Omanik paneb Valgejõe seltsimaja müüki

2914

AS Silikaat pakub hoonet Kuusalu vallale 58 800 euroga.

AS Silikaat saatis aprilli keskel kirja Kuusalu vallavalitsusele kui Valgejõe seltsimajana kasutuses oleva hoone pikaajalisele rentnikule. Ettevõte teatab, et on otsustanud maja maha müüa, ning palub kuu aja jooksul teada anda, kas vald on nõus selle 58 800 euroga ära ostma.

Laupäeval, 28. aprillil toimunud külakoosolekul otsustas Valgejõe rahvas pöörduda Kuusalu vallavalitsuse poole kirjaliku palvega, et vald ostaks maja ära. Kui ei ole võimalik, siis anda nõu, mida teha edasi.

Valgejõe seltsimaja asub küla keskel Viikmani talus, endise metskonnakontori vastas. Enne sõda olid Viikmani majas kaks kauplust ja teemaja. Aastatel 1956-1982 asus seal Valgejõe pood. Pärast Eesti taasiseseisvumist prooviti taas kauplust pidada, kuid see aeg jäi lühikeseks.

Hoone omanikuks sai nõukogude ajal ehitusmaterjalide tehas Silikaat, maja ehitati ümber töötajate puhkekoduks. Hiljem jäi kasutult seisma. Aastal 2000 anti endisele Loksa vallale rendile ning sellest sai seltsimaja, millest külavanem Leili Valk on koos abilistega teinud Valgejõe, Vanaküla ning Parksi elanike kooskäimiskoha ja ka seltsielu muuseumi. Seintel on pildid aastakümnete jooksul Valgejõel toimunud ettevõtmistest, arvukalt perefotosid, kooli- ja leeripilte. Külarahvas on toonud sinna mitmesuguseid vanu esemeid, raamatuid. Ülakorruse kaht suuremat ruumi saab kasutada peopidamiseks või esinemisteks. Kogu mööbel on kogutud annetustena.

Leili Valk: „Kui Valgejõe sai 2009. aastal Harjumaa kaunima küla konkursil kolmanda koha, tuli see suuresti tänu oma seltsimajale.“

Varem toimis kohaliku seltsimajana Valgejõe metskonna kontorihoone, kus on suur saal. Nüüd on maja erastatud ja samuti müügis.

Külavanem meenutab, et Loksa valla ajal pakkusid Silikaadi tookordsed juhid samuti maja vallale, vastu taheti maatükki mere ääres. Siis oli vallavanemana ametis Madis Praks, kes nüüd on Kuusalu vallavalitsuse liige. Hoone hinnati ära, maksumuseks saadi 700 000 krooni. Kuid tuli Loksa ja Kuusalu vald ühinemine, ka Silikaadi juhtkond muutus ning kaup jäi katki.

Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi ütles, et vallavalitsus arutas olukorda, kui oli saanud ASilt Silikaat maja ostupakkumise: „Kahjuks 2012. aasta eelarvesse ostusummat kavandatud pole ja seetõttu ei ole meil võimalik maja osta. Kindlasti tuleb külarahvaga arutada, kuidas edasi minna, et oleks ka edaspidi koht, kus koos käia.“

Eelmine artikkelSoodlast leiti mürsk
Järgmine artikkelEesti Metsaühistu tegevuse pearõhk on Harju metsaomanikel