Anija ja Raasiku valla vee-ettevõtte OÜ Raven juhataja ERIK JÜRIÖÖ, kirjutasime Sõnumitoojas kaks nädalat tagasi Raasiku aleviku ja Aegviidu Nikerjärve piirkonna elanike jaoks rõõmusõnumi, et Riigi Tugiteenuste Keskus (RTK) toetab nendesse piirkondadesse ühisveevärgi- ja kanalisatsiooni rajamist.
„Jah. Esitasime sügisel taotlused RTK meetmesse „Kättesaadavad kvaliteetsed avalikud teenused“. Sinna kvalifitseerusid Ida-Harju viis omavalitsust, meie leppisime Anija ja Raasiku vallavalitsustega kokku, et esitame mõlemast vallast ühisveevärgi- ja kanalisatsiooniprojektid. Anija vallas taotlesime toetust meie viimasele veel ilma ühisveevärgi- ja kanalisatsioonita reoveekogumisalale Nikerjärvele, Raasiku vallas Raasiku alevikule, millest suurem osa on siiani ÜVKta. Meie mõlemad taotlused rahuldati, Nikerjärve ÜVK jaoks saame toetust 421 134 eurot, Raasikule 1 489 707 eurot. Hiljemalt 1. jaanuaril 2026 peaksid ühisveevärgi vett saama kõik majapidamised, kus otsustatakse nende projektidega liituda.
Seni oleme ühisveevärgi rajamiseks saanud toetust KIKist, sinna on taotlusi olnud lihtsam teha. RTK jaoks pidime tellima uued geoalused ja kliimamõjude hindamised. Õnneks on meil väga tugev projektijuht Raul Altnurme, kellega oleme ka varem koostööd teinud.“
Räägime esmalt Nikerjärve-projektist.
„Projekti maht ei ole väga suur, kogumaksumus on 701 890 eurot ja ÜVKga liitumisvõimaluse saavad 36 majapidamist Nikerjärve ümbruses. Pärast seda on Anija vallas kõik reoveekogumisalad ÜVK võrgustikuga kaetud.
Praegu on meil Aegviidus käsil teine projekt – rajame ÜVK-d Jaama tänava piirkonda, millele saime möödunud aastal KIKist toetust. Projekt on valmis, kooskõlastused olemas, kui on soojem ja kuivem, ilmselt märtsi teises pooles või aprillis, läheb kopp maasse. Ehitab hanke võitnud OÜ RTS Infra Eesti. Kokku rajatakse 69 liitumispunkti, projekti tähtaeg on sügisel.
Kahte piirkonda Aegviidus korraga ehitada ei tahaks, seetõttu alustame Nikerjärve ÜVK hangete läbiviimist tõenäoliselt teisel poolaastal ja ehitamise jätame järgmisse aastasse. Arutame veel Anija vallajuhtidega, sest 280 756 euro suurune omafinantseering peaks tulema vallalt ning tänavuses eelarves seda ei ole.“
Kas pärast Nikerjärve ÜVK valmimist saate Anija vallas nii-öelda käed puusa panna?
„Ei saa. Pärast Nikerjärvet saavad küll kõik reoveekogumisalad ÜVK torustikuga kaetud, aga ka muu vajab uuendamist-arendamist. Näiteks vahetame tänavu Kehra reoveepuhasti võreseadme. Kui Nikerjärve ÜVK valmib, vajab Aegviidu reoveepuhasti laiendamist või lisapuhastusliinide loomist.“
Kas Anija valda uusi reoveekogumisalasid või kusagile ÜVKd rajada pole rohkem plaanis?
„Praegu ei ole, kuid ilmselt hakkame järgmisel aastal uuendama Anija valla ühisveevärgi- ja kanalisatsiooni arendamise kava ning siis hindavad spetsialistid, kas ja kuhu võiksid veel tulla reoveekogumisalad. Anija külas on see kunagi olnud, praegu enam ei ole, aga ühisveevärk on meil seal sellegipoolest olemas. Samamoodi Lillis ja Voosel.
Aegviidus on kaks kinnisvaraarendust, mis mõlemad piirnevad reoveekogumisalaga. Üks arendaja rajas oma puurkaevu ja ilmselt teeb ka väikese reoveepuhasti, teisega on kokkulepe, et liituvad ÜVKga.“
Suurem ja mahukam on Raasiku alevikku ÜVK rajamine. Kuhu see täpsemalt tuleb?
