Raasiku uus katlamaja tuleb Konsumi taha

1354

Valla uus soojatootja SW Energia loodab katlamaja valmis ehitada järgmisel aastal.

Raasiku vallas uue soojatootja SW Energia piirkonnajuht Allan Aas käis volikogule tutvustamas, et on plaanis renoveerida Aruküla katlamaja, ehitada uus Raasikule, remontida torustikud, viia kütmine üle hakkpuidule.
Ta lausus, et Aruküla katlad on vanad ning pikka pidu nendega poleks: „Esimeste külmakraadidega panime tööle ka suurema katla ning veidi tuli süsteemi parandada. Automatiseerisime katla ning nüüd ei pea enam olema kohapeal inimest, kes reguleeriks.”
Allan Aas sõnas, et kui katlamaja on automatiseeritud, näeb seal toimuvat internetis: „Suudame pooled vead ära lahendada nii, et ei pea ise kohale minema.”
Piirkonnajuht märkis, sageli oodatakse, et katlamajad renoveeritakse ka väljast: „Tõenäoliselt on Aruküla katlamaja väljast pärast remonti täpselt samasugune. Maja üle löömine ilusa plekiga maksab kuni 20 000 eurot ning see kajastuks ilmselt tarbijale soojahinnas. Paraku katlamajad olid väljast koledad ning selliseks ka jäävad.”
Katlamaja praegune korsten võib osutuda lagunemisohtlikuks. SW Energia plaanib teha uue ning kui vaja, lammutab vana, kuid seegi maksab – 15 000 eurot.
Ivar Vilberg tundis huvi, kui kõrge hakkab olema uus korsten: „Kiilis on korstna ümber kõrged kortermajad. Madalrõhkkonnaga tekib aur, mis tungib akendest sisse. Ka Arukülas on katlamaja ümber kortermajad.”
Keskkonnaamet lubab korstna kõrguseks vähemalt 12 meetrit, SW Energia on tiheasustuses ehitanud veidi kõrgema: „Korstnast peab tulema valge veeaur. Kui tuleb midagi muud, peaks helistama meie hooldustehnikule.”
Raasikul on soojavarustus tunduvalt kehvemas seisus ning sinna on plaanis ehitada uus katlamaja. Ettevõtte planeerijad ja vallavalitsus leidsid koha Konsumi taha.
Ettevõte plaanib teha investeeringuid KIKi abil: „Esitame taotluse esimesel võimaluse, tõenäoliselt toetuse ka saame. Kui ei, ehitame oma rahaga.”
Helle Vaga uuris, kas Raasiku valla soojamajandus oleks läinud upakile, kui SW Energia poleks üle võtnud.
Allan Aas vastas, et on palju hullemaid katlamaju: „Külma vaevalt oleksite jäänud, kuid investeeringuid on vaja. On luksus hoida inimest kogu ajal katlamajas tööl, kui on võimalik automatiseerida.” Ettevõttel on plaanis investeerida üle 700 000 euro. Vallavanem Raivo Uukkivi: „Vallal ega Ravenil seda raha poleks olnud.”