Nõuded ratturitele ja motohuvilistele

4767
KAISA KAJO, piirkonnapolitseinik
KAISA KAJO, piirkonnapolitseinik

Seoses 5. septembril toimuva Raasiku valla motokrossiga on Arukülla taas oodata hulgaliselt eri sõiduvahenditega ja eri vanuses motospordisõpru. Et üritus mööduks osavõtjatele ja pealtvaatajatele ohutult ning probleemideta, toon välja peamised nõuded, mis puudutavad liiklemist kaherattaliste sõidukite ja ATVdega.
Et mootorsõidukiga võiks sõita liikluseks avatud teel, peab see olema kehtestatud korras registreeritud ehk omama registreerimismärki ja registreerimistunnistust ning juhil olema vastava kategooria mootorsõiduki juhtimise õigus.
Liiklusseaduse kohaselt ei loeta mootorsõidukiks mootoriga jalgratast, pisimopeedi ega maastikusõidukit. Pisimopeed ei pea olema registreeritud. Sellega võib sõita vähemalt 14aastane juht ning 14-15aastasel juhil peab olema jalgratta- või mopeedijuhiluba. Alla 16aastasel juhil ja sõitjal peab olema peas jalgrattakiiver või motokiiver. 16aastasel ja vanemal juhil ei pea olema juhtimisõigust ega kiivrit.
Maastikusõiduk on mootori jõul ainult maastikul liikumiseks ettenähtud liiklusvahend, mis ei ole liiklusseaduse tähenduses mootorsõiduk. Maastikusõidukiga ei tohi sõita teel, väljaarvatud jõgede, teede ja muude takistuste ületuskohtades.
Alla 14aastasel lapsel ei ole lubatud juhtida ühtegi mootoriga sõidukit muuks liikluseks avatud teedel. Väikese ATV või mopeediga ei tohi laps sõita ka kõrvalisel metsateel. On olnud juhtumeid, kui lapsele on soetatud väike ATV ning lubatud tal sellega sõita kodu lähedal kõrvalistel teedel. Selline tegevus võib lõppeda väga õnnetult, kuna laps ei oma piisavalt teadmisi ega kogemusi mootorsõidukiga liiklemiseks ega oska õigesti hinnata liikluses esinevaid ohtusid. Samuti võib autojuht väikest last pisikese sõidukiga tee ääres mitte märgata. Ka juhul, kui laps tegeleb aktiivselt motospordiga ja oskab oma mopeedi või mootorratast käsitseda, peab sellega sõitmine jääma kuni juhtimisõiguse saamiseni vaid treening- või võistlusrajale.
Kaassõitjana võib laps mopeedil, mootorrattal ja ATV-l sõita alates 12. eluaastast. Väiksemaid lapsi enda ette ega taha istuma võtta ei tohi. Pisimopeedi puhul sõitja vanusepiirang ei kehti, kuid tuleb alati veenduda, et sõidukil on ette nähtud istekoht kaassõitjale. Ka jalgratta puhul tuleb meeles pidada, et sõitjat tohib sõidutada vaid sõitjale ettenähtud istmel, mis ei ole näiteks jalgratta pakiraam. Kui sõidutada jalgrattaga spetsiaalsel lasteistmel väikelast, peab ka temal olema sõidu ajal peas jalgrattakiiver. Jalgrattakiivri kandmine on kohustuslik alla 16aastasele ja soovituslik kõikidele vanematele jalgratturitele. 10-15aastasel peab olema jalgratturi juhiluba. Alla 10aastane laps ei tohi jalgrattaga täiskasvanu vahetu järelevalveta väljaspool õueala asuvatel sõiduteedel sõita.
Mopeedi, mootorratta ja ATV-ga sõites peab olema peas kõikidele kehtestatud nõuetele vastav korrektselt kinnitatud motokiiver. Laste jalgrattakiivrite puhul võiksid lapsevanemad üle vaadata, et oleksid peas parajad ja rihmad õige pikkusega. Vale suurusega või lohakalt kinnitatud kiiver võib kukkumise korral tekitada lisavigastusi.
Kõik eelpool kirjeldatud nõuded tulenevad liiklusseadusest ja on teel liiklejatele kohustuslikud. Kui sõidetakse väljaspool teed, näiteks krossirajal, või on konkreetse ürituse puhul tee muuks liikluseks suletud, on ainus liiklusseadusest tulenev nõue, et sõidukijuht peab olema kaine. Üritusel osaledes tuleb siiski arvestada korraldaja nõuete ja piirangutega, näiteks kiivri kandmise kohustusega. Täitkem neid nõudeid, et nii suured kui väiksed liiklejad jõuaksid õhtul elusa ja tervena koju.

Eelmine artikkelTaimekaitsevahendi kasutamisel Muuksis jäi mesinik hoiatamata
Järgmine artikkelKülade kümnevõistluse võitis Kuusalu vallas taas Kolgaküla