„Üks osa on Tallinna maantee, Nurme ja Võidu tänava vaheline kolmnurk. Sinna tuleb 32 liitumispunkti. Teine on Raasiku keskosa, seal katame ÜVKga Tallinna maantee, Võidu, Tamme, Meierei, Turu ja Vahtra tänavate vahelise ala, samuti Heina ja Rohtla tänava. Sinna rajatakse juurde 61 kanalisatsiooni liitumispunkti. Kolmas on Tallinna maantee, Raudtee tänava ja Vana-Postijaama vaheline piirkond – seal saavad uue ühisveevärgi ja kanalisatsiooni kõik kinnistud, liitumispunkte tuleb 98. Osaliselt on seal ka praegu ühisveevärk, kuid torustik on väga vana ja amortiseerunud, on ka omavolilisi liitumisi.
Kokku ehitame kanalisatsiooniühendused 191 kinnistule. Praegu on Raasikul Raveni reoveevõrgustikuga ühinenud kinnistuid 120. Alevikus on 350 kinnistut, see tähendab, et 35 protsenti on ÜVKga kaetud, juurde ehitame 55 protsenti. Nii et järgmise aasta lõpuks on 90 protsenti Raasiku kinnistutest saanud omale ühisveevärgi. Kahjuks jääb üks oluline piirkond projektist välja, see on kirikust teisele poole Jägala maanteed jääv osa, kus on umbes 35 majapidamist.“
Miks see välja jäi?
„ÜVK arendamise eesmärk on pakkuda ühisveevärki-kanalisatsiooni võimalikult paljudele majapidamistele, lisaks on oluline keskkonnahoid. Raasikul on suur osa Raudtee ja Jaama tänava piirkonna puurkaevudest reostunud, sest kanalisatsioon on puudulik või lahendatud septikutega. Sama probleem on Raasiku keskosas. Seetõttu pidime alustama neist. Mõõtsime, joonistasime, arvutasime, et saaksime võimalikult palju ära teha. Piiri pani ette see, et meetme maksimaalne toetussumma oli 1,5 miljonit eurot. Valla omaosalus on 993 132 eurot. Arvan, et saame parima, mis selle raha eest võimalik.
Mitteabikõlbulike tegevustena lahendame ka sama ÜVK arendusega külgnevad alad, mis samuti toetusmeetme eelarvesse ei mahtunud. Need on Paju tänava otsad ja Teemeistri piirkond, ka Raasiku keskasula ja Tehase tee veejaamade omavahelise ühenduse. Aegviidu Jaama tänava ÜVK projekteerimis-ehitushange oli umbes 15 protsenti planeeritust soodsam. Kui saame Raasikul samuti odavama hinna, kui arvestatud, on võimalik ka Paju tänava tegemata ja Teemeistri piirkonna ÜVK rajada projekti raha eest.“
Millal Raasiku ÜVK projektiga alustate?
„Esimesed hankekoosolekud on käesoleval nädalal. Paneme hankematerjale kokku, et märtsi jooksul projekteerimis-ehitushange riigihangete keskkonda üles panna. Kui kõik läheb hästi, saame võitjaga lepingu sõlmida mai lõpuks.
Kui võimalik, teeme Raasiku ÜVK projekteerimis-ehitushanke kolmes eraldi osas. See tähendab, et ettevõtted, kes osalevad, esitavad igale osale eraldi hinnapakkumise. Võib juhtuda, et saame ühe firma, kuid on ka võimalik, et igale osale on erinev ehitaja. Teisel juhul tähendab see, et ÜVK ehitamine läheb oluliselt kiiremini, samas on ka ebamugavusi rohkem – peaaegu kogu Raasiku kaevatakse korraga üles. Projekteerimise käigus üritatakse trasse nihutada võimalikult teeservadesse, et ligipääsud säiliksid, aga inimesed peavad arvestama, et aasta-poolteist tuleb kannatada ebamugavusi.
Projekteerimise käigus võetakse kinnistuomanikega ühendust, nendega kooskõlastatakse liitumispunktide asukohad. Oletan, et projekteerimine kestab neli-viis kuud ning ehitamise alustamiseni jõuame kõige varem sügisel.“
Kinnistusisese liitumise peab igaüks ise välja ehitama? Kas liitumistasud tulevad?
„Jah, kinnistusisese torustiku rajamise eest peab hoolitsema omanik, Raven saab olla abiks tehnilise nõuga.
