Näitus Kuusalu spordikeskuse galeriis

3834
Näituse avamisel: TOIVO KURG, REIN SINIMÄGI, KARLI LAMBOT, MARGIT ja MATTI KRÖNSTRÖM.

Kogu selle nädala saab vaadata näitust „Spordipisik põlvest põlve“.

Kas teate, kes Kuusalu valla elanikest on 57kordne Eesti meister või kolmekordne Nõukogude Liidu meister? Õiged vastused: esimene on endine tippujuja Argo Tammemäe Kolgast ja teine jalgrattur Karli Lambot Jumindalt.

Mõlema mehe sporditeest ning mõtetest sporditegemise kohta saate näha näituse „Spordipisik põlvest põlve“ jaoks koostatud dokumentaalfilmist. 31minutilises filmis räägivad veel endine tõstja Toivo Kurg Mustametsa külast ja noor lootustandev karateka Tanel Paabo Kuusalust. Omaaegsest kolhoosispordist kõnelevad Jaak Kippar ja Jaak Fuchs. Kuusalu kandi tervisespordist jutustab Erna Laanpere. Filmi tegi MTÜ Kuusalu Matkaselts tellimusel Kristin Kalamees MTÜst Kuusalu Filmiklubi.

Kuusalu Matkaseltsi juht Anu Kirsman ütles, et filmist tehakse mõned koopiad, mis antakse näituse kokkupanekul abiks olnud spordirahvale. Ilmselt pannakse film edaspidi üles internetti, arvas ta. Spordiajaloo näitus sai teoks tänu Leader-toetusele, omaosaluse annab Kuusalu vald.

Enamik filmis osalenuid, paljud abilised ja annetajad olid esmaspäeva õhtul kell 18 spordikeskuses näituse avamisel kohal. Anu Kirsman vabandas, et ärgu keegi pahandagu, filmi on inimesed võetud tema valiku põhjal.

Ta sõnas veel, et näitus pole täiuslik, ligi sada aastat Kuusalu kihelkonna sporti on kajastatud nii, nagu pilte ja asju toodi.

Anu Kirsman loetles abilisi: Kolga muuseum ja Rein Sinimägi, Matti Krönström, Elle ja Aleksander Ardel, Mati Torop, Tiia Grünthal, Rein Tarn, Pille Plakk, Anu Uukkivi, Pille Pürg, Kaarel Kuum, Endel Rebane, Aarne Idavain ja paljud teised.

Näituse idee tuli tema sõnul siis, kui osales koos saalihoki naistega Kuusalu jõululaadal ning panid enda müügiboksi välja vanad suusad ja suusasaapad.
Nende vastu oli suur huvi, paljud uurisid, kelle omad ja kus võisteldud.

„Kui hakati pilte tooma ja tutvusin Kolga muuseumi materjalidega valla sportlaste kohta, siis sain esimest korda aru, et Loksa linn on ka Kuusalu kihelkonna osa. Väga paljude vallaelanike sportlikud saavutused on varasematel aegadel olnud seotud Loksaga, Kuusalu poolt käidi sinna keskkooli,“ rääkis Anu Kirsman Sõnumitoojale.

Ta loetles näituse huvitavamaid esemeid: karatetreener Priit Seli särk, millega tuli Eesti meistriks pesapallis; Madis Praksi veesuusad, mis on Eestis valmistatud; Kuusalu kolhoosi künnivõistluse 3. koha karikas.

Eelmine artikkelNaine sai pihta aknasse loobitud kividega
Järgmine artikkelKehralasi oodatakse ÜVKga liituma