. Täna tõi üks tööandja siia töötraumaga töötaja. Saime ta vastu võtta, kuna õnneks sel ajal polnud siin ühtegi teist patsienti.“
Meedikud kaitsevad end kaitsemaskide ja desovahendite kasutamisega. Ka mistahes viirusega patsiendile antakse mask ning pärast tema lahkumist desinfitseeritakse kõik pinnad, millega tal oli otsene kokkupuude.
Neid, kes kahtlustavad endal koroonaviirust, nõustatakse vaid telefoni teel. Inimesed on Raasiku arstilt uurinud ka, kuidas saab lasta teha koroonaviiruse testi: „Lihtsalt enda kahtluse põhjal seda enam ei tehta, kõik haiglate ja laborite testimisvõimalused on suunatud ennekõike riskirühmadele.“