Liitumiste eest tasuma ei pea, sest omafinantseering tuleb täielikult vallaeelarvest, vee-ettevõttel ei ole konkurentsiameti praeguse hinnamudeli järgi võimalust teenida sellist tulu, et need investeeringud katta. Õnneks on ka Raasiku vallavalitsus eesotsas vallavanem Toomas Teeväliga seda meelt, et peame ÜVKga tegelema, sest ühisveevärgi- ja kanalisatsiooniteenuse võimaldamine on omavalitsuse kohus.“
Mis saab Raasiku keskusest teisel pool Jägala maanteed asuvast piirkonnast, kuhu ÜVK jääb ka selle projektiga rajamata?
„Püssi me põõsasse ei viska, lihtsalt RTK projektile pani piiri ette toetuse maksimumsumma. Lisaks ei olnud Raasiku valla ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni arendamise kaval selle piirkonna ÜVK kohta transpordiametist kõiki vajalikke kooskõlastusi. Nüüd on koostamisel valla uus ÜVK arendamise kava, see peaks volikokku jõudma aprillis. Uues kavas planeeritakse ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni arendamist ka Pae ja teiste selle piirkonna tänavate majapidamisteni.
Raasiku vallas on ÜVKd arendada veel väga palju. Kas või Aruküla Männiku piirkond. ÜVK arendamise uue kavaga laieneb Aruküla reoveekogumisala ning projekteerime ja koostame geoalust Võidu, Männiku, Tulbi ja Suvila tänava ning Harju ja Talve tee ühisveevärgi lõpuni ehitamiseks. See projekt valmib mais-juunis. Järgmise paari kuu jooksul võetakse kinnistuomanikega ühendust, et leppida kokku, kuhu liitumispunktid rajada. Kui projekt valmis, tahaksime ka seal ÜVK valmis ehitada, iseasi, mis rahastusega. Teine piirkond Arukülas, kus ÜVK tuleb lõpuni ehitada, on asulast üle raudtee Sarapiku tee.
Oleme sahtlisse kirjutanud mitu projekti juhuks, kui mõni toetusmeede avaneb. KIKis on planeerimisel veemajanduse meede, ka selles tahame mõne projektiga osaleda. Peningi ja Härma külas on vaja asendada üle poole sajandi vanused amortiseerunud reoveepuhastid. Oleme saanud Kose valla vee-ettevõtte juhilt puhasti tüüpprojekti, selline puhasti sobiks ka Peningile ja Härma külla. Isegi, kui me nende jaoks kusagilt toetusraha ei saa, tuleb need puhastid korda teha, praegu ei tea keegi, kuhu sealne reovesi läheb, settetiikide peal kasvab mets. “
Kuidas on Raasiku vallas uusarenduste ÜVKga?
„Teeme kinnisvaraarendajatega koostööd, et uued majapidamised saaksid ÜVKga liituda. Aruküla uusarenduste jaoks projekteerime ÜVK torustikku Aruküla-Kalesi tulevase kergliiklustee koridori. Koostöös Linnaku planeeringu arendajatega soovime üle maantee Harju teele rajada survekanalisatsiooni, et ka sealsed majapidamised saaksid meie võrgustikuga liituda.
Raasikul on Tehase teel kaks suurt arendust, mõlemal on võimalused liitumiseks ÜVKga. Rekonstrueerime tänavu ka Tehase tee veejaama, sinna tulevad piirkonna jaoks olulised kaheastmeline veepumpla ja tuletõrje veemahutid.“
On räägitud, et Raasiku reoveepumplal ei jätku kõige selle jaoks võimsust.
„Kuna Raasiku puhasti rekonstrueerimiseks KIK eelmisel aastal toetust ei andnud, tegime sellele oma raha eest arendused ning nüüdseks on puhasti projekteeritud võimsus käes. See läks Ravenile maksma ligikaudu 100 000 eurot. Nüüd töötab puhasti kenasti ja selle võimsusest jagub ka uutele klientidele. Kevadel vahetame kaks puhastisse suubuvat vana ja amortiseerunud toru välja ning saame ka liigvee probleemist suures osas lahti.“
Kui suur on Raveni klientide osakaal Anija, kui suur Raasiku vallas?
„Praegu tuleb meie käibest 60 protsenti Anija ja 40 protsenti Raasiku vallast, kui RTK projektid lõpuni viimne, peaks see võrdsustuma. Tööaega kulub praegu Raasiku vallale ilmselt rohkem, sest seal on vaja rohkem ÜVKd rajada.
Raveni raha eest kulutusi tehes peame arvestama, et meil on kaks võrdset omanikku. See tähendab, kui ühte valda investeerime, peame samas summas investeerima ka teise valda. Näiteks, kui eelmisel aastal vahetasime Raasiku valla reoveepuhastites pumpasid, paigaldasime Anija vallas kõikidesse veejaamadesse generaatorid.“