Esimesena läks rajale endine keskkonnaminister MARKO POMERANTS.
Möödunud neljapäeva õhtul, kui Kuusalus kogunesid rohkem kui 600 osalejat Tallinna orienteerumisneljapäevakule ja selleks puhuks oli märgistatud eraldi rada, avati Kuusalu kooli juures statsionaarne orienteerumisrada. Uuel püsirajal on 20 kontrollpunkti ning läbib Kuusalu alevikku, Rehatse, Külmaallika ja Aru küla. Kokku kulgeb rada umbes 20 kilomeetril.
Eriliseks teeb selle raja asjaolu, et paberile trükitud maastikukaarti pole – kaardi saab mobiiltelefoni vastava QR koodi abil. Koodi leiab kontrollpunktidesse paigaldatud infotahvlitelt. Tegu on mobiiliorienteerumisega ehk MOBO rajaga. Mobiiltelefon asendab rajal kaarti, kompassi ja märkeseadet. Raja märkis Ökokrati tellimusel maha ja koostas kaardi Tallinna orienteerumisneljapäevakute korraldaja, rajameister Mait Tõnisson.
MOBO kodulehel peetakse orienteerumises osalenute statistikat. Kui näidata kontrollpunkti QR koodi telefonile, saadetakse info punktis käimise kohta serverisse, kuhu salvestatakse ka osaleja läbitud aeg.
Rada on maha märgitud ja MOBO süsteem loodud MTÜ Ökokratt tellimusel. MTÜ Ökokratt sai Leader-programmist MTÜ Arenduskoda kaudu 10 816 eurot täpsusorienteerumise ja mobiilse orienteerumise raja loomiseks. Kogumaksumus on taotluse järgi 13 692 eurot, Ökokrati omaosalus on 2876 eurot.
Ökokrati asutaja ja juhatuse esimees Priit Adler selgitab, et MOBO radadel ei joosta konkurentidega kõrvuti, rada saab läbida eri aegadel ja erinevate ilmaoludega. Kuna tulemused fikseeritakse, on võimalik võistelda nii konkurentide kui ka iseendaga, parandada varasemaid tulemusi.
„Saab ennast ületada, läbida kontrollpunkte enda valitud järjekorras ning otsida leidlikumaid otseteid. Selline sportimisviis sobib nii meeste kui naistele, noortele ja vanadele. On avaldatud arvamust, et milleks MOBO rakendust vaja, kui on olemas GPS, kuid MOBO on tehtud nii, et GPS lülitub selle QR koodi käivitumisel välja,“ märgib ta.
Priit Adler lisab, et see rakendus annab Kuusalu piirkonnale juurde uusi potentsiaalseid külastajaid ja kohalikele võimaluse kodu lähedal tervislikuks liikumiseks looduses.
Kuna tegu on mobiilirakendusega, siis tuleb tarkvara ehk programmi teenuse pakkujale selle eest tasuda. QR koodi rakendumiseks peab maksma 15 senti. MTÜ Ökokratt MOBO rakenduse tasust endale midagi ei saa, täpsustab Priit Adler.
Mai lõpus või juuni alguses pannakse tema sõnul Kuusalu piirkonda ka täpsusorienteerumise rada – see on mõeldud abivahenditega, ka ratastooliga liikujatele.
Sarnane täpsusorienteerumisrada on tehtud Priit Adlerile kuuluvas Metsamõisa talus Lääne-Virumaal Tapa vallas Järsi külas, kuhu ta on rajanud Puhta Vee Pargi. Koostöös loodusvaldkonna õpetajatega on loodud Nutiakadeemia, mis tegeleb nutiseadmete kasutamise õppega. Puhta Vee Pargis on avatud loodusõpperajad, ka MOBO ning täppisorienteerumise rada.