Kuusalu tantsujuhi TIIU AASA loodud tants valiti naiste tantsupeo repertuaari.
Jõgeval tuleb 12. juunil esimene naiste tantsupidu. Osalevad mitmete vanuserühmade ja kategooriate tantsijad.
Memmede rühmi läheb üle Eesti peole kokku 24, kavas on kolm tantsu ning üks neist Kuusalu vanaemade rahvatantsurühma Tiiu juhendaja Tiiu Aasa tehtud „Pärlin“.
Veidi rohkem kui aasta tagasi, 17. aprillil 2010 oli Jõgeval uute tantsude konkurss, et valida neist parimaid naiste peole. Kuusalu rühm Tiiu esitas tantsu „Pärlin“, auhinnalist kohta see ei saanud, sest miskipärast hinnati kõiki rühmaliike koos, kuid tookord öeldi selle kohta „väga huvitav“, kommenteerib autor.
Alles hiljem teatati, et memmede rühmad hakkavad seda õppima ning paluti tantsukirjeldust. Kuna ka noote polnud, aitas viisid üles kirjutada tütar Elina Aasa, Viljandis folkloori õppinud muusik.
„Naiste tantsupeol osalevate rühmade tagasiside on olnud hea, tants on mõjunud üllatusena ja öeldakse, et sellisega pole memmed harjunud. On ka kiidetud, et see on mõne rühma lemmiktants. Ehk on midagi naelapea pihta läinud. Keeruline on just see, et muusikas on pausid ja erinevad taktipikkused. Tantsijatel tuleb need ära tabada. Tants põhineb folklooril, Kuusalu kihelkonna folkloor on ju suur ja lai. Tahtsin oma rühma naistele tantsu, mis poleks tavaline vanaemade tants, vaid natuke raskem. Naistele sobisid mu ideed algusest peale, pakkusid ka ise juurde, et mida võiks veel. Selle tantsuga seoses tekkisid meil mõnusad loomingulised proovid,“ jutustas Tiiu Aasa.
Tantsu nimi on sama, mis muusika pealkiri ning autor tõdeb, et just plaadilt kuuldud lood ajendasid teda tantsu tegema. Tants koosneb kahest muusikapalast, mille on plaadile mänginud Viljandi Kultuurikolledži lõpetanud rahvamuusikud. „Pärlini“ muusikana kõlavad Janne ja Juhan Suitsu parmupilli ning torupilliga mängitud rahvalik lugu „Pärliine“ ja Janne Suitsu loodud „Punapea polka“.
Tiiu Aasa tõdeb, et ei teagi, kui palju tantse on aastate jooksul teinud, neid võib olla kümneid, kuid tantsupidudel pole tema loomingut varem esitatud: „Tantse olen välja mõelnud alates 1967. aastast, kui hakkasin tegelema laste tantsurühmadega. Ka teiste rahvaste tantse olen kokku pannud. Mõni aeg tagasi sattus kätte lastetantsude nimekiri, neid on üle 50.“
Tiiu Aasa on lõpetanud Viljandi kultuurikooli tantsuõpetaja diplomiga ning Tallinna Pedagoogilise Ülikooli klubitöö ja režii erialal. Folkloori on õppinud Rahvakultuuri Arenduskeskuse juures ja folklooriansamblis Leigarid, millega ta on seotud alates 1984. aastast.
Ida-Harjust osalevad naiste tantsupeol Jõgeva staadionil Kuusalu tantsurühmad Tiiu ja Viimikud, Arukülast Marike, Anija Valla Kultuurikeskusest Kadrel ning Anija vallast veel Alavere naisrühm. Proovid algavad Jõgeval 10. juunil.