MOBI 2011 kohtumisel Loksal osales 38 töötut

1186

tiiuTIIU VILMS: „Hea meelega käiksid paljud meist kodu juures tööl, aga pole võimalik.“

Eesti Töötukassa Tallinna-Harju osakonna koondamistele reageerimise meeskonna juht TIIU VILMS, käisite mobiilse nõustamis­projekti MOBI 2011 raames möödunud kolmapäeval Loksal. Miks seal?

„Meie eesmärk on minna igale poole Harjumaal ning Loksa on üks neist kohtadest, kus tööotsijate arv on suur. Loksa laevatehas koondas ligi aasta tagasi mitusada töötajat ning sel ajal tegime Loksal esimese nõustamispäeva. Siis tutvustasime võimalikke töökohti, kaasas olid ettevõtjate esindajad. Nüüd oli meie eesmärk veidi teine – soovisime välja selgitada selle piirkonna tööotsijate vajadused selleks, et olla edukam töölekandideerija.

Loksa väljasõidul rakendatud formaat oli meile uus. Kui jõudsime kohale, oli endise Loksa vene gümnaasiumi saalis kohaletulnutega lühike ühine arupidamine. Töötukassa Tallinna ja Harjumaa osakonna juhataja Siim Sarapuu tutvustas töötukassa ettevõtmisi ning Loksa linnavolikogu esimees Rein Heina rääkis Loksa vastu huvi tundvatest võimalikest investoritest.

Pärast seda jagunesime väiksemateks gruppideks-vestlusringideks, mida juhtisid meie töötajad. Gruppe tuli neli, üks eestikeelne ja kolm venekeelset.
Pisemates rühmades oli võimalik suuremal hulgal inimestel välja öelda, mida soovivad või plaanivad.“

Kui palju Loksa infopäeval rahvast oli?

„Kokku oli 38. Nagu sama päeva Aktuaalses Kaameras öeldi, oli see umbes seitsmendik registreeritud  töötutest Loksal. Veebruari alguse seisuga oli Loksal töötuid 278.“

Mida töötud teile rääkisid?

„Küsiti, miks töötukassa spetsialist ei võta enam Loksal vastu. Selgitasime, et ka töötukassa Maardu büroo  on alates jaanuarist suletud, sest teenuseid ei saa osutada põlve otsas. Samas on meil nüüd Tallinnas kolm kaasaegset ja tehniliselt hästi varustatud bürood – Tõnismäe büroo Endla 4, Tondi büroo Pärnu maantee 139 ja Tähesaju büroo Tähesaju tee 14. Arvestasime uute büroode puhul ka seda, et nad oleksid hästi ligipääsetavad.

Teine valus küsimus oli Swedbanki kontori sulgemine Loksal. Tõdeti, et Ühispank, hilisem SEB lahkus kõigepealt ja nüüd ka Swedbank, sest pole kasumlik Loksal töötada. See on kui surnud ring – pole ettevõtteid, lahkub pank.

Veel sooviti kohapeal eesti keele õpet. Loksa linn on korraldanud töötutele eesti keele kursuseid. Töötukassa pakub keeleõpet koos ametiõppega, näiteks klienditeenindajatele õpetatakse nii eesti kui vene ja ka teisi keeli. Ka küsiti arvutiõppe kohta.

Selgus, et päris paljud tahavad saada tööd Loksal ega soovi sõita kaugemale tööle. Igas grupis kinnitasid sedasi kolm-neli inimest. Osad nimetasid põhjuseks lapsi, keda on vaja viia lasteaeda või saata kooli. Oli ka neid, kel on kodus hooldatav pereliige. Kuid tundus, et mõnelgi on põhjus mõtteviisis.

Inimesed ei ole aru saanud, et aeg on muutunud. Loksal oli aastaid turvaline – üks suur ettevõte tagas hea palgaga töökohad. Nüüd on tulnud solvumine, et neid on peetud mittevajalikuks ning jäetud tööst ilma. Kuid päris palju oli ka neid, kes on nõus käima tööl kaugemal, kui vaid leiaks töökoha.

Rõhutan, et need, kes Loksal meiega kohtumas käisid, ei ole pikaaegsed töötud, vaid tööta olnud 7-8 kuud ja töötukassa toetused hakkavad lõppema.“

Millised on töötukassa teenused ja millised neist huvitasid Loksa töötuid kõige rohkem?

„Kõikide meie teenuste eesmärk on aidata leida inimesel töö. Vahendame infot vakantsete töökohtade kohta, juhendame kandideerimisdokumentide täitmist ning õpetame, kuidas käituda töövestlusel, pakume karjääri-, võla- ja psühholoogilist nõustamist. Sageli arvatakse, et psühholoogilist nõustamist pole tarvis, kuid mina soovitaksin seda julgelt.

Tunti huvi tööklubi vastu, oldi valmis tulema tööklubisse ka Tallinnasse. Tööklubid kujutavad endast arendavaid kokkusaamisi, kus näeb teisi, mitte ainult oma kodukandi inimesi, kel on samasugune mure ja otsivad tööd. Tekib sünergia, millest võivad välja kasvada uued ideed. Olen korduvalt rääkinud näitena ühest kõrgema juriidilise haridusega naisest, kes koondati, ja ta oli väga löödud. Kohtusime temaga tööklubis, mõne aja pärast oli ta palju optimistlikum ja kommenteeris, et otsustasid klubikaaslastega   hakata tegelema ettevõtlusega ning tema saab teisi juriidiliselt nõustada. Seega võivad tööklubist saada alguse uued võimalused ja projektid.

Lähiajal hakkab Loksal tööklubi läbi viima Eesti Vaimse Tervise Ühing.

Mitmed meie teenused on seotud sõidutoetustega, mis tähendab, kui tullakse Tallinna meie pakutavat teenust saama, makstakse sõidukulu osaliselt kinni.“

Millise tulemuse andis Loksal käik töötukassa jaoks?

„Oleme huvitatud sellest, et inimesed leiaksid tööd. Analüüsime töögruppides räägitut põhjalikult, et teada, milliseid teenuseid soovitakse ning mida teha, et inimesed oleksid paremad kandideerijad ja julgeksid kandideerida töökohtadele.

Iga tööotsijaga tegeldakse individuaalselt, meil on väga personaalne teenindus.“

Kas Loksa kandis on vabu töökohti?

„Ei, praegu ei ole ühtegi. Tallinnas ja Harjumaal on avalikke tööpakkumisi praeguse seisuga 320, lisaks töötukassa-sisesed, kus eelvalik tehakse meie klientide – registreeritud töötute seast.

Kui vaadata statistikat, siis vabadest töökohtadest 20 protsenti on seadme- ja masinaoperaatoritele, 26 protsenti teenindus- ja müügitööle, 15 protsenti lihttöölistele. Samas on Tallinnas ja Harjumaal 3. veebruari seisuga ametlikke töötuid 26 350.“

Aktuaalsele Kaamerale antud intervjuus soovitasite Loksa inimestel tõsta kvalifikatsiooni.

„Need olid meie juhi Siim Sarapuu sõnad kohtumisel ja rõhutasin neid. Sest tõesti, tuleb olla valmis muutusteks, õppida ümber. Eelkõige vajatakse kvalifitseeritud tööjõudu, sageli on tööandjad omakorda hädas, et ei leia soovitud oskustega inimesi.

Töötukassa finantseerib konkreetset koolitust, mida on vaja selleks, et klient saaks tööle. Kui meie juurde tuleb tööandja ja annab teada, et  tahab avada Loksal mingis valdkonnas tegevuse ning vajab teatud oskustega töötajaid, siis saame talle leida meie klientide hulgast sobivad töötajad ja vajadusel ka neid koolitada.“

Kuhu MOBI 2011 veel Harjus läheb?

„2. märtsil tuleb Jüris töömess. Seal viime kokku Rae valla tööotsiajad ja -andjad. Praeguse seisuga on tulemas messile tööd pakkuma viis tööandjat, kuid registreerimine pole veel lõppenud. Töömessil osalemine on kõikidele tasuta. Ka istume tööotsijatega vestlusringi Vasalemma, Nissi, Padise, Paldiski, Kõue vallas.

Anija vallas Kehras käisime mullu sügisel, kui seal oli ettevõtlusmess.“