Tuleval nädalal saabuvad Tallinnasse ülemaailmse organisatsiooni Up with People (UWP) 118 noort 21 riigist.
Põhitrupp jõuab Eestisse esmaspäeval, 28. novembril. Ligi kuu aega varem saabus kolmeliikmeline ettevalmistav grupp, kes sai ajutised tööruumid Nordic Housese Tallinna kontoris.
Kuusalu vallas puitmaju valmistava Nordic Houses juht Argo Saul on UWP vilistlane ja toetaja – ta oli 1994. aastal Eesti Vabariigist üks esimesi osalejaid. Kokku on Eesti taasiseseisvumise ajal teinud UWP aastases programmis kaasa 20 inimest. Vilistlastest on Nordic Housesega seotud veel turundus- ja müügispetsialist Merle Zimmer, kes reisis UWPga 1996. aastal.
UWP loodi 50 aastat tagasi, juubeliaastat on tähistatud ringsõiduga läbi USA Colorado, Utah, Montana ja California osariigi, käidi Mehhikos ning tuldi Euroopasse Rootsi ja Soome, viimane sihtkoht on Eesti. Nordic Houses on Eestisse-tuleku põhipartner. Kokku kulub rohkem kui saja noore nädalaseks vastuvõtmiseks 25 000 eurot. Toetavad veel Toyota Baltic, Archimedes, Tallink jt.
UWP pakub 17-29aastastele noortele võimalust rännata aasta aega mööda maailma, osaleda vabatahtlikus tegevuses ja muusikalises etenduses. Eestis käiakse Viimsi keskkoolis, Saku gümnaasiumis ning Tallinnas Pae, Laagna, Läänemere ja Kuristiku gümnaasiumis. Etendus „The Journey“ toimub Nordea kontserdimajas laupäeval, 3. detsembril.
UWP üks põhireegel on, et noored elavad külastatava riigi peredes, nii õpivad tundma kohalikke inimesi ja nende kultuuri. Enamasti soovitakse majutust Tallinnas ja lähipiirkonnas, ent ühe noore võtab vastu perekond Kolgast.
Eestisse aitab noori tuua UWP vilistlaste asutatud MTÜ Hea Tahte Koda, kuhu kuuluvad ka Argo Saul ja Merle Zimmer.
Kaks aastat tagasi korraldas Hea Tahte Koda Tallinnas UWP Euroopa vilistlaste kokkutuleku. Siis tegi UWP Euroopa suuna juht Gert van Oreo ettepaneku Argo Saulile, et ta aitaks tuua UWP etenduse taas Eestisse, viimati esineti Tallinnas, Linnahallis 1999. aastal.
Argo Saul ütles Sõnumitoojale, Hea Tahte Koda kavatseb kontserdi piletitulu suunata stipendiumifondi, et aidata Eesti noortel osaleda UWP programmis – õppemaksu tasumiseks. Et stipendiumifondi suurendada, on Hea Tahte Koda algatanud koostöös Nordic Housese ja RMKga teisegi heategevusaktsiooni – Hea Tahte Metsa istutamise. Istik maksab 10 eurot, nende eest on võimalik tasuda kõigil soovijail üle maailma. Istutamisega on alustatud, mets asub Raplamaal, Kernu valla piiril.
Elumuutev kogemus
Nii Argo Saul kui ka Merle Zimmer kinnitasid Sõnumitoojale, et UWP programmis kaasategemine oli nende jaoks elumuutev kogemus.
Merle Zimmer: „Aastaga sai läbi käidud pool USAd ja ligi pool Kanadat. USA osariikidest kõige põnevamad olid Alaska ja Hawaii. Heategevusprojekte oli sadakond: pakkisin toidupankades pakke, pesin kodutute varjupaiga seinu, värvisime Los Angelese vaesemas linnaosas tänava äärekividele majade numbreid kiirabi ja politsei jaoks. Kanadas töötasime vanadekodudes ja erinevates noorteasutustes. Kanadas elasin ka kahes väliseesti kodus. Kokku elasin 67 peres, tänini on mul kontaktid viie perega ja Facebooki vahendusel 90 grupikaaslasega. Hiljuti käis külas sõbranna Casi Kansasest USAst ja uuris, kas mu tütar sooviks aidata tema poega ühes kooliprojektis. Nüüd saavad Topeka 4. klassi lapsed rohkem teada Eestist.“
Argo Saul rääkis, et tema puutus UWPga esimest korda kokku juba 1990. aastal, kui tantsis rahvatantsuansamblis Sõleke: „Oli veel Nõukogude Liidu aeg, UWP trupp andis kontserdi Linnahallis täissaalile. Kontserdi lõpuosas toodi lavale eri maade lipud, ka sinimustvalge. See kõik oli tookord väga erakordne ja emotsionaalne. Sõlekese tantsijad võõrustasid noori, meie kodus elas Norra noormees. Sõlekese 10 tantsijat said 1991. aastal võimaluse sõita 2,5 kuuks UWPga kaasa.“
Aastasesse programmi kandideeris Argo Saul siis, kui elas 1992-1993 Kanadas. Ta kinnitab, kui poleks pääsenud UWP programmi, ei oleks ka Nordic Housest: „Tutvusin seal norralannaga, kellest sai mu esimene abikaasa. Elasin mõnda aega Norras, õppisin ära norra keele. Seal nägin, et Norras on suur potentsiaal puitmajadele. Hakkasin puitmaju Eestist Norrasse vahendama, tutvusin Asbjorn Bueni ja Arne Moeniga, kellest said mu Norra koostööpartnerid, asutasime Nordic Housese.“
Firma Nordic Houses tähistab peatselt 15. tegevusaastat. Juubeli tähistamine ühendatakse seekord UWP trupi etendusega – ettevõtte töötajad ja partnerid kutsutakse 3. detsembril Nordea kontserdimajja.