„Meil ei ole aiatööde pärast jäänud midagi tegemata ega kusagil käimata,“ kinnitab TAMARA NÕMMELA, Anija valla tänavuse kaunima koduaia perenaine.
Anija valla kaunimaks valiti Tamara ja Aivar Nõmmela kodu Pikva külas teist korda – esmakordselt hinnati see valla ilusaimaks 2006. aastal. Kauni kodu konkursi hindamiskomisjoni liige Astrid Promet ütles, et Nõmmelate aed pälvis tähelepanu oma tasakaalustatusega – ilusasti kujundatud aias on kenad elemendid maitsekalt paigutatud, pole niiöelda üle pakutud.
Tamara ja Aivar Nõmmela on Pikval elanud 30 aastat. Olid enne seda kujundanud koduks ridaelamuboksi Alaveres, kui pakuti võimalust kolida sovhoosi ehitatud eramajja naaberkülas. Esialgu kõheldi, kuid tagantjärele on Tamara Nõmmela Pikvale tuleku üle rõõmus, hoolimata sellest, et seal ootas ees palju tööd.
„Siin oli kunagi olnud soo. Maja oli justkui künka otsas, vedasime aeda meeletult mulda,“ meenutab ta.
Pügatud puud ja leiud metsast
Koduaeda aastakümnete jooksul kujundanud Tamara Nõmmela on nõu saanud mehe aiandusspetsialistist sugulaselt. Suurde aeda on tehtud erinevaid peenraid – näiteks ümmargune roosipeenar ümber lipumasti, kiviktaimla või üksteise lähedale istutatud ning erikujulisteks pügatud elupuud.
Pügatud puid on aias palju, ka kastani ja tammepuu võra on ümmargused, puud madalamad, kui metsas või pargis kasvavad puud: „Poolas olen näinud väga palju pügatud puid. Mulle need meeldivad, kõik ei pea ju väga pikaks kasvama. Mina ei lase ka õunapuudel kõrgeks kasvada, pügan igal aastal.“
Üks perenaise nõrkus on erinevad kujukesed, peamiselt loomad, neid on tema koduaias kujunduselementidena nii peenras lillede vahel kui põõsaste alt piilumas. Palju on teinud ka ise või abikaasa.
„Lapselastega koos värvime,“ viitab ta ühele madalal kivile, mis on värvitud lepatriinuks või teistele, millele peremees Aivar Nõmmela tegi betoonist kroonlehed ja perenaine värvis need koos lapselastega maasikateks. Omanäoline on ka vanadest rehvidest tehtud täpiline tassikujuline lillevaas. Lilli on Tamara Nõmmela istutanud ka abikaasa tehtud „pissipottidesse“ – betoonist vaasidesse, mille valamisel on vormina kasutatud väikelaste pissipotti. Kui betooniveo autojuhina töötaval Aivar Nõmmelal talvel rohkem vaba aega, nokitseb ka puidutöö kallal – koduaia ühes peenras „kasvavad“ tema tehtud suured puidust puravikust, ka püramiidikujuline maasikakast on tema kätetöö.
Tamara Nõmmela jutustab, et abikaasast on olnud suur abi veel tema mõnikord hullumeelsena tunduvate ideede elluviimisel. Elulõngad toetuvad aias suurele kännu küljest hargnevatele kuusejuurikatele: „Mõtlesin kaua, mida elulõngaga teha, plastikust restid kukkusid kõva tuulega pikali. Käin palju metsas jalutamas ning kui seda kändu nägin, tekkis idee tuua see elulõngade toeks. Käisin mitu korda vaatamas, siis rääkisin mehega. Känd oli väga raske, traktoriga tuli välja tirida. Talvel lumega toodi traktori järel plaadi peal ära. See oli mullane, pesime puhtaks, õlitasime, et vastu peaks.“
Sarnane lugu on ka suure, umbes 1,2-1,3 meetrit kõrge kiviga koduaia taga: „Kui seda metsatee ääres nägin, vaatasin, et ilus madal kivi. Palusin meest, et tooks selle koju. Kui hakkas traktoriga välja kangutama, tundus, et kivil polegi lõppu. Selgus, et maa peal oli sellest vaid veerand.“
Kuigi Nõmmelate koduõu on 0,8 hektarit suur, ei möödu pererahva vaba aeg sugugi ainult aias.
„Sõbranna mees ütles, et tema küll niisugust aeda ei tahaks, sellega on nii palju tööd, et siit ei pääse kusagile. Ei ole nii, meil ei jää mitte midagi tegemata, käime matkabussiga mitu korda aastas reisimas,“ kinnitab Tamara Nõmmela.
Ta lisab, et ka lastest on olnud palju abi. Ema suvisele sünnipäevale tulid poeg ja kaks tütart peredega kaasas tööriided ning lõikasid hekki, riisusid ja rohisid: „Minu väga suur abiline on viieaastane tütretütar, kellele meeldib väga aias askeldada. Ikka helistab ja ütleb, et vanaema, ära ilma minuta tee, ta tuleb appi